W tym roku Powiatowy Urząd Pracy do korzystania ze środków Funduszu Pracy chce zachęcać w pierwszej kolejności pracodawców. Pod warunkiem, że wyrażą gotowość zatrudnienia kolejnych pracowników
- Otrzymane już środki przeznaczamy miedzy innymi na organizację staży - mówi Jolanta Krop, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. - Powinny nam także umożliwić zatrudnianie osób bezrobotnych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych oraz doposażenie lub wyposażanie stanowisk pracy.
PUP planuje także dofinansowywanie szkoleń dla osób bezrobotnych, które wcześniej uzyskają zapewnienie zatrudnienia po ukończeniu tego szkolenia. Ponadto bezrobotni korzystający ze świadczeń pomocy społecznej będą kierowani do prac społecznie użytecznych.
Te z kolei będą organizowane we współpracy z gminami powiatu chełmskiego oraz miastem Chełm. W tym przypadku pracodawcy będą mogli ubiegać się o refundację składek ZUS dla osób, które w ramach tego programu zatrudnią.
Innego rodzaju ofertą adresowaną do osób, które nie przekroczyły jeszcze 30 roku życia są bony stażowe, zasiedleniowe, zatrudnieniowe oraz szkoleniowe. Dysponentem bonów są doradcy klienta PUP.
- Na przykład w ramach bonu zatrudnieniowego pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego przez 12 miesięcy gotowi jesteśmy refundować 100 proc. zasiłku, jaki jego pracownik otrzymywałby nie mając pracy - tłumaczy Krop. - Warunkiem jest zobowiązanie pracodawcy, że zatrzyma u siebie pracownika przez kolejne sześć miesięcy już wyłącznie na swój koszt.
Wzorem lat ubiegłych PUP będzie też wypłacał bezrobotnym środki na podjęcie działalności gospodarczej. To szansa dla osób, które mają oryginalny i dopracowany pomysł na własną firmę. W rachubę wchodzą także dofinansowania podyplomowych studiów, bądź kształcenia ustawicznego tak pracowników, jak i pracodawców powyżej 45 roku życia. W tym przypadku rekrutacja już trwa.
Zainteresowani ofertami PUP szczegółowe informacje uzyskają od doradców, lub znajdą je na stronie internetowej urzędu www.pupchelm.pl