W Chełmie planowana jest budowa hubu logistycznego. Ma być też realizowany program Industrial, który polega na pozyskiwaniu przez Agencję Rozwoju Przemysłu nieruchomości wykorzystywanych potem pod budowę infrastruktury biurowej na potrzeby lokalnych przedsiębiorców.
– To nowe miejsca pracy, w ślad za którymi idą wpływy podatkowe do miasta. Ale przede wszystkim impuls, którego od lat brakowało. Wierzę, że w ślad za tą inwestycją pojawią się kolejne. Wybraliśmy teren od lat niewykorzystywany przez miasto i potencjalnych inwestorów – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek.
10-hektarowa działka przy ul. Wschodniej w Chełmie, położona jest bezpośrednio przy bocznicy kolejowej, co zapewni optymalne warunki komunikacyjne. Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do linii szerokotorowej, co bardzo ułatwia przeładunek towarów zza wschodniej granicy. Docelowo kolejowo-drogowa infrastruktura ma służyć magazynowaniu i dystrybucji towarów eksportowanych i importowanych.
– Chcemy wesprzeć rozwój miasta. To praktyczna realizacja idei zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że przyniesie satysfakcjonujące rezultaty obu stronom, w szczególności mieszkańcom Chełma – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
Kiedy w Chełmie powstaną nowe miejsca pracy? – Obecnie jesteśmy na etapie analizy konkretnych, wskazanych przez miasto nieruchomości, które z pomocą samorządu chcielibyśmy skomercjalizować – zapewnia wiceprezes Kolczyński.
Kolejne etapy inwestycji określa porozumienie pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Urzędem Miasta Chełm. Zadaniem Agencji, jako już zarządzającej dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi, jest pomoc w aktywnym poszukiwaniu i lokowaniu inwestycji, a także wsparcie szkolnictwa zawodowego pod kątem lokalnego rynku pracy. Natomiast zadaniem władz miasta jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju podmiotów gospodarczych.