W tym miesiącu miasto podpisało umowę z warszawską firmą Grima Architektura i Krajobraz na projektową dokumentację rozbudowy i upiększenia Parku Międzyosiedlowego. Do 21 września projektanci mają przedstawić wstępną koncepcję, która po zatwierdzeniu będzie podstawą do dalszych prac.
Projektant został wyłoniony drogą konkurencyjnego dialogu. Życzeniem strony zamawiającej jest, aby zachował dotychczasowy układ alejek i rozbudował go o nowe. Projektując nowe nasadzenia ma też pozostawić już istniejącą roślinność. Preferowane są gatunki typowe dla naszego regionu.
– Projektant złożył nam szereg propozycji, ale nie wszystkie były do przyjęcia – mówi Danuta Domańska, dyrektor Biura Inwestycji Miejskich. – Na przykład w parku nie będzie boiska do gry w pétanque, grę prowansalską lub w inne gry związane z bulami.
Mieszkający w sąsiedztwie parku mogą natomiast liczyć na odnowiony plac zabaw, przeniesioną w inne miejsce i rozbudowaną siłownię pod chmurką, oryginalne, zainstalowane na stałe betonowe leżaki, rosarium czy też tablice na graffiti. W parku ma być też miejsce do grillowania oraz cały sektor, w którym będzie można wyprowadzać psy. W pozostałej części będzie to zabronione.
Z projektowych ciekawostek warto też wymienić wodną atrakcję dla dzieci – ma to być fontanna lub kurtyna wodna, a także kamienne stacje historyczne. Mają nawiązywać do ważnych dla miasta historycznych postaci i wydarzeń. W specyfikacji zamówienia znalazło się też zadanie dotyczące odnowienia tamtejszego miasteczka ruchu drogowego i zainstalowanie oświetlenia w technologii LED.
Zagospodarowanie Parku Międzyosiedlowego zostało zgłoszone w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Czekając na gotowy projekt miasto rozgląda się za ewentualnym, zewnętrznym źródłem finansowania samej budowy.