Arena Chełm - stadion miejski z prawdziwego zdarzenia, ogród botaniczny, arena lodowa, rewitalizacja jeziorka Glinianki i ogródka jordanowskigo, budowa hali tenisowej i kortów, aktywnej trasy rowerowej, zagospodarowanie Kumowej Doliny czy budowa ratusza miejskiego – lista zamierzeń ogłoszonych przez prezydenta Chełma jest imponująca i… droga, bo koszta zapowiadanych przez prezydenta wielkich budów idą w miliony. Skąd te pieniądze się wezmą w mieście zadłużonym na 157,5 mln zł?
Sporą, bo 12 punktową listę projektów, na koncepcje których zostaną ogłoszone konkursy architektoniczne, opublikował prezydent Chełma. – Najważniejsza jest dla mnie wiarygodność – dlatego umieszczam listę złożonych obietnic wyborczych, które będą sukcesywnie realizowane – napisał w nagłówku noworocznej deklaracji, która zawiera o 30 więcej, bo 46 pozycji.
Teraz jest inaczej. I pomysłów jest mniej. Ale po kolei. Na pierwszym miejscu znajdziemy budowę Areny Chełm, czyli stadionu miejskiego z prawdziwego zdarzenia. Szacowany koszt budowy to pomiędzy 40-60 mln złotych. – Dofinansowanie na ten cel możemy pozyskać ze środków Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego w nowej perspektywie unijnej – zapewnia prezydent.
W ramach aplikowania o środki norweskie w programie „Rozwój Lokalny – Zielone Miasto Chełm” może w Chełmie powstać ogród botaniczny. Wskazana lokalizacja to obecny Park XXX Lecia na chełmskiej górce. – W ramach tego programu możemy pozyskać 100% dofinansowania – pisze prezydent Chełma.
Pod hasłem Chełm – Sportowe Miasto Wschodu kryje się kilka inwestycji: budowa krytego lodowiska – Arena Lodowa, rewitalizacja "Glinianek" (Centrum Sportów Wodnych), budowa hali tenisowej, modernizacje miejskiej hali, budowa kortów tenisowych, rozbudowa skate parku, budowa aktywnej trasy rowerowej.
– Projekty sportowe są najtrudniejsze. Nie ma zbyt wielu programów, z których można uzyskać duże dofinansowanie – komentuje prezydent. – Dlatego przygotujemy jeden konkretny projekt, który będzie można uznać za strategiczny, co pozwoli ubiegać się o większe dofinansowanie. Ponadto jest już gotowy projekt na budowę pierwszego w Chełmie stadionu lekkoatletycznego, a w ocenie są kolejne projekty na budowę szkolnych boisk – dopowiada prezydent.
– Jeśli mamy poważnie myśleć o piłce nożnej w Chełmie to musimy przygotować odpowiednie zaplecze – tymi słowami prezydent Chełma zapowiada powstanie Akademii Piłkarskiej. Kolejne wymienione projekty to: rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego, zagospodarowanie Kumowej Doliny, odbudowa chełmskiego ratusza, rewitalizacja Osiedla Dyrekcja i Park Naukowo-Technologiczny, zielone przystanki autobusowe, zagospodarowanie terenu rzeki Uherki, czy budowa Parku Nauki, inwestycji wzorowanej na Centrum Nauki Kopernik. Z zapowiedzi prezydenta wynika, że tę inwestycję będzie można sfinansować z środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Marszałkowskiego w nowej perspektywie unijnej.
I choć pod koniec ubiegłego roku, po raz pierwszy od wielu lat, udało się spłacić pierwsze miliony zadłużenia, bo Agata Fisz zostawiła Chełm z długiem 162,5 mln zł, a jej następca kosztem zaciskania pasa doprowadził do pomniejszenia długu 157,5 mln zł, pozostaje pytanie skąd wziąć miliony złotych na realizację bardzo ambitnych prezydenckich zamierzeń.
– Pieniądze na ich realizację zostaną wydzielone w ramach budżetu miasta. Zwycięzcy konkursów będą mogli liczyć na nagrody finansowe oscylujące w przedziale - w zależności do złożoności zadania - od 25 do 50 tysięcy złotych – mówi Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Chełma. – Koncepcje architektoniczne będą podwaliną do przygotowania dokumentacji projektowych, a te również zostaną sfinansowane ze środków miejskich, i następnie - po opracowaniu wspomnianych dokumentów - przygotowania procedury przetargowej na właściwą realizację przedsięwzięcia. Na ten cel, tak jak wspominał prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek, miasto zamierza pozyskać zewnętrzne dofinansowania - w niektórych przypadkach pokrywające 100% kosztów wykonania inwestycji. A oszacowanie kosztów wszystkich inwestycji będzie możliwe po opracowaniu koncepcji architektonicznych.
Lata 2022-2023 to czas pozyskiwania środków – podkreśla prezydent Chełma. Czyli już za rok.