W ocenie prezydenta Jakuba Banaszka, sytuacja finansowa Chełma nie jest dobra. Wysokość długoterminowego zadłużenia na koniec listopada to 162,5 mln złotych.
– Interesuje mnie stan obecny bez odwoływania się do przeszłości – mówi prezydent Banaszek. – Nie interesuje mnie jak doszło do tak dużego zadłużenia. Skupiamy się nad rozwiązaniem tego problemu.
Prezydent Banaszek zapowiada restrukturyzację długu i wdrożenie skutecznego programu naprawczego. Przygotowuje się do rozmów z bankami, które będą mogły miastu w tym zadaniu pomóc. Przede wszystkim chodzi o konsolidację zadłużenia, która ma zmniejszyć koszty jego bieżącej obsługi.
– Stawką jest umożliwienie pozyskiwania środków na udziały własne w ramach różnego rodzaju inwestycji – dodaje Banaszek.
Prezydent zorientował się już, że dużą część finansowych problemów miasta generują wydatki bieżące. Chociaż nie są duże, to mają wpływ na finansowe procedury. Dlatego też, gdzie tylko jest to możliwe, szuka oszczędności. Między innymi roczną prenumeratę, na którą miasto wydawało 11,5 tys. zł chce obniżyć z kilkunastu do kilku tytułów prasowych. – Oszczędności mają obejmować przede wszystkim członków kierownictwa urzędu – mówi Banaszek. – Rezygnujemy też z zakupu ciast serwowanych na przykład w przerwach sesji Rady Miasta.
Za sprawą finansów miasto nie może sobie jeszcze pozwolić na przeprowadzenie profesjonalnych audytów w samym urzędzie, jak i wszystkich podległych mu instytucjach i spółkach. Niemniej jednak kontrole już są wdrażane, ale siłami własnymi i jak najmniejszym kosztem dla budżetu miasta.
Prezydent zapoznał się również z finansowym stanem spółek miejskich za trzy kwartały bieżącego roku. Okazało się, że tylko cztery spośród ośmiu przedsiębiorstw (Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej), mają bilans dodatni. Różnej wysokości straty odnotowały Chełmskie Linie Autobusowe (580 tys. zł), Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych (658 tys. zł), Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych (921 tys. zł) i Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie (1,5 mln zł).
– Między innymi zwróciłem uwagę na wzrost kosztów zarządów w spółkach – dodaje prezydent. – Nie dotyczy to jedynie MPGK. W przypadku pozostałych przedsiębiorstw będziemy podejmować działania wyjaśniające.