![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-03/3ac8a6afd2427f2c98a22d40806c9ac1.jpg)
Dotychczasowa aleja I Armii Wojska Polskiego w Chełmie prawdopodobnie zmieni nazwę na aleję Żołnierzy 1 Armii WP. Taka jest sugestia lubelskiego IPN.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Zmiana nazwy jednej z najważniejszych ulic w Chełmie wynika z Ustawy o zakazie propagowania ustroju totalitarnego. Wprowadzeniem jej postanowień w życie zajął się Zespół opiniujący nazewnictwo ulic, placów i innych miejsc publicznych w mieście. Wyniki swojej pracy niedługo przedstawi prezydentowi miasta, a ten przygotuje projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy. Poza al. I Armii Wojska Polskiego zarówno zespół, jak i IPN nie dopatrzyli się potrzeby dalszych zmian w nazewnictwie.
Chełm, który do 1989 r. prezentował się jako miasto PKWN w nazewnictwie miejsc publicznych wręcz ostentacyjnie czerpał z pakietu komunistycznych patronów, dat i instytucji. Szczególnym wzięciem cieszył się manifest PKWN i domniemana data jego ogłoszenia, czyli 22 lipca. Na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia miasto zdecydowanie otrząsnęło się z tego rodzaju nazewnictwa, przywracając ulicom i placom historyczne nazwy, bądź nadając im już w nowych warunkach nazwy poprawne politycznie. I tak na przykład pl. PKWN został przemianowany na Niepodległości, ul. 22 Lipca na 11 Listopada, a Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego.
Miasto „podziękowało” też takim patronom, jak Lenin, Marks, Engels, marszałek Rokosowski, Bierut czy Świerczewski. W odpowiedniej kolejności zastąpili ich Sienkiewicz, ks. Skorupka, Rejtan, płk Muzyka, który przed wojną dowodził stacjonującym w Chełmie 7 Pułkiem Piechoty Legionów, Prezydent Mościki i Marszałek Piłsudski.
W sprawie zmiany nazwy al. I Armii Wojska Polskiego musi się jeszcze wypowiedzieć Rada Osiedla XXX-lecia.