Po raz pierwszy Noc Kultury pokaże miasto w nowym świetle. Barokowy kościół i budynek muzeum będą specjalnie iluminowane. Ma to nas przekonać, że światło czyni cuda.
Niezwykle bogaty program tegorocznej Nocy Kultury zaplanowanej na 29 sierpnia to efekt pospolitego ruszenia instytucji kulturalnych i działających w mieście stowarzyszeń.
– Przygotowując pierwszą edycję wydarzenia polegaliśmy przede wszystkim na naszych placówkach – mówi Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM. – Impreza ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców.
Stowarzyszenia to zauważyły i postanowiły się do nas przyłączyć. Dzięki temu wspólnymi siłami udało nam się wyzwolić w mieście wszystko to, co najlepsze i najciekawsze.
Chełmska Noc Kultury rozpocznie się już o godz. 15, kiedy z pl. Łuczkowskiego wyruszy zorganizowany przez Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych rowerowy rajd „Szlakiem chełmskich PGR-ów, czyli 120 proc. normy”.
Tego dnia zaprzyjaźnionych rowerzystów chce skrzyknąć także Grupa Rowerowa „Odnowa”. O godzinie 19 również z pl. Łuczkowskiego wyruszą na „Szlaki rowerowe Chełma i okolic”.
Specjalną ofertę dla miłośników motoryzacji ma Stowarzyszenie Werwa i Automobilklub Chełmski.
– O godzinie 17 zapraszamy na pl. Łuczkowskiego na pokaz zabytkowych samochodów i motocykli – mówi Grzegorz Gorczyca, prezes Werwy i Automobilklubu. – Będzie też konkurs na najciekawszy z wystawionych pojazdów, a w ramach festiwalu „Cały świat to jeden wielki Chełm” przegląd kapel podwórkowych.
Chełmscy muzealnicy na tę wyjątkową noc zaplanowali otwarcie dwóch nowych wystaw.
– Najpierw w budynku przy ul. Lubelskiej 56a o godzinie 18 udostępniona zostanie prezentacja „Nasze Muzeum a Czarniecczycy 1919–1939” – mówi Krystyna Mart, dyrektor muzeum. – W tym przypadku Czarniecczycy to nauczyciele i uczniowie renomowanego chełmskiego liceum, które obrało sobie hetmana Czarnieckiego za patrona. Godzinę później w budynku przy ul. Lubelskiej 55 pokażemy wystawę „Skarby baroku. 250. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej”. Wydarzenie to poprzedzi koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Contra belluM.
Do organizacji Nocy Kultury ze swoimi ofertami przyłączyli się także Młodzieżowy i Chełmski Dom Kultury, Chełmska Biblioteka Publiczna, Parafia Rozesłania Świętych Apostołów, Estrada Dziecięca, miejscowy oddział Archiwum Państwowego w Lublinie, Fundacja Wspierania Kultury „Na styku”, Centrum Kultury Filmowej „Zorza”, Stowarzyszenie Twórcze „Pasja”, Zabytkowa Kopalnia Kredy oraz restauracja „Kozak”.