W Krasnymstawie wprowadzona została selektywna zbiórka odpadów. Mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych otrzymali kolorowe worki, do których gromadzić powinni posegregowane odpady. Poszczególnym kolorom odpowiada inny rodzaj śmieci.
- Worki stoją na ulicy po 3-4 dni - dodaje inny z mieszkańców. - Po co było więc wprowadzać selektywną zbiórkę odpadów, skoro nikt nad tym nie panuje. Czy miasto stać na wydawanie pieniędzy na paliwo do samochodów, które mają puste przebiegi? - zastanawia się.
Kierownik Miejskiego Zakładu Oczyszczania Miasta pretensje niektórych mieszkańców uważa za bezzasadne. - Każdy z właścicieli otrzymał harmonogram, kiedy i jakie worki będziemy zbierać. Ludzie bagatelizują te informacje i albo się z nimi nie zapoznali, albo udają, że nic nie wiedzą na ten temat.
Wraz z wprowadzeniem segregacji odpadów miasto podzielone zostało na pięć rejonów. Każdemu z nich podporządkowany został konkretny dzień. I tak, ul. Kościuszki znalazła się w rejonie pierwszym. Zbiórka odpadów odbywa się w każdy poniedziałek. Z tym tylko, że w pierwszy poniedziałek miesiąca zbierane są worki niebieskie zawierające papier i tekturę oraz worki czerwone z plastikiem. W drugi poniedziałek miesiąca wywożone są jedynie odpady mieszane zebrane w pojemnikach lub czarnych workach. W następnym tygodniu, również w poniedziałek, ZOM zbiera worki zielone w których gromadzone jest szkło i worki szare zapełnione metalami. W czwarty poniedziałek miesiąca natomiast odbierane są pojemniki i czarne worki z odpadami mieszanymi. W piąty poniedziałek miesiąca, jeżeli taki jest, żadnych śmieci się nie wywozi. Natomiast, jeżeli w poniedziałek wypada święto lub dzień wolny od pracy, wówczas usługa wykonana będzie w najbliższym dniu roboczym. Natomiast w przypadku kilku dni wolnych odbiór odpadów przesuwa się o tydzień.
Rejon drugi obejmuje osiedle Lubelskie oraz ul. Okrzei. Zbiórka odpadów prowadzona jest tam we wtorki. We środy służby ZOM zbierają odpady z osiedla Jagiellońskie oraz SM Ceramik i TBS Leśna, zaś w czwartki ulice Witosa, Nasienna, Jabłonkowa, Kółkowa, Lwowska, Stokowa i boczne, Mostowa, Grobla, Zawieprze, Przemysłowa, Miodowa, Nieczaja, Krótka, Rejowiecka, Wyszyńskiego, Gospodarcza, Kwiatowa, Torowa, Tytoniowa, Wiśniowa, Gołębia i wszystkie ulice boczne. W piątek natomiast worki z odpadami zbierane są z ulic w centrum miasta oraz Piłsudskiego do nr 54, z Placu 3 Maja, ul. Żurka, Browarnej, Partyzantów, Jezuickiej, Kościelnej, Czystej, Zamkowej. Zaułka Nadrzecznego, Cichej, Podwalnej, PCK oraz Mickiewicza. Kolory worków przyporządkowanych poszczególnym dniom są identyczne jak w przypadku ul. Kościuszki.
- Nie możemy odstąpić od harmonogramu - twierdzi Andrzej Dulniak, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta. - Skomplikowałoby to naszą organizację pracy. - Kierownik dodaje, że wszyscy mieszkańcy otrzymali takie harmonogramy, ale wielu z nich nie stosuje się do wyznaczonych dat i stąd problem.
Zebrane worki z odpadkami trafiają na wysypisko w Wincentowie. Śmieci posegregowane przyjmowane są tam za darmo. Jeżeli do worków wsypywane są różne ich rodzaje firma zajmująca się wywózką obciążana jest kwotą 65 zł.