Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

30 kwietnia 2024 r.
20:12

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Autor: Zdjęcie autora MG
7 maja 2024 18:00
(fot. CSK w Lublinie)

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program wydarzenia:

Spektakle:

„ARCADIA” (Teatr KTO), 16 maja o 20:30, plac Teatralny w Lublinie
Jest to opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. Momentami robi się śmiesznie, a momentami nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej „Rezerwa” skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z „Madame Butterfly”) zetknie się z typowym dla Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Wstęp wolny.

„Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), 17 maja o 19:00, Sala Operowa CSK
Norbert Rakowski, w swoim przedstawieniu, przypomina, że mamy tylko jedno życie, z ograniczoną liczbą poranków i wschodów słońca. Skończoną liczbę dni i okazji do doceniania codzienności. Dlaczego tak często tkwimy w miejscach, w których nie możemy rozwijać swojego potencjału? Skąd w nas lęk przed zmianą? Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

„Calineczka” (Teatr Ludowy w Krakowie), 18 maja o 16:00, Sala Operowa CSK
Jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Niezwykle ważna opowieść o odwadze bycia sobą, o nieuleganiu modom i trendom, o akceptacji i przyjaźni. „Calineczka” to  opowieść  o dojrzewaniu, rozbudzaniu własnej tożsamości a także o tym, że nikt nikomu nie powinien układać życia. Fantazyjne kostiumy, muzyka i światła. Bilety w kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

Festiwalowy Cykl Filmowy

„Nigdy tu już nie powrócę”, reż. Tadeusz Kantor, 7 maja 2024 o 19:30, Kino CSK
Zaliczone do Złotej Setki przedstawienie to swego rodzaju spektakl w spektaklu. Symboliczna podróż przez zakamarki pamięci osobistej reżysera, spotkanie z widmami przeszłości i postaciami z niegdysiejszych przedstawień odbywa się w podrzędnej knajpie, gdzieś na pograniczu jawy i snu.

„Replika”, reż. Józef Szajna, 8 maja 2024 o 19:30, Kino CSK
Na środku sceny zwalisko śmieci i odpadków. Szmaty, rury, papiery, koła, plastyk, zniszczone buty, makabrycznie zdeformowane manekiny. Wszystko przysypane grubą warstwą ziemi. Nagle z nieruchomego kopca wydobywa się jakaś ręka. Za chwilę w ślad za ręką z hałdy odpadków wyłania się człowiek w workowych łachmanach, krótko ostrzyżony, pokryty bandażami, o trudnej do określenia płci... - tak zaczyna się słynny spektakl Józefa Szajny.

„Pętanie”, reż. Leszek Mądzik, 9 maja o 19:30, Kino CSK
Ten teatr mówi bez słów, bo słowo „mogłoby obrócić wszystko w banał albo nawet sprofanować”. Nie ma w nim literatury, anegdoty, fabuły, bo jest to teatr wizualny, malarski, operujący głównie obrazem. „Właśnie poprzez obraz ujawnia się rzeczywistość najgłębiej ludzka, na którą składają się pewne ostateczne namiętności i stany emocjonalne, których człowiek nie zawsze jest świadom i z którymi rozum nie daje sobie rady. O nich właśnie opowiadam w swoich spektaklach i dlatego posługuję się obrazem, nie słowem” – tak mówił o nim Leszek Mądzik. Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny, wejściówki do odebrania w Kasie CSK.

Spotkania i warsztaty

„Doświadczyć Teatru Mądzika”, 9 maja o 18:00, Kino CSK
Rozmowa o wrażeniach i niepowtarzalnym klimacie teatrum Mądzika opowiedzą naoczni świadkowie tego zjawiska. Role zostaną odwrócone, a głos  współpracownicy odpowiadający za tworzenia wizji artysty. Gościem specjalnym będzie przyjaciel i obserwator twórczości prof. Mądzika – Jarosław Gajewski oraz Jaga Berezowska-Kernbach, Maciej Mazur i Jarosław Cymerman. Spotkanie poprowadzi Anna Duda. Bezpłatne wejściówki do nabycia w Kasie CSK.

Wystawy

„Nigdy tu już nie powrócę” (Teatrum Tadeusza Kantora) wernisaż: 7 maja o 18:00, wystawa: 8 maja – 7 lipca 2024, Galeria Wystaw Czasowych -1
Tadeusz Kantor (1915-1990) zostanie ukazany jako wielki demiurg totalnego dzieła, które zawiera w sobie cechy nowoczesnej sztuki, a także sygnalizuje indywidualne przeżycia artysty. W narracji ekspozycji zostaną połączone rysunki sygnalizujące charakter pracy artysty nad rewolucyjnymi ideami spektakli, z obiektami wypożyczonymi z kolekcji CRICOTEKI, dokumentującymi ostateczny kształt dzieł w przestrzeniach gry autorskiego teatru CRICOT 2 oraz fotografiami Konrada Karola Pollescha ukazującymi portrety Tadeusza Kantora. Cykl dzieł ukaże rozwój twórczości prowadzący artystę w 1975 roku do rewelacyjnej definicji idei Teatru Śmierci zrealizowanego w przestrzeni szkolnych ławek w „Umarłej klasie”. Całość zwieńczy szkic ambalażu trumny (1987), narysowany w czasie ostatniego pobytu artysty w Mediolanie, obiektu stale towarzyszącego wyobraźni artysty. Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

 „ATENA” wernisaż: 18 maja o 18:00, wystawa: 19 maja – 30 czerwca, Galeria Wystaw Czasowych +1
Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej. Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów Greckich. Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych. Bilety w Kasie CSK oraz na bilety.csklublin.pl.

Gala Wręczenia Nagród „ZŁOTA KIESZEŃ”,18 maja o 20:00, Sala Operowa CSK
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oparty jest o formułę konkursową. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych spektakli pod względem scenografii i kostiumów. Jego zamierzeniem jest prezentacja, promocja i popularyzacja prac autorów scenografii i kostiumów do polskich inscenizacji powstałych zarówno w obiegu instytucjonalny, jak i offowym. Kapituła konkursu w grudniu 2023 roku wybrała finalistów spośród 60 zgłoszonych spektakli z całej Polski. 18 maja 2024 roku zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, nad którymi pracować będzie specjalnie powołane Jury w składzie: Marek Waszkiel, Małgorzata Komorowska, Janusz Sosnowski oraz Jarosław Cymerman. Na gali wręczone zostaną nagrody: „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię, „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz nagroda Grand Prix „Złota Kieszeń”. Wstęp wolny.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów
Dużo zdjęć
galeria

Wielkanoc zachęcała do spacerów

Pierwszy dzień świat już za nami. Wiele osób postanowiło oderwać się od wielkanocnego spożywania kalorii i pójść na spacer. Lubelskie parki, brzegi Bystrzycy i ścieżki rowerowe tętniły życiem. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zobaczcie, jak dzisiejszą niedzielę wykorzystali mieszkańcy Lublina, którzy tłumnie ruszyli na spacery i rowery.

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia