Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 września 2018 r.
15:37

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań

Podczas ostatniej prezentacji projektu scalenia gruntów w obrębie Wojsławice, sala konferencyjna tamtejszego Urzędu Gminy była wypełniona do ostatniego miejsca<br />
Podczas ostatniej prezentacji projektu scalenia gruntów w obrębie Wojsławice, sala konferencyjna tamtejszego Urzędu Gminy była wypełniona do ostatniego miejsca
(fot. Jacek Barczyński)

Kiedy będę mógł wejść na przydzieloną mi działkę, czy będę mógł sprzątnąć zasianą przeze mnie pszenicę, kiedy pole zmieni właściciela? Te i inne pytania padły podczas kolejnej prezentacji projektu scaleniowego w Wojsławicach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Scalenie zostało wszczęte postanowieniem starosty chełmskiego jeszcze z marca 2014 r. Następnie w październiku 2016 r. powiat podpisał z Województwem Lubelskim umowę na finansowanie prac scaleniowych przy udziale środków unijnych (63,63 proc.) i z budżetu państwa (36,37 proc.).

– Powierzchnia scalenia obszaru w obrębie Wojsławice to ponad 3,06 tys. ha, największa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia – mówi kierujący pracami Szymon Skromak z Biura Geodezji w Lublinie. – Współpracujemy z 1607 uczestnikami scalenia, do których należą 5354 działki. Do każdej z tych osób musieliśmy dotrzeć, a w procesie projektowania uwzględnić jej interes. Dlatego akurat to zadanie na tle innych jest niezwykle trudne i wymagające.

Podczas poniedziałkowej prezentacji projektu scaleniowego sala konferencyjna Urzędu Gminy Wojsławice była wypełniona do ostatniego miejsca. Każdy miał prawo zadać pytanie, czy też wyrazić niezadowolenie z takiego, czy innego zaproponowanego przez geodetów rozwiązania.

– To już ostatni moment na zasianie ozimej pszenicy. Czy będę mogła ją sprzątnąć, kiedy moja działka zmieni właściciela? – zapytała jedna z rolniczek. Wyjaśniono jej, że na swojej ziemi może robić, co chce, ale na własne ryzyko. Generalnie dopóki scalenie się nie uprawomocni, a nastąpi to dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku, lepiej nie inwestować w działki, które mają trafić w inne ręce.

– Tak mówi teoria, ale przecież sąsiedzi mogą się ze sobą dogadać – tłumaczyła Anna Dragan, w chełmskim starostwie zastępca dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami. – W poprzednich scaleniach taka polityka znakomicie się sprawdzała.

– A co będzie, jeśli osoba, z którą się umówię, nagle zmieni zdanie, albo umrze? – zapytał ktoś z sali.

– To jest właśnie to ryzyko, na które zwróciłam uwagę – odpowiedziała Dragan.

Uczestników spotkania interesowało też planowane na rok przyszły zagospodarowanie poscaleniowe. Pytali o drogi, czy likwidację wysokich miedz, które przy użyciu zwykłego, rolniczego sprzętu trudno zniwelować.

– Czy jest możliwość, aby gmina wcześniej wygospodarowała pieniądze na tego rodzaju prace, abyśmy zawierając sąsiedzkie porozumienia mogli zacząć normalnie gospodarować na nowych gruntach? – zapytał kolejny rolnik.

– W jednostkowym przypadku nie wykluczam takiej możliwości – odpowiedział Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice. – Jeśli jednak wystąpiłoby o to więcej sołectw, to nie udźwigniemy takiego ciężaru. Trudno byłoby nam wydawać na takie cele pieniądze, kosztem innych naszych inwestycji, skoro program scaleniowy dysponuje odpowiednimi środkami. Słowem trzeba cierpliwie czekać, aż przyjdzie czas na ujęte w harmonogramie poscaleniowe roboty.

Wójt Gołębiowski podkreśla, że inicjatywa scalenia gruntów wyszła od samych rolników. Stawką jest poprawa warunków gospodarowania i nowe drogi do pól. Zgodnie z finalizowanym projektem liczba działek zmniejszyła się z 5 354 do 3 284.

– W ramach projektu zyskiem całej naszej społeczności będzie też 48 km nowych dróg w gminie, w tym 7 km dróg asfaltowych, 21 km z płyt betonowych i 20 km gruntowych. Wartość projektu to około 15 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochłoną prace projektowe, a pozostałą część inwestycje poscaleniowe.

Pozostałe informacje

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty