Lubelskie Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy zdobyło drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie na opracowanie nowej koncepcji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Laureatem konkursu jest trójka architektów z Warszawy: Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz i Łukasz Mieszkowski.
Konkurs organizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie we współpracy z Fundacją "Polsko-Niemieckie Pojednanie” cieszył się dużym zainteresowaniem polskich i zagranicznych biur projektowych. Do udziału w nim dopuszczono 111 zespołów, spośród których projekty nadesłało 63 uczestników.
Jego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji do opracowania dokumentacji projektowej budynku centrum dla zwiedzających, w którym powstanie stała wystawa historyczna, a także zagospodarowania przestrzennego terenu byłego obozu, ze szczególnym uwzględnieniem godnego i właściwego zabezpieczenia obszaru grobów masowych.
Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Andrzeja Kadłuczki przyznał trzy nagrody pieniężne oraz jedno wyróżnienie.
I nagrodę w wysokości 25 tys. euro otrzymali Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz i Łukasz Mieszkowski z Warszawy
II nagrodę w wysokości 15 tys. euro otrzymało Lubelskie Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy
III nagrodę w wysokości 10 tys. euro otrzymało Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego "Budopol" S.A. z Warszawy
Wyróżnienie przyznano Pracowni Architektonicznej 1997 Sp. z o.o. z Poznania.
Obóz zagłady w Sobiborze powstał na przełomie kwietnia i maja 1942 roku, jako drugi, po Bełżcu, ośrodek eksterminacji Żydów w ramach "Akcji Reinhardt".