Festiwal, który poprzez koncerty, wystawy, spotkania ekumeniczne zwraca uwagę i podkreśla wielokulturową historie i tradycje tej ziemi. Wszystkie imprezy gratis.
– Głównym organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, ale zawsze mamy wpływ na charakter programowy festiwalu – wyjaśnia Marek Bem z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. – Zazwyczaj wystawy są taką naszą ideą przewodnią, a każdego roku jest inna. Teraz są to lokalne pamięci. Poprzez ekspozycje i wydarzenia chcemy podkreślić, że ta mała pamięć buduje lokalny patriotyzm oraz, że trójkulturowość tego miejsca jest ciągle obecna od wieków po dzień dzisiejszy.
W festiwalu weźmie udział wielu wybitnych artystów. Wśród nich m.in. Edyta Geppert i Stanisław Soyka.
W czterodniowym, niezwykle bogatym programie są wystawy prezentujące historię Włodawy oraz jej wielokulturową społeczność, warsztaty edukacyjne, prezentacje multimedialne, projekcje filmów, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz koncerty.
* Już w czwartek (19 września) o godz. 19.00 w kinie WDK wystąpi Grupa Rafała Kmity.
* W piątek (20 września) o godz. 10.00 w Centrum Kultury Jidysz – "Jidyszowe warsztaty dla dzieci”, w budynku administracyjnym MPŁW "Nie sztuką jest życie przeżyć i jeść tylko chleb. Wielokulturowość ziemi włodawskiej w rzeźbach Jana Pawłowskiego”. O godz.17.00 w cerkwi Wieczorne Nabożeństwo Świąteczne (całonocne czuwanie)
* W sobotę (21 września) o godz.10.00 (mała synagoga) – otwarcie wystawy "Za klasztorną furtą. Codzienne życie i "posłuszanie” mnichów z Jabłecznej” połączone z prezentacją multimedialną. Godz.15.00 (kościół Najświetszego Serca Jezusa) – koncert inauguracyjny nowych organów w wykonaniu Karoliny Mika oraz koncert Chóru Politechniki Lubelskiej wraz z orkiestrą oraz Chóru Fletnia Pana. Godz. 19.00, wielka synagoga – Edyta Geppert i KROKE, recital "Kocham życie”.
* Niedziela (22 września) o godz.17.00 w kościele św. Ludwika Andrzej Seweryn recytuje poezje ks. Jana Twardowskiego z udziałem skrzypka Macieja Przestrzelskiego. Godz.19.00 w kościele recital Stanisława Soyki z Soyka Kwintet. (spotkanie z artystami po koncercie). Prezentacja i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur – Katarzyna Dowbor.
Współorganizatorzy festiwalu: parafie: rzymskokatolicka św. Ludwika, rzymskokatolicka NSJ, prawosławna NNMP.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.muzeumwlodawa.pl.