Automobilklub Chełmski dostał ponad 41 tys. zł na promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
100 tys. zł. Chce pokazać młodzieży najpiękniejsze zakątki regionu.
Automobilklub Chełmski będzie realizował projekt pod nazwą "Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas”. - To nasz wielki sukces - cieszy się Grzegorz Gorczyca, prezes automobilklubu. - Wierzymy, że promowana przez nas wiedza dotycząca zasad ruchu drogowego będzie podawana w atrakcyjny sposób i przyczyni się do większej świadomości kierowców, ale też rowerzystów i uczniów.
Pierwszych działań możemy spodziewać się już pod koniec miesiąca. Będą m.in. bezpłatne kontrole pojazdów, konkursy na najbezpieczniejszego rowerzystę i kierowcę. Automobilklub przeszkoli też wszystkich chętnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
W ramach projektu powstanie również strona internetowa poświęcona bezpieczeństwu ruchu drogowego, a we wrześniu tysiąc
pierwszoklasistów otrzyma znaczki odblaskowe. - Będzie też akcja "Zaimponuj rozwagą”, dzięki której chcemy dotrzeć do młodych kierowców. To oni są sprawcami największej liczby wypadków - opowiada Gorczyca. - Z myślą o nich zorganizujemy akcje promujące bezpieczną jazdę i zdrowy styl życia.
Annie Kozłowskiej bardzo podobają się propozycje automobilklubu. - Już jakiś czas temu skończyłam organizowany przez nich kurs pierwszej pomocy - mówi Kozłowska. - Teraz dowiedziałam się, że będą szkolić ratowników drogowych. Do tej pory w naszym mieście nie było takiej możliwości. Bardzo cieszą mnie takie inicjatywy.
Interesujący pomysł przedstawiło również Stowarzyszenie Rozwoju Aktywności Społecznej Triada. - Będziemy podążali śladami ciekawych i nieznanych miejsc z przeszłości Chełmszczyzny. Taki tytuł ma nasz projekt - mówi Katarzyna Koziak, prezes stowarzyszenia. - Mamy w planach przede wszystkim zorganizowanie obozu dla młodzieży. Rozpocznie się w sierpniu.
Jego uczestnicy zwiedzą m.in. skansen w Holi i zespół pałacowo-parkowy w Różance. Poznają zapomniane już zwyczaje i obrzędy ludowe i obejrzą pokazy ginących zawodów. Młodzież będzie się też uczyć prowadzić dokumentację historyczną i ewidencjonować groby żołnierzy na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. - Te wszystkie zdarzenia zostaną udokumentowane w specjalnie wydanym albumie - dodaje Koziak.