Już za dwa lata do rejowieckiego DPS-u wprowadzą się pierwsi pensjonariusze. Nowa placówka ma po przebudowie przyjąć 78 mieszkańców z zaburzeniami psychicznymi. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisano umowę z władzami powiatu chełmskiego, który otrzyma na ten cel 2,3 mln zł w ramach zadania finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Powiat chełmski zarządza dotychczas trzema Domami Pomocy Społecznej w Nowinach, Kaniem i Chojnie Nowym. Z budynków tego ostatniego powiat chce się wyprowadzić. DPS zajmuje okazały dworek położony w pięknym, zarośniętym starodrzewem parku. Jednak o zwrot tej przepięknej nieruchomości upomnieli się spadkobiercy.
– Ich roszczenia sięgają 1944 roku. Nie jesteśmy w stanie ich spełnić. Nie interesuje nas z oczywistych względów wynajem tego budynku, ponieważ obciążyło by to nasz i tak niewielki budżet – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Nie chcemy też DPS-u likwidować, bo byłby to cios w byt pracowników i mieszkańców. Tak się składa, że powiat jest właścicielem nowoczesnego budynku w Rejowcu, gdzie przed laty mieściło się liceum a później ośrodek szkolno-wychowawczy.
Właśnie w pustym od dwóch lat budynku w Rejowcu, starostwo chce umieścić DPS. Na niezbędną przebudowę i adaptację powiat chełmski otrzyma 2 319 304 zł w ramach zadania finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Swój nowy dom w Rejowcu znajdą pensjonariusze z zaburzeniami psychicznymi. Wstepnie szacuje się, że za dwa lata do nowego DPS-u wprowadzi się 78 osób, przy czym limit miejsc określono na 88 łóżek, plus – w razie potrzeby – 16 dostawek. Na dwóch piętrach znajdzie sięłącznie 26 trzyosobowych pokoi z łazienkami, aby ułatwić komunikację w budynku zainstalowane będą windy. W pomieszczeniach piwnicznych będą pomieszczenia zaplecza technicznego, dwa pietra zajma pomieszczenia mieszkalne, zaś na zaadoptowanym poddaszu będą gabinety rehabilitacyjne, pokoje gościnne i socjalne, kaplica i biura.
– Sporo się zmieni także wokół budynku. Od frontu pojawi się ogrodzenie i nowe nasadzenia, chcemy, żeby pojawiło się dużo zieleni w nawiązaniu do parkowego otoczenia – mówi wicestarosta Kwiatkowski. – Z kolei za budynkiem jest trawiaste boisko, przebudujemy je oby nabrało wielofunkcyjnego charakteru. Otoczenie wzbogacimy o 4 altany, alejki i tzw. małą architekturę.
Umowa dotacji z Urzędem Marszałkowskim została zawarta na dwa lata, więc do rejowieckiego DPS-u wprowadzą się pierwsi pensjonariusze jesienią 2022 roku.