Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

31 lipca 2014 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Festiwal Dwa Brzegi 2014: Wielkie kino znowu w Kazimierzu Dolnym

Polskie premiery głośnych tytułów prosto ze światowych festiwali filmowych, spotkania z twórcami i koncerty. W Kazimierzu Dolnym rusza w sobotę Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To już ósmy rok, kiedy organizatorzy na przekór wszystkiemu ściągają do miasteczka wielkie kino. Nie tylko sprowadzając nad Wisłę najciekawsze, nietuzinkowe produkcje, które niekiedy będzie można zobaczyć na polskich ekranach tylko raz. Ale również całkiem wprost: budując od podstaw miasteczko filmowe złożone m.in. z dwóch dużych namiotów w których będą wyświetlane filmy.

Projekcje filmowe ruszają w sobotę o godz. 11. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano jednak na godz. 16.30. Wtedy będzie można zobaczyć "Zimowy sen”, nagrodzony w tym roku "Złotą Palmą” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tego samego dnia, o godz. 21 inny głośny film prezentowany w Cannes - "Klub Jimmy'ego” w reż. Kena Loacha.

Od niedzieli ruszają bezpłatne projekcje w kinie Perła na kazimierskim Małym Rynku. O godz. 21 seans ostatniego filmu Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją”.

Również w niedzielę propozycja dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać sztukę filmową od podszewki. W ramach cyklu "Lekcja kina” o godz. 11 spotkanie z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim. Spowiadać się ze swojego postrzegania filmu podczas festiwalu będą jeszcze m.in. scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyser Paweł Pawlikowski i reżyserka Małgorzata Szumowska. Autorka takich obrazów jak "33 sceny z życia”, "Sponsoring” czy "W imię” przyjedzie do Kazimierza również z powodu zaplanowanej retrospektywy jej filmów.

Innym artystą, którego twórczość zostanie wzięta pod lupę, będzie ANDRZEJ CHYRA (na zdjęciu). W cyklu "I Bóg stworzył aktora” zobaczymy m.in. takie filmy jak "Dług” czy "Bilet na Księżyc”. Zadać pytanie aktorowi będzie można osobiście we wtorek 5 sierpnia o godz. 16.30 podczas spotkania w Cafe Kocham Kino.
"Dwa Brzegi” to również świetna okazja do poznania twórczości filmowców, o których na co dzień w Polsce mało słychać. To np. włoska reżyserka Lina Wertmuller, której trzy filmy z lat 70-tych ub. wieku będzie można zobaczyć w Kazimierzu. To także fińska reżyserka Pirjo Honkasalo określana mianem filmowego człowieka renesansu.

Wśród propozycji muzycznych warto wspomnieć o sobotnim (2 sierpnia, godz. 19.30, Duży Rynek) koncercie Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra ma w swoim repertuarze oprócz muzyki klasycznej aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Z kolei w niedzielę (3 sierpnia o godz. 17.30) w Galerii Klimaty w Mięćmierzu koncert projektu Strug, Leśmian, Soyka. Festiwal "Dwa Brzegi” będzie miejscem premierowego wykonania zbioru pieśni powstałych do wierszy Bolesława Leśmiana. Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodych widzach. Seanse pełnometrażowych kreskówek oraz filmów fabularnych dla dzieci i młodzieży zaplanowano w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz po drugiej stronie Wisły w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu.

Festiwal "Dwa Brzegi” będzie trwał do następnej soboty (9 sierpnia). Bilety na filmy w Dużym Namiocie kosztują 17 zł. Do kupienia są m.in. na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl oraz w kasach w Kazimierzu Dolnym. Na stronie festiwalu również pełny program seansów, spotkań, koncertów i innych wydarzeń artystycznych.
Literatura

Już w sobotę (2 sierpnia) o godz. 14 w Salonie Empik spotkanie bardzo na czasie - z Anną Herbich, autorką znakomitej książki "Dziewczyny z powstania”, która w przejmujący sposób pokazuje jak naprawdę wyglądało życie w czasie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy. To obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami kobiet.

O godz. 16 spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, która twierdzi, że "ma ego jak Pałac Kultury albo Wawel”. I z osobistej perspektywy opowiada o tej ćwiartce stulecia, która upłynęła w kraju nad Wisłą. Znana z małego ekranu, z silnych, nie raz niewygodnych opinii i zjadliwej, acz celnej krytyki.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 14 spotkanie z fantastyczną aktorką Ewą Kasprzyk znaną z wielu znakomitych ról, silną osobowością, a także osobą, która świetnie nawiązuje kontakt z publicznością.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 17 w Salonie Empik będzie Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza” o cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wyróżnianej przez Juliana Tuwima. Książka była inspiracją dla niedawno emitowanego filmu "Papusza”.

Wystawy

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 18 w galerii sztuki "Jacek P. Jarosz” (ul. Senatorska 1/3) wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i ceramiki Alexa Johnsona. Artysta jest od lat zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 13 w Domu Michalaków - Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Nadrzeczna 24) wystawa Jana Michalaka "Starożytności etruskie”.

W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 15 w Galerii na Płocie w Mięćmierzu wystawa przygotowana z okazji "Dwóch Brzegów”. Będą to prace Tomka Sikory "Kiedy wieś zasypia...”, a o godz. 15.30 w galerii "Klimaty” projekcja jego autorskiego filmu "Aix en Provence 2014”. W "Klimatach” jeszcze wiele innych wydarzeń: o godz. 16.30 wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, o godz. 17.30 koncert "Strug. Leśmian. Soyka” - premierowe wykonanie najnowszego albumu i projekcja wideoklipu promującego ten album autorstwa Tomka Sikory.

Koncerty

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 19.30 w kościele Farnym z cyklu Letnie Koncerty Organowe recital Dana Lönnqvista (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie Urszula Mizia - wiolonczela. Prowadzenie: Paweł Kasjan.
W niedzielę (3 sierpnia) w o godz. 20 w klubojadalni "Przystanek Korzeniowa” (ul. Doły 43) koncert grupy Tymon&The Transistors. Zespół zainauguruje swoim koncertem "Dwubrzegową” scenę Korzeniowego Domu Cooltury. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. ubiegłego wieku i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. Podczas koncertu w Przystanku Korzeniowa zespół zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Bigos Heart” oraz wcześniejszych płyt.

W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 21 na Dużym Rynku wystąpi grupa "Polonezy”. To 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego. O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich. Będą też nawiązania do rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu.

Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28