W niedzielę zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Warunkiem jest posiadanie m.in. paszportu biometrycznego. Ale na granicy nie ma w związku z tym wzmożonego ruchu.
– W ciągu pierwszej doby po zniesieniu obowiązku posiadania wiz przez obywateli Ukrainy na kontrolowanych przez nas kolejowych i drogowych przejściach granicznych odprawiliśmy ogółem 41 tys. podróżnych – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG. – Z tej liczby z nowymi paszportami biometrycznymi granicę przekroczyło 1053 podróżnych z Ukrainy. Tymczasem osób z tradycyjnymi paszportami i wklejonymi w nich wizami było jeszcze 8 927. Ważność tych wiz to pół roku.
Pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni (w ramach 180-dniowego okresu rozliczenia). W dotychczasowym systemie taką możliwość mieli ukraińscy podróżni z tradycyjnymi paszportami i wizą typu C. Nowy system całkowicie wiz nie znosi. W przypadku długoterminowych pobytów podróżni z paszportem biometrycznym muszą jeszcze posiadać wizę typu D. Taki paszport nie upoważnia także do podejmowania pracy w krajach UE. Wciąż obowiązują zezwolenia na pracę lub wydawane przez pracodawców oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy.
– Zmiany nie dotyczą małego ruchu granicznego (MRG – red.) – dodaje ppor. Sienicki. – Uprawnieni nadal mogą posługiwać się kartą MRG, która jednak pozwala im przebywać jedynie w granicach strefy przygranicznej.
Ppor. Sienicki nie potrafi jeszcze odpowiedzieć, na ile zniesienie obowiązku wizowego wobec Ukraińców przełożyło się na wzrost ruchu granicznego.
– Potrzeba więcej czasu, aby przeanalizować tę sytuację – tłumaczy rzecznik. – Zakładamy, że z czasem ten ruch może wzrosnąć o około 10 proc.
Poza posiadaniem paszportu biometrycznego obywatele Ukrainy niezmiennie muszą spełniać pozostałe warunki wjazdu do UE określone w Kodeksie Granicznym Schengen. Muszą uzasadniać cel i warunki planowanego pobytu oraz mieć wymagane środki finansowe. Nie mogą również widnieć w bazach danych jako osoby, którym wcześniej odmówiono wjazdu lub mogą stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.