Chełm

29 sierpnia 2022 r.
10:27

Dawcy szpiku chcieli być wolontariuszami, ale nie mogą pomóc. Przez to, że są w opozycji?

Jako pierwszy swój szpik oddał Jarosław Wójciki. Jego bliźniakiem genetycznym okazała się nastolatka z Anglii. Agata Radzięciak uratowała kilkuletniego chłopca z Rosji<br />
Jako pierwszy swój szpik oddał Jarosław Wójciki. Jego bliźniakiem genetycznym okazała się nastolatka z Anglii. Agata Radzięciak uratowała kilkuletniego chłopca z Rosji
(fot. Fundacja DKMS)

Dwoje radnych zgłosiło się do wolontariatu podczas Dnia Dawcy Szpiku w trakcie dożynek powiatowych. Oboje oddali kiedyś szpik i teraz chcieli pomóc w rejestracji osób, które również mogą zostać dawcami. Spotkali się z odmową. Ich zdaniem przez to, że są w opozycji do starosty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie znam żadnej innej rady, w której dwoje radnych byłoby faktycznymi dawcami szpiku. Dlatego dziwi mnie ta decyzja. Pierwszy raz spotykam się z tym, że ktoś odmawia wolontariatu – mówi Agata Radzięciak, nauczycielka i strażaczka ochotniczka z Dorohuska oraz radna powiatu chełmskiego.

Radzięciak jest też dawcą szpiku, podobnie jak jej kolega z rady powiatu Jarosław Wójcicki. Oboje współpracują z fundacją DKMS, która zajmuje się walką z nowotworami krwi. Fundacja dąży do tego, by jak najwięcej osób zgłosiło się jako potencjalni dawcy, bo im więcej osób w bazie danych, tym większa szansa na to, że ktoś czekający na przeszczep szpiku znajdzie swojego „genetycznego bliźniaka”, który może ocalić mu życie.

Pod koniec lipca radna Radzięciak poprosiła starostę chełmskiego Piotra Deniszczuka o zorganizowanie Dnia Dawcy Szpiku podczas zaplanowanych na 4 września dożynek powiatowych. Miało to być okazją do zarejestrowania potencjalnych dawców.

Okazało się, że wniosek o zorganizowanie takiego wydarzenia złożyli już urzędnicy ze starostwa, a pomoc organizacyjną i wsparcie wolontariuszy zadeklarowała wójt gminy Wierzbica Zdzisława Deniszczuk, prywatnie żona starosty. To właśnie w Wierzbicy ma się odbyć powiatowe święto plonów. Oboje radni zaangażowani w akcję fundacji DKMS zadeklarowali chęć udziału w tym przedsięwzięciu. – Jako faktyczni dawcy chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami i w ten sposób pozyskać większe grono potencjalnych dawców oraz wesprzeć wolontariuszy – napisali.

Ale kilka dni temu dostali odpowiedź odmowną. Starosta tłumaczył, że lista ochotników została zamknięta. – Na terenie gminy Wierzbica nie brakuje doświadczonych wolontariuszy i dawców faktycznych szpiku – napisał Deniszczuk.

– Byłam zszokowana i zniesmaczona. Najgorsze jest to, że politykę miesza się z pomaganiem drugiemu człowiekowi. Nikt nam tego wprost nie powiedział, ale myślę, że wpływ na tę decyzję miało to, że jesteśmy w opozycji do starosty – mówi Radzięciak. I dodaje: – Przecież z Jarkiem też mamy różne poglądy i nie przeszkadza nam to we współpracy.

Radzięciak należy do niezależnego klubu radnych G9. Natomiast Wójcicki, podobnie jak starosta, jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale po konflikcie z Deniszczukiem opuścił szeregi ludowców w radzie powiatu i wstąpił do trzyosobowego obecnie klubu Jawność, Odwaga, Demokracja.

– Przy tego typu akcjach poglądy polityczne albo wzajemne urazy powinny pójść w odstawkę. Ideą takich wydarzeń jest zwerbowanie jak największej liczby dawców. I właśnie taki cel nam przyświecał, a nie zbijanie kapitału politycznego – przekonuje Wójcicki.

To właśnie chęć politycznej autopromocji zarzuca starosta dwójce radnych. – Działania związane z organizacją tej akcji zostały podjęte dużo wcześniej, zgłosiła się grupa ochotników. Teraz państwo radni chcą zaistnieć politycznie i podpiąć się pod coś, co inni już zaaranżowali – twierdzi Piotr Deniszczuk. Nawiązując do treści jego pisma dopytujemy, ilu faktycznych dawców szpiku będzie wśród zaangażowanych z wydarzenie wolontariuszy. Starosta odsyła nas do żony.

– Mamy strażaków, którzy są honorowymi dawcami krwi, kilku z nich jest zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku. Faktycznym dawcą jest dziewczyna, która przyjedzie z Chełma – mówi nam Zdzisława Deniszczuk. A jej mąż dodaje: – Jeżeli państwo są tak bardzo spragnieni pomagania, to mają dużo innych możliwości.

– Myślę, że zorganizujemy podobne wydarzenie przy innej okazji – zapowiada Agata Radzięciak. A radny Wójcicki kwituje to tak: – Mam nadzieję, że zgodnie z zapewnieniami pana starosty o świetnym przygotowaniu akcja podczas dożynek się uda, ale cała ta sytuacja jest trochę przykra.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty