Uniwersalne boisko ze sztuczną trawą, dodatkowe boiska do koszykówki i siatkówki oraz ścieżka ekologiczna obsadzona blisko dwoma tysiącami roślin. To tylko wybrane elementy Otwartej Strefy Rekreacji Dziecięcej, jaka powstaje w Krasnymstawie.
Krasnystaw dorobił się już porządnego stadionu miejskiego i dwóch przyszkolnych boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią. Do tego dysponuje wykrojonym w dolinie Wieprza kompleksem boisk trawiastych. Jeśli dodać do tego kolejne boisko urządzane przy Zespole Szkół nr 5, to można powiedzieć, że przynajmniej pod względem bazy wyrasta na piłkarską potęgę.
– Nasza strefa to nie tylko boiska, ale także wszelkie możliwe urządzenia do uprawiania lekkoatletyki – mówi Dariusz Turzyniecki, zastępca burmistrza Krasnegostawu.
– Przewidzieliśmy także place zabaw i miejsce do jazdy na rolkach, które zimą będzie zamieniane na lodowisko, a do tego ścieżkę rowerową, ekologiczną i skate- park.
Przy ścieżce prowadzącej wzdłuż płynącej do Wieprza rzeczki Stoki zostanie wysianych i posadzonych około 1,8 tys. gatunków roślin, prezentujących różnego rodzaju ekosystemy. Jej atrakcją będzie też wysepka z altaną, w której będzie można prowadzić zajęcia z dziećmi. Ponadto, na rzeczce zostanie urządzona minielektrownia wodna, aby uczniowie mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można uzyskać najtańszą energię i to bez szkody dla środowiska.
Gospodarze Krasnegostawu mogli sobie pozwolić na to przedsięwzięcie dzięki finansowej pomocy, jakiej udzielił im fundusz norweski. Jego przedstawiciele wizytowali już plac budowy i wyjeżdżali usatysfakcjonowani.
– Z funduszu norweskiego otrzymaliśmy około 1 mln euro – mówi Turzyniecki. – To 85 proc. całości przewidzianych kosztów. Trzecią część tej kwoty mamy obowiązek przeznaczyć na rozłożone na 18 miesięcy różnego rodzaju zajęcia z dziećmi. Między innymi chodzi o pracę z uczniami, wymagającymi korekty postawy lub tymi, którzy sami nie mogą sobie poradzić z otyłością. Zajęcia mają przebiegać pod hasłem sport i ekologia.
Po uporaniu się z budową otwartej strefy krasnostawianie problem bazy sportowej i rekreacyjnej będą mieli rozwiązany. Wystarczy im dbać o to, co stworzyli i pilnować, aby te obiekty nieprzerwanie tętniły życiem.