Nauka języka obcego nie musi polegać na wkuwaniu słówek i powtarzaniu reguł gramatycznych.
Nauka przebiega w dosyć nietypowy sposób. Uczniowie szlifują język m.in. przygotowując potrawy kulinarne i biorąc udział w zajęciach plastycznych i grach. - Dzieciom spodobała się taka forma nauki - cieszy się Mirosława Sławińska, koordynatorka projektu. - Latem przygotowywały lody i desery. Teraz przyszła pora na podwieczorki przy herbacie i puddingu. To świetny pretekst do nauki angielskich słówek i konwersacji w obcym języku. Przy okazji dowiadują się wiele o kulturze i zwyczajach Brytyjczyków. Na przykład o tym, że ich ulubionym ciastem jest jabłecznik.
Uczestnicy przetestowane przez siebie przepisy kulinarne zbiorą w specjalnej książce kucharskiej. Składniki i sposób przygotowania potraw będą opisane w języku polskim i angielskim. Nauczycielki planują jeszcze konkursy plastyczne, dotyczące angielskiej kuchni i zabytków.
- Tutaj jest naprawdę fajnie - nie kryje zadowolenia Magda, uczennica 6 klasy. - Teraz rozumiem słowa angielskich piosenek, i potrafiłabym zrobić zakupy w londyńskim sklepie. Szkoda, że nie uczymy się tak w szkole.
Rezultaty nauki będzie można wkrótce podziwiać na scenie. Pod koniec roku uczniowie wystąpią w anglojęzycznym przedstawieniu. Przed nimi jeszcze wycieczka do Lublina i wyjścia do kina.
Z projektu korzysta ponad setka dzieci. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. - Znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatna w życiu. Niektórzy z uczniów mają go od niedawna w szkole. Taka forma nauki pozwala przyswoić im słownictwo przydatne w codziennych kontaktach - dodaje Sławińska.
Przedsięwzięcie realizuje Włodawskie Towarzystwo Edukacyjne w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Englisch Teaching. Dostali na to 10 tys. zł.