Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2024 r.
8:45

Chrapanie to nie wstyd – to poważny problem

Autor: Zdjęcie autora Krzysztof Kot

Chrapanie, znane większości z nas, często jest przedmiotem żartów czy kpin. Dla wielu osób to nie tylko uciążliwość, ale również sygnał mogący wskazywać na poważne problemy zdrowotne. 15 marca to Dzień Walki z Chrapaniem. O czym warto pamiętać, gdy ten dźwięk towarzyszy naszemu snu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

80% mężczyzn w wieku powyżej 40 lat chrapie. Chrapie czterech na pięciu mężczyzn w średnim wieku. - Jest to poważny problem kliniczny, a właściwie mamy do czynienia z dwoma problemami: pierwszy to jest izolowane chrapanie, drugi to chrapanie związane z obturacyjnym bezdechem sennym – mówi Andrzej Dybała, specjalista chorób wewnętrznych z Pierwszego Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

- Chrapanie to nieprzyjemne dźwięki wibracji struktur tworzących górne drogi oddechowe zatem wszelkie nieprawidłowości w strukturach tworzących górne drogi oddechowe będą przyczyniały się do rozwoju chrapania. Mogą to być np. powiększone migdałki podniebienia miękkiego, wydłużony języczek podniebienia miękkiego, wydłużone fałdy podniebienia. Jeśli coś jest wydłużone to powietrze, które przepływa w trakcie oddychania, wprawia to w wibracje i to jest ten dźwięk chrapania. Wiąże się to z tym, iż w trakcie snu mięśnie wiotczeją, również te, wchodzące w skład górnych dróg oddechowych. I dlatego przepływające powietrze wprawia je w ruch.

Jesteśmy w stanie zdiagnozować, co konkretnie wpływa na chrapanie?

- Z reguły pomaga wnikliwe badanie laryngologiczne i ustalenie tych struktur, które rzeczywiście są przerośnięte i mogą powodować wibracje w czasie snu. To nie jest problem od strony diagnostycznej, żeby stwierdzić, gdzie jest kłopot – mówi Andrzej Dybała. Podkreśla także, że prostych rozwiązań jednak nie ma.

Jest wiele reklam różnych medykamentów, ale zdaniem doktora Dybały mają one ograniczone działanie, a z pewnością nie usuwają przyczyny. W pełni skuteczne jest leczenie operacyjne np. zabiegi korekty przegrody nosowej czy korekty podniebienia miękkiego. Chrapanie może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, jeżeli jest związane z bezdechem sennym i do wielu powikłań sercowo-naczyniowych.

- Chrapanie może być osobnym problemem, ale może być związane z obturacyjnym bezdechem sennym, który stanowi już większy problem kliniczny. Szacuje się, że mniej więcej milion osób w Polsce - 24% mężczyzn i 9% kobiet ma bezdech. Mechanizm powstawania jest podobny do chrapania. Głównym problemem w obturacyjnym bezdechu sennym są powtarzające się epizody niedrożności górnych dróg oddechowych. Bezdech może trwać nawet do dwóch minut, co robi się niebezpiecznie. Nieleczony bezdech senny prowadzi do nadciśnienia tętniczego opornego na leczenie farmakologiczne, zaburzeń rytmu serca. W nocy może prowadzić do udaru mózgu, do zawału serca zatem jest to bardzo istotna klinicznie przypadłość.

Jak możemy się leczyć?

- Leczenie behawioralne, czyli np. unikanie spania w pozycji na wznak, na plecach. Należy unikać stosowania leków, które zwiotczają napięcie mięśni górnych dróg oddechowych, np. popularnych leków nasennych i uspokajających. Źle wpływa także spożywanie alkoholu przed snem. To profilaktyka - podkreśla lekarz Andrzej Dybała. Tak jak w przypadku chrapania koniecznością mogą być zabiegi laryngologiczne.

- Można zastosować również aparat CPAP, który pomaga pacjentowi w oddychaniu w czasie snu. Poprzez zakładaną maskę pod dodatnim ciśnieniem wtłaczane jest do dróg oddechowych powietrze, które utrzymuje je w drożności.

Kiedy powinniśmy bezwzględnie pójść do lekarza?

- Jeśli pojawiają się regularnie nocne objawy bezdechu, czyli przerwy w oddychaniu. Towarzyszy im wybudzanie polegające na gwałtownym łapaniu powietrza jakby ratowanie się przed uduszeniem. Objawy dzienne to przede wszystkim bardzo duża senność dzienna, zaburzenia kardiologiczne, zaburzenia potencji, czyli bardzo wiele różnych problemów związanych z obturacyjnym bezdechem podczas snu.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z cyklu Dzień Wschodzi z Dziennikiem Wschodnim na www.dziennikwschodni.pl

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta pewnie pokonała Ulzhan Sarsenbek i zameldowała się w finale Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

19-letnia Kazaszka nie ma ostatnio najlepszej passy, bo zdecydowanie częściej przegrywa niż wygrywa. W dodatku te porażki zostały poniesione w rywalizacji z dość przeciętnymi przeciwniczkami. W piątek też przegrała, chociaż tym razem została pobita przez wybitną zawodniczkę, Julię Szeremetę.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty