Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 listopada 2018 r.
6:45

Katastrofa budowlana? Średniowieczna zabytkowa wieża może runąć. Przez wilgoć

Wieżę w Stołpiu, uchodzącą za najstarszy zabytek murowany w tej części Polski, opanowały gołębie
Wieżę w Stołpiu, uchodzącą za najstarszy zabytek murowany w tej części Polski, opanowały gołębie

Od średniowiecza górująca nad krajową „dwunastką” wieża w Stołpiu (pow. chełmski) nasiąka wodą. Jeśli w porę nie zostanie zabezpieczona, grozi jej katastrofa budowlana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na zlecenie gminy Chełm ekspertyzę stanu zachowania i zniszczenia wieży przygotowuje archeolog Stanisław Gołub. Samą gminę zobowiązał do tego konserwator zabytków Paweł Wira.

– Zawilgocenie wnętrza wieży i jej zewnętrznych murów wzrosło z powodu wsiąkającej w jej podłoże wody – mówi Gołub. – Koniecznie trzeba ten proces zahamować. Jeśli nie, to tylko patrzeć, jak z XIII-wiecznych murów zaczną odpadać kamienie.

Niepokojące jest i to, że w wieży zadomowiło się stado około 60 gołębi. Swoje gniazda mają na najcenniejszej, najwyższej kondygnacji, gdzie była kaplica. Pozostawiają odchody i budulec na gniazda, przez co na koronie wieży pojawił się już mech i inna roślinność.

Zdaniem Gołuba gniazda trzeba usunąć, a wnęki, w których się znajdują trzeba wypełnić. Po zainstalowaniu na początek prowizorycznej konstrukcji dachowej trzeba będzie też zabezpieczyć przed ptakami okna.

Gołub razem z prof. Andrzejem Buko już w 2003 roku badał wieżę w Stołpiu. – Takiego zawilgocenia wieży wtedy nie było – mówi Gołub. – Oznacza to, że degradacja zabytku postępuje i to w szybkim tempie.

Gmina Chełm przejęła wieżę od chełmskiego Starostwa Powiatowego jeszcze w połowie 2010 r. Jej władze miały wówczas szerokie plany co do jej wyremontowania, zagospodarowania jako atrakcji turystycznej i promowania. Jak dotąd żadnego postępu w tych dziedzinach nie ma.

– To bardzo kosztowne przedsięwzięcie i sami sobie nie poradzimy – przyznaje Lucjan Piotrowski, zastępca wójta gminy Chełm. – Mając gotową dokumentację techniczną już dwukrotnie składaliśmy wnioski o dofinansowanie naszego projektu, ale w obu przypadkach zabrakło dla nas pieniędzy. Dziś pozostaje nam czekać na wyniki ekspertyzy i wynikające z niej zalecenia konserwatorskie.

Piotrowski obiecuje, że gmina nie czekając na dofinansowanie, małymi krokami przystąpi do remontu wieży. Już uzgodniono z konserwatorem zabytków, że na początek należy wybudować wewnętrzne schody, aby zapewnić możliwość wniesienia na górę materiałów potrzebnych do budowy zadaszenia. To z kolei musi być poprzedzone usunięciem z wnętrza wieży 2 m ziemi, po czym wylaniem betonowej stopy, na której planowane schody znajdą solidne oparcie. Z założenia ich konstrukcja nie może być mocowana do kamiennych ścian wewnętrznych.

– Z uwagą śledzimy konkursy związane z dofinansowywaniem różnego rodzaju inwestycji – mówi Małgorzata Michalska, w UG Chełm odpowiedzialna za pozyskiwanie środków europejskich. – Jeśli tylko pojawią się odpowiednie programy, to będziemy zabiegali o pieniądze, które pozwolą nam zrealizować plany związane z turystycznym wykorzystaniem naszego najcenniejszego zabytku.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty