Polskie premiery głośnych tytułów prosto ze światowych festiwali filmowych, spotkania z twórcami i koncerty. W Kazimierzu Dolnym rusza w sobotę Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi.
Projekcje filmowe ruszają w sobotę o godz. 11. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano jednak na godz. 16.30. Wtedy będzie można zobaczyć "Zimowy sen”, nagrodzony w tym roku "Złotą Palmą” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tego samego dnia, o godz. 21 inny głośny film prezentowany w Cannes - "Klub Jimmy'ego” w reż. Kena Loacha.
Od niedzieli ruszają bezpłatne projekcje w kinie Perła na kazimierskim Małym Rynku. O godz. 21 seans ostatniego filmu Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją”.
Również w niedzielę propozycja dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać sztukę filmową od podszewki. W ramach cyklu "Lekcja kina” o godz. 11 spotkanie z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim. Spowiadać się ze swojego postrzegania filmu podczas festiwalu będą jeszcze m.in. scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyser Paweł Pawlikowski i reżyserka Małgorzata Szumowska. Autorka takich obrazów jak "33 sceny z życia”, "Sponsoring” czy "W imię” przyjedzie do Kazimierza również z powodu zaplanowanej retrospektywy jej filmów.
Innym artystą, którego twórczość zostanie wzięta pod lupę, będzie ANDRZEJ CHYRA (na zdjęciu). W cyklu "I Bóg stworzył aktora” zobaczymy m.in. takie filmy jak "Dług” czy "Bilet na Księżyc”. Zadać pytanie aktorowi będzie można osobiście we wtorek 5 sierpnia o godz. 16.30 podczas spotkania w Cafe Kocham Kino.
"Dwa Brzegi” to również świetna okazja do poznania twórczości filmowców, o których na co dzień w Polsce mało słychać. To np. włoska reżyserka Lina Wertmuller, której trzy filmy z lat 70-tych ub. wieku będzie można zobaczyć w Kazimierzu. To także fińska reżyserka Pirjo Honkasalo określana mianem filmowego człowieka renesansu.
Wśród propozycji muzycznych warto wspomnieć o sobotnim (2 sierpnia, godz. 19.30, Duży Rynek) koncercie Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra ma w swoim repertuarze oprócz muzyki klasycznej aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Z kolei w niedzielę (3 sierpnia o godz. 17.30) w Galerii Klimaty w Mięćmierzu koncert projektu Strug, Leśmian, Soyka. Festiwal "Dwa Brzegi” będzie miejscem premierowego wykonania zbioru pieśni powstałych do wierszy Bolesława Leśmiana. Wstęp na koncerty jest wolny.
Organizatorzy nie zapomnieli o młodych widzach. Seanse pełnometrażowych kreskówek oraz filmów fabularnych dla dzieci i młodzieży zaplanowano w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz po drugiej stronie Wisły w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu.
Festiwal "Dwa Brzegi” będzie trwał do następnej soboty (9 sierpnia). Bilety na filmy w Dużym Namiocie kosztują 17 zł. Do kupienia są m.in. na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl oraz w kasach w Kazimierzu Dolnym. Na stronie festiwalu również pełny program seansów, spotkań, koncertów i innych wydarzeń artystycznych.
Już w sobotę (2 sierpnia) o godz. 14 w Salonie Empik spotkanie bardzo na czasie - z Anną Herbich, autorką znakomitej książki "Dziewczyny z powstania”, która w przejmujący sposób pokazuje jak naprawdę wyglądało życie w czasie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy. To obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami kobiet.
O godz. 16 spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, która twierdzi, że "ma ego jak Pałac Kultury albo Wawel”. I z osobistej perspektywy opowiada o tej ćwiartce stulecia, która upłynęła w kraju nad Wisłą. Znana z małego ekranu, z silnych, nie raz niewygodnych opinii i zjadliwej, acz celnej krytyki.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 14 spotkanie z fantastyczną aktorką Ewą Kasprzyk znaną z wielu znakomitych ról, silną osobowością, a także osobą, która świetnie nawiązuje kontakt z publicznością.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 17 w Salonie Empik będzie Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza” o cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wyróżnianej przez Juliana Tuwima. Książka była inspiracją dla niedawno emitowanego filmu "Papusza”.
Wystawy
W sobotę (2 sierpnia) o godz. 18 w galerii sztuki "Jacek P. Jarosz” (ul. Senatorska 1/3) wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i ceramiki Alexa Johnsona. Artysta jest od lat zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.
W sobotę (2 sierpnia) o godz. 13 w Domu Michalaków - Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Nadrzeczna 24) wystawa Jana Michalaka "Starożytności etruskie”.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 15 w Galerii na Płocie w Mięćmierzu wystawa przygotowana z okazji "Dwóch Brzegów”. Będą to prace Tomka Sikory "Kiedy wieś zasypia...”, a o godz. 15.30 w galerii "Klimaty” projekcja jego autorskiego filmu "Aix en Provence 2014”. W "Klimatach” jeszcze wiele innych wydarzeń: o godz. 16.30 wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, o godz. 17.30 koncert "Strug. Leśmian. Soyka” - premierowe wykonanie najnowszego albumu i projekcja wideoklipu promującego ten album autorstwa Tomka Sikory.
Koncerty
W sobotę (2 sierpnia) o godz. 19.30 w kościele Farnym z cyklu Letnie Koncerty Organowe recital Dana Lönnqvista (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie Urszula Mizia - wiolonczela. Prowadzenie: Paweł Kasjan.
W niedzielę (3 sierpnia) w o godz. 20 w klubojadalni "Przystanek Korzeniowa” (ul. Doły 43) koncert grupy Tymon&The Transistors. Zespół zainauguruje swoim koncertem "Dwubrzegową” scenę Korzeniowego Domu Cooltury. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. ubiegłego wieku i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. Podczas koncertu w Przystanku Korzeniowa zespół zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Bigos Heart” oraz wcześniejszych płyt.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 21 na Dużym Rynku wystąpi grupa "Polonezy”. To 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego. O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich. Będą też nawiązania do rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu.
Maria Kolesiewicz