Inicjatorzy powołania w Chełmie stowarzyszenia Światowy Zjazd Chełmian, pierwsze spotkanie planują już na początku grudnia. Za cel postawili sobie przygotowanie imprezy pod hasłem będącym powieleniem nazwy organizacji. Wstępnie umówili się na wrzesień przyszłego roku.
Zdaniem członków stowarzyszenia, Chełm to nie tylko malowniczo położona miejscowość na wschodzie Polski, ale przede wszystkim miejsce o wielowiekowej tradycji opartej na skrzyżowaniu wielu cywilizacji, religii i kultur. Stąd hasło, pod którym odbędzie się Światowy Zjazd Chełmian „Dziedzictwo – kultura Wschodu i Zachodu na ziemi chełmskiej”. Ta historyczna proweniencja w naturalny sposób wyznacza rolę Chełma jako ośrodka kojarzącego przede wszystkim gospodarcze interesy terenów podzielonych granicznym Bugiem. Dlatego podczas Światowego Zjazdu Chełmian odbędzie się okrągły stół przedsiębiorczości, konferencja naukowa Komitetu Nauk o Sztuce, wieczór przy szabasowych świecach, otwarcie wystaw ikony Matki Boskiej Chełmskiej, ikon z Ławry Kijowskiej, malarstwa awangardy rosyjskiej oraz sztuki współczesnej ze zbiorów muzeum w Chełmie. Będzie również koncert muzyki chełmskiej w wykonaniu filharmoników lubelskich, połączony z występem wirtuoza gry na skrzypcach Vadima Brodskiego. Tłem dla tych wydarzeń będzie kolejny zjazd czarniecczyków różnych roczników.
Głównym pomysłodawcą Światowego Zjazdu Chełmian był Mirosław Zeidler, zabytkoznawca i właściciel galerii sztuki z Gdańska. Przewodniczącym stowarzyszenia został K. A. Stafiński, a wiceprzewodniczącym Krzysztof Grabczuk. W charakterze członków wspierają ich Wojciech Hetman, Krystyna Mart i Zbigniew Moskal. Za stronę medialną odpowiada Grażyna Stankiewicz.