Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

18 lipca 2014 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Carnaval Sztuk-Mistrzów 2014 od czwartku w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Zobaczymy komików, kuglarzy, cyrkowców, muzyków i ludzi, których można podejrzewać o brak instynktu samozachowawczego. Program festiwalu jest wypchany bardziej, niż ramówki większości telewizji. Nic dziwnego, bo w cztery dni trzeba było zmieścić ponad 200 występów i 80 spektakli. Carnaval Sztuk-Mistrzów wystartuje już w czwartek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Czy da się wszystko zobaczyć? Większość spektakli jest grana kilkakrotnie, więc mam nadzieję, że tak - mówi Rafał Sadownik, koordynator Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Program jest bardzo bogaty, występy odbywają się w wielu różnych miejscach. - Myślę, że byłoby to nie lada wyzwanie, spróbować ułożyć taką ścieżkę przez karnawał, żeby zobaczyć wszystko. Prawdopodobnie jest to możliwe, natomiast wymaga bardzo dużo biegania i na nogach jest się od godziny 11 do minimum 24.

Gabinet dziwności

Carnaval otworzy w czwartek wielka parada kuglarzy, którzy wyruszą sprzeda Ratusza (godzina 20), a dołączyć do nich może każdy. Organizatorzy zapewniają, że miło im będzie, jeśli zabierzemy ze sobą parasol lub kapelusz. Korowód dojdzie do Ogrodu Saskiego, gdzie o godzinie 21.30 zobaczymy akrobatyczno-taneczny spektakl "Prometeusz”.

Jakie rodzynki można wyłowić z programu?

25 lipca o godz. 16 na Rynku stanie "Fatalia's Hypnotic Pendulum” wzorowany na gabinetach dziwności popularnych w XIX w.

- To taki rodzaj instalacji artystycznej w dużym samochodzie dostawczym - wyjaśnia Sadownik. I zapowiada mieszankę różnych elementów mitycznych, postaci literackich i osobliwości. - To ciekawa lekcja historii jarmarczno-ludycznej. Przez wieki te osobliwości bardzo się zmieniały. Od kobiet z brodą przez syreny...

Tych, którzy już zaczynają się oburzać/cieszyć* trzeba tu uspokoić/zmartwić*, że "baba z brodą” nie oznacza od razu Conchity Wurst, bo kiedyś zwykłe panie z zarostem pokazywano jako dziwadło, podobnie jak karłów. A gawiedź się śmiała. I jeszcze zastrzeżenie od organizatorów: gabinet w samochodzie przeznaczony jest ponoć tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Połykacz mieczy

Osobom szybko mdlejącym już teraz można odradzić oglądanie występów Aerial Manx. Ów jegomość ma na koncie 15 światowych rekordów w połykaniu mieczy. Mało tego, przybysz z Australii podobno jako jedyny na świecie (ciekawe, kto to liczył) potrafi po połknięciu miecza wykonać salto w tył.

Tym, którzy jeszcze nie zemdleli podpowiadany daty i miejsca: 26 i 27 lipca o godz. 17.10 przed Ratuszem oraz 26 lipca na Rynku o godz. 19.20 i dzień później o godz. 20.30. Jeśli ktoś zemdlał i właśnie się budzi, uspokajamy: artysta ma też nieco bardziej bezpieczne zamiłowania, jak akrobatyka i żonglerka ogniem.

Skoro już jesteśmy przy ludziach, których inni mogą podejrzewać o skłonności samobójcze, to warto wspomnieć o Francuzach z grupy "Les Lendemains”, którzy będą latać nad głowami publiczności wykorzystując trapezy zawieszone na wysokości 13 metrów. Zaciekawieni? 25 i 26 lipca o godz. 21.30 pod Zamkiem. Kaski nie są wymagane.
Na linie

Wejdźmy jeszcze wyżej. Już od czwartkowego południa będzie można oglądać ludzi spacerujących po linach rozpiętych nad Starym Miastem. Tak ma być przez wszystkie cztery dni, a głowę zadzierać będziemy nie tylko na Rynku, ale też koło archikatedry, czy na wysokość 50 m nad ul. Wieniawską. Owi śmiałkowie na linach, czy raczej taśmach, to Urban Highline Festival, gromadzący ponad 200 uczestników z 22 krajów.

Ci, którzy też chcą kiedyś chodzić na takich wysokościach będą mogli spróbować sił nieco bliżej gruntu. Otwarte warsztaty dla początkujących będą się odbywać na Błoniach pod Zamkiem.

- We wszystkie dni festiwalu od godz. 11 do 17 - mówi Ewa Dados-Jabłońska z Warsztatów Kultury, która to instytucja organizuje Carnaval Sztuk-Mistrzów. W tych samym dniach, godzinach i miejscu można wziąć udział w warsztatach kuglarskich. - Wszystkie warsztaty są otwarte dla każdego i bezpłatne.
Niespodzianka

Tak na dobrą sprawę, to wszystko w tegorocznym Carnavalu jest za darmo. A jeśli gdzieś (np. namiot koło Zamku, Teatr Stary albo wirydarz Centrum Kultury) liczba widzów jest ograniczona (a to tylko pojedyncze wydarzenia) to wystarczy przejść się po bezpłatną wejściówkę na pl. Litewski.
W przyszły piątek spektakle będą trwać od godz. 16 do 22.30, a w sobotę i niedzielę od 11 do północy.

Będą zakurzone postaci żyjące w domu-śmietniku grające na starym rowerze, będzie fireshow, współczesny Arlekin z Hiszpanii, czy też okrągły teatr toczący się przez deptak. A do tego dużo rozrywek dla dzieci. Przez cztery dni specjalną iluminację będzie mieć Trybunał Koronny i otaczające go kamienice, a takie oświetlenie ma być wyłączane dopiero o godz. 3 nad ranem.

I jeszcze jedna niespodzianka. Otoczenie fontanny na pl. Litewskim zmieni się w plażę z leżakami. Co będzie, jeśli za bardzo się spodoba? - Do modernizacji placu Litewskiego możemy ją zostawić. Modernizację mamy w przyszłym roku, będzie plaża w zimie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Być może żartuje, ale co tam, złapiemy go za słówko i będziemy trzymać za słowo.

Program festiwalu na stronie sztukmistrze.eu

*niepotrzebne skreślić

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30