Przez pięć dni organizatorzy Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY będą nas zabierać w nieznane dźwiękowe i symboliczne przestrzenie. Od antycznego labiryntu przez las po potańcówki
Można już kupować bilety (od 10 zł do 150 za karnet) na wydarzenia tworzące program festiwalu, który odbędzie się w Lublinie między 13 a 17 maja. Bilety są w kasie Centrum Kultury.
Dzień pierwszy
13 maja o godz. 18.00 w Wirydarzu Centrum Kultury zacznie się koncert będący jednocześnie działaniem muzycznym. Po raz pierwszy w Polsce będzie można usłyszeć „Wtajemniczenie”. To utwór „Schooltime Compositions” który Cornelius Cardew napisał w 1968 roku. Wykonawcą mógł być każdy chętny. Organizatorzy szukali członków Cardew Collective (Polska) w czasie otwartego naboru. Prowadzenie: John Tilbury (Wielka Brytania).
Dzień drugi
14 maja o godz. 19 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury zacznie się wieczór „O obrotach” - Ceremonia Sema, którą przywiozą do Lublina muzycy i tancerze Zespołu Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi (Turcja).
Później, o godz. 20.30 kolejne spotkanie z oryginalnym twórcą jakim jest nieżyjący już Cornelius Cardew. W Sali Koncertowej Radia Lublin koncert/działania muzyczne „Znaki i dźwięki” – w programie dwie polskie premiery: „Tiger’s Mind” i „Treatise” z 1967 roku. Wykonawcy - Cardew Collective (Polska), prowadzenie: John Tilbury (Wielka Brytania). Wieczór zakończy potańcówka. O godz. 22 w klubie festiwalowym w Centrum Kultury do tańca przygrywać będzie Kapela Bornego z Podzamcza (Lublin)
Dzień trzeci
W piątek muzyczne poszukiwania zaczniemy koncertem „Przestrzenie snu” w Sali Widowiskowej CK. W programie wydarzenia rozpoczynającego się o godz. 19 utwory, które stworzyli: Arvo PÄrt, Zbigniew Bargielski, Phillip Glass. Wykonawcy: Wiener Glasharmonika Duo - Christa SchÖnfeldinger (Austria) – harmonika szklana, Gerald SchÖnfeldinger (Austria) – verrophon oraz Szabolcs EszteÉnyi (Węgry/Polska) - fortepian, Tadeusz Sudnik (Polska) – media elektroniczne.
Tego samego dnia o godz. 21. 00 w Wirydarzu Klasztoru OO. Dominikanów koncert w czasie którego usłyszymy „Catalogue des Arbres” - Katalog drzew z 2014 roku. Autorzy i wykonawcy: Michał Jacaszek (Polska) – kompozytor, elektronika, zespół Kwartludium (Polska) – Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyński – klarnet i klarnet basowy, Paweł Nowicki – perkusja i Piotr Nowicki – fortepian; Sylwester Łuczak i Urszula Milanowska – oprawa wizualna.
Wieczór zakończy o godz. 22 potańcówka w klubie festiwalowym. Do tańca zagra Orkiestra Dęta z Jędrzejówki i Hoszni oraz Kapela Bornego z Podzamcza.
Dzień czwarty
Sobota zacznie się w samo południe koncertem-spektaklem w miejskiej przestrzeni odkrywane dla muzyki. Koncert/spektakl „Labirynt” przeżyjemy amfiteatrze Parku Ludowego (dojście aleją od mostu nad Bystrzycą). Labirynt z Knossos na zespół instrumentalny i tancerzy powstał na zamówienie festiwalu KODY. Autorzy to: Luiz Henrique Yudo (Holandia / Brazylia) – muzyka, Dorota Porowska (Polska) – choreografia i reżyseria. Wykonawcy: Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie oraz Formacja Taneczna Labiryntu (Polska)
O godz. 19 będzie można zobaczyć film Petera Greenewaya z muzyka na żywo. W ACK Chatka Żaka w programie specjalnego koncertu/spektaklu: Louis Andriessen M is for Man, Mozart, Music – na wokalistkę jazzową i zespół (z projekcją filmu). Obraz z 1991 będzie miał w wersji z muzyką „na żywo“ polska premierę. Oprócz tego Christiaan Andriessen's view on the river Amstel na zespół (2009) / premiera polska, Workers Union na dowolną grupę doniośle brzmiących instrumentów (1975) / premiera polska. Wykonawcy: Michaela Riener – głos (Holandia), Orkest de ereprijs (Holandia), Wim Boerman (Holandia) – dyrygent.
O godz. 21 w Bazylice oo. Dominikanów usłyszymy utwory, które skomponowali: Giacinto Scelsi i Pierre de Cambrai w wykonaniu zespołu Graindelavoix - Marius Petersom (Estonia), Adriana SÎrbu (Rumunia), Tomas MaxÉ (Hiszpania), Joachima HÖchbauera (Niemcy), Jean-Christophe Brizarda (Francja), Björn Schmelzer (Belgia) – prowadzenie zespołu oraz Bartosza Koziaka (Polska) – wiolonczela, Sebastiana Adamczyka (Polska) – organy. Dzień zakończy o godz. 22.00 potańcówka – gra Red Shoes czyli Boogie Band
Dzień ostatni
Niedziela też zacznie się w południe ale operą kameralną dla dzieci i dorosłych. W Sali Widowiskowej CK usłyszymy „O szewczyku i zaklętej królewnie”. Wykonawcy: Maria Wieczorek (Polska) – głos i skrzypce, Tadeusz Wierzbicki (Polska), który napisał scenariusz, tekst, wyreżyserował i stworzył scenografię – animacja światłem.
O godz. 20 zacznie się część festiwalu, która zgromadzi publiczność w hali Targów Lublin. „Nagrania terenowe – warstwy osobowości” to okazja do posłuchania Zespół Bang on a Can All-Stars (USA) – Ashley Bathgate – wiolonczela, Robert Black – gitara basowa, Vicky Chow – fortepian, David Cossin – perkusja, Mark Stewart – gitary, Ken Thomson – klarnety. W programie między innymi kompozycje powstałe na zamówienie festiwalu: Krzysztof Wołek „Błoto”, Jarosław Siwiński „Timecode”, Artur Zagajewski „Woodcuts”. Na pożegnanie z festiwalem, o godz. 22 w klubie festiwalowym zacznie się potańcówka – grają: Orkiestra Dęta ze Zdziłowic oraz Zawołany Skład Weselny (Warszawa)