Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2022 r.
6:33

Lublin, Zamość, Dęblin... Miasta dobija drożyzna. Mniej światła, mniej ciepła

Miasta zmuszone są oszczędzać np. na miejskim oświetleniu
Miasta zmuszone są oszczędzać np. na miejskim oświetleniu (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Uliczne latarnie mogą świecić krócej, a publiczne budynki mogą być słabiej ogrzewane. Samorządy kombinują jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i cieplnej. Mają jednak dość ograniczone pole manewru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tylko za pierwszy kwartał tego roku za oświetlenie uliczne zapłaciliśmy tyle, ile za cały ubiegły rok – przyznaje Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. Drastycznie rosnące ceny energii zmusiły ją do oszczędzania na oświetleniu. – Od miesiąca latarnie zapalają się o godzinę później, a wyłączają o godzinę wcześniej.

Latarnie świecą krócej także w Lublinie, gdzie stawka za megawatogodzinę prądu do ulicznego oświetlenia wzrosła od lipca o 345 proc. Więc rano lampy gasną o pół godziny wcześniej, wieczorem zapalają się o pięć minut wcześniej. Powinno to dać – jak wyliczył Ratusz – 170 tys. zł oszczędności miesięcznie. W pół roku ma się uzbierać milion.

– Na bocznych uliczkach po północy wyłączamy latarnie. Możliwe, że takich miejsc będzie musiało być więcej – obawia się burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan.

Nad oszczędnościami myślą również władze Poniatowej. Tu latarnie mogą zgasnąć między północą a godz. 3 rano, gdy ruch na ulicach jest znikomy.

Podobnie jest w niewielkiej Izbicy w powiecie krasnostawskim, gdzie zaciskanie pasa zaczęło się już kilka miesięcy temu.

– Od maja oświetlamy tylko przebiegający przez teren naszej gminy odcinek trasy S17 i ruchliwą drogę w Tarnogórze. We wsiach latarnie nie świecą – przyznaje burmistrz Izbicy Jerzy Lewczuk. – Myślę, że taki stan rzeczy potrwa co najmniej do października. Na zimę chcielibyśmy uruchomić ponownie przynajmniej część oświetlenia. Jesteśmy w trakcie przetargu na wymianę lamp we wszystkich gminnych latarniach na ledowe. Liczę, że to pozwoli nam zaoszczędzić nawet 40 proc. wydatków – dodaje samorządowiec.

Nie tak jasno

Po inne rozwiązanie sięgnął Kazimierz Dolny, gdzie po godz. 23 latarnie świecą słabiej. O tym samym myśli Zamość.

– Zastanawiamy się, które latarnie ledowe będziemy ściemniać w okresie jesienno-zimowym – mówi nam prezydent Andrzej Wnuk.
Jego podwładni w piątek otworzyli oferty w przetargu na zakup prądu. Okazało się, że ceny wzrosną o 150 proc.

Podwyżek na razie nie obawia się Końskowola. – Mamy dobrą, wieloletnią umowę na dostawę energii elektrycznej, więc na razie tego problemu nie odczuwamy – stwierdza Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta.

Spokojem cieszą się też Puławy, bo ich umowa obowiązuje do końca przyszłego roku, a do tego czasu już połowa miasta powinna być oświetlana energooszczędnymi lampami. Zachwalają je wszystkie samorządy, które zdecydowały się na ich montaż. Inne się do tego przymierzają.

– Przed nami wymiana oświetlenia – mówi Adam Rędzia, zastępca burmistrza Józefowa nad Wisłą.

Żeberka mniej gorące

Oszczędności konieczne będą także w przypadku ogrzewania. Ale tu nie chodzi wyłącznie o rosnące ceny (minister środowiska zapewnia, że nie będzie zgody na podwyżki większe niż 40-procentowe). Poważniejszym powodem są obawy o to, czy Polsce wystarczy gazu, bo Rosja przykręca kurek i nie wiadomo, czy nie zakręci go na dobre.

– Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie rozwiązań pozwalających ograniczyć pobór ciepła w obiektach zarządzanych przez miasto – przekazuje nam Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Z zadaniem mierzy się miejska spółka ciepłownicza.

– Jesteśmy na etapie analizy zużycia ciepła w obiektach oświatowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na te, w których są baseny – przyznaje Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Swoje pomysły na oszczędność prądu i ciepła mają wskazać dyrektorzy biłgorajskich szkół i przedszkoli. Takie polecenie dostali od burmistrza.

– Wcale nie musi być tak, że każdym pomieszczeniu ma być 25 st. C. Uczniowie nie muszą siedzieć na lekcjach w koszulkach z krótkim rękawem. Przecież 20 stopni to wystarczająca temperatura – tłumaczy burmistrz Janusz Rosłan.

To samo słyszymy w Kazimierzu Dolnym.

– Staramy się pilnować tego, by w szkołach temperatura nie przekraczała zakładanych norm – mówi Bartłomiej Godlewski, zastępca burmistrza.

Również z Komisji Europejskiej słychać już zachęty, by mieszkańcy nie ogrzewali swoich mieszkań do temperatury wyższej niż 19 stopni. Jak duże może to przynieść oszczędności?

– Obniżenie temperatury wewnętrznej tylko o 1 stopień Celsjusza to oszczędności w zużyciu ciepła o ok. 5 proc. – wylicza rzeczniczka LPEC.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty