Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

30 kwietnia 2024 r.
20:12

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
7 maja 2024 18:00
(fot. CSK w Lublinie)

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program wydarzenia:

Spektakle:

„ARCADIA” (Teatr KTO), 16 maja o 20:30, plac Teatralny w Lublinie
Jest to opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. Momentami robi się śmiesznie, a momentami nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej „Rezerwa” skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z „Madame Butterfly”) zetknie się z typowym dla Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Wstęp wolny.

„Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), 17 maja o 19:00, Sala Operowa CSK
Norbert Rakowski, w swoim przedstawieniu, przypomina, że mamy tylko jedno życie, z ograniczoną liczbą poranków i wschodów słońca. Skończoną liczbę dni i okazji do doceniania codzienności. Dlaczego tak często tkwimy w miejscach, w których nie możemy rozwijać swojego potencjału? Skąd w nas lęk przed zmianą? Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

„Calineczka” (Teatr Ludowy w Krakowie), 18 maja o 16:00, Sala Operowa CSK
Jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Niezwykle ważna opowieść o odwadze bycia sobą, o nieuleganiu modom i trendom, o akceptacji i przyjaźni. „Calineczka” to  opowieść  o dojrzewaniu, rozbudzaniu własnej tożsamości a także o tym, że nikt nikomu nie powinien układać życia. Fantazyjne kostiumy, muzyka i światła. Bilety w kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

Festiwalowy Cykl Filmowy

„Nigdy tu już nie powrócę”, reż. Tadeusz Kantor, 7 maja 2024 o 19:30, Kino CSK
Zaliczone do Złotej Setki przedstawienie to swego rodzaju spektakl w spektaklu. Symboliczna podróż przez zakamarki pamięci osobistej reżysera, spotkanie z widmami przeszłości i postaciami z niegdysiejszych przedstawień odbywa się w podrzędnej knajpie, gdzieś na pograniczu jawy i snu.

„Replika”, reż. Józef Szajna, 8 maja 2024 o 19:30, Kino CSK
Na środku sceny zwalisko śmieci i odpadków. Szmaty, rury, papiery, koła, plastyk, zniszczone buty, makabrycznie zdeformowane manekiny. Wszystko przysypane grubą warstwą ziemi. Nagle z nieruchomego kopca wydobywa się jakaś ręka. Za chwilę w ślad za ręką z hałdy odpadków wyłania się człowiek w workowych łachmanach, krótko ostrzyżony, pokryty bandażami, o trudnej do określenia płci... - tak zaczyna się słynny spektakl Józefa Szajny.

„Pętanie”, reż. Leszek Mądzik, 9 maja o 19:30, Kino CSK
Ten teatr mówi bez słów, bo słowo „mogłoby obrócić wszystko w banał albo nawet sprofanować”. Nie ma w nim literatury, anegdoty, fabuły, bo jest to teatr wizualny, malarski, operujący głównie obrazem. „Właśnie poprzez obraz ujawnia się rzeczywistość najgłębiej ludzka, na którą składają się pewne ostateczne namiętności i stany emocjonalne, których człowiek nie zawsze jest świadom i z którymi rozum nie daje sobie rady. O nich właśnie opowiadam w swoich spektaklach i dlatego posługuję się obrazem, nie słowem” – tak mówił o nim Leszek Mądzik. Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny, wejściówki do odebrania w Kasie CSK.

Spotkania i warsztaty

„Doświadczyć Teatru Mądzika”, 9 maja o 18:00, Kino CSK
Rozmowa o wrażeniach i niepowtarzalnym klimacie teatrum Mądzika opowiedzą naoczni świadkowie tego zjawiska. Role zostaną odwrócone, a głos  współpracownicy odpowiadający za tworzenia wizji artysty. Gościem specjalnym będzie przyjaciel i obserwator twórczości prof. Mądzika – Jarosław Gajewski oraz Jaga Berezowska-Kernbach, Maciej Mazur i Jarosław Cymerman. Spotkanie poprowadzi Anna Duda. Bezpłatne wejściówki do nabycia w Kasie CSK.

Wystawy

„Nigdy tu już nie powrócę” (Teatrum Tadeusza Kantora) wernisaż: 7 maja o 18:00, wystawa: 8 maja – 7 lipca 2024, Galeria Wystaw Czasowych -1
Tadeusz Kantor (1915-1990) zostanie ukazany jako wielki demiurg totalnego dzieła, które zawiera w sobie cechy nowoczesnej sztuki, a także sygnalizuje indywidualne przeżycia artysty. W narracji ekspozycji zostaną połączone rysunki sygnalizujące charakter pracy artysty nad rewolucyjnymi ideami spektakli, z obiektami wypożyczonymi z kolekcji CRICOTEKI, dokumentującymi ostateczny kształt dzieł w przestrzeniach gry autorskiego teatru CRICOT 2 oraz fotografiami Konrada Karola Pollescha ukazującymi portrety Tadeusza Kantora. Cykl dzieł ukaże rozwój twórczości prowadzący artystę w 1975 roku do rewelacyjnej definicji idei Teatru Śmierci zrealizowanego w przestrzeni szkolnych ławek w „Umarłej klasie”. Całość zwieńczy szkic ambalażu trumny (1987), narysowany w czasie ostatniego pobytu artysty w Mediolanie, obiektu stale towarzyszącego wyobraźni artysty. Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

 „ATENA” wernisaż: 18 maja o 18:00, wystawa: 19 maja – 30 czerwca, Galeria Wystaw Czasowych +1
Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej. Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów Greckich. Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych. Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

Gala Wręczenia Nagród „ZŁOTA KIESZEŃ”,18 maja o 20:00, Sala Operowa CSK
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oparty jest o formułę konkursową. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych spektakli pod względem scenografii i kostiumów. Jego zamierzeniem jest prezentacja, promocja i popularyzacja prac autorów scenografii i kostiumów do polskich inscenizacji powstałych zarówno w obiegu instytucjonalny, jak i offowym. Kapituła konkursu w grudniu 2023 roku wybrała finalistów spośród 60 zgłoszonych spektakli z całej Polski. 18 maja 2024 roku zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, nad którymi pracować będzie specjalnie powołane Jury w składzie: Marek Waszkiel, Małgorzata Komorowska, Janusz Sosnowski oraz Jarosław Cymerman. Na gali wręczone zostaną nagrody: „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię, „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz nagroda Grand Prix „Złota Kieszeń”. Wstęp wolny.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30