Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

31 lipca 2014 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Festiwal Dwa Brzegi 2014: Wielkie kino znowu w Kazimierzu Dolnym

Polskie premiery głośnych tytułów prosto ze światowych festiwali filmowych, spotkania z twórcami i koncerty. W Kazimierzu Dolnym rusza w sobotę Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To już ósmy rok, kiedy organizatorzy na przekór wszystkiemu ściągają do miasteczka wielkie kino. Nie tylko sprowadzając nad Wisłę najciekawsze, nietuzinkowe produkcje, które niekiedy będzie można zobaczyć na polskich ekranach tylko raz. Ale również całkiem wprost: budując od podstaw miasteczko filmowe złożone m.in. z dwóch dużych namiotów w których będą wyświetlane filmy.

Projekcje filmowe ruszają w sobotę o godz. 11. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano jednak na godz. 16.30. Wtedy będzie można zobaczyć "Zimowy sen”, nagrodzony w tym roku "Złotą Palmą” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tego samego dnia, o godz. 21 inny głośny film prezentowany w Cannes - "Klub Jimmy'ego” w reż. Kena Loacha.

Od niedzieli ruszają bezpłatne projekcje w kinie Perła na kazimierskim Małym Rynku. O godz. 21 seans ostatniego filmu Jima Jarmusha "Tylko kochankowie przeżyją”.

Również w niedzielę propozycja dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać sztukę filmową od podszewki. W ramach cyklu "Lekcja kina” o godz. 11 spotkanie z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim. Spowiadać się ze swojego postrzegania filmu podczas festiwalu będą jeszcze m.in. scenograf Allan Starski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, reżyser Paweł Pawlikowski i reżyserka Małgorzata Szumowska. Autorka takich obrazów jak "33 sceny z życia”, "Sponsoring” czy "W imię” przyjedzie do Kazimierza również z powodu zaplanowanej retrospektywy jej filmów.

Innym artystą, którego twórczość zostanie wzięta pod lupę, będzie ANDRZEJ CHYRA (na zdjęciu). W cyklu "I Bóg stworzył aktora” zobaczymy m.in. takie filmy jak "Dług” czy "Bilet na Księżyc”. Zadać pytanie aktorowi będzie można osobiście we wtorek 5 sierpnia o godz. 16.30 podczas spotkania w Cafe Kocham Kino.
"Dwa Brzegi” to również świetna okazja do poznania twórczości filmowców, o których na co dzień w Polsce mało słychać. To np. włoska reżyserka Lina Wertmuller, której trzy filmy z lat 70-tych ub. wieku będzie można zobaczyć w Kazimierzu. To także fińska reżyserka Pirjo Honkasalo określana mianem filmowego człowieka renesansu.

Wśród propozycji muzycznych warto wspomnieć o sobotnim (2 sierpnia, godz. 19.30, Duży Rynek) koncercie Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra ma w swoim repertuarze oprócz muzyki klasycznej aranżacje jazzowe, rockowo-popowe oraz tematy z muzyki filmowej. Z kolei w niedzielę (3 sierpnia o godz. 17.30) w Galerii Klimaty w Mięćmierzu koncert projektu Strug, Leśmian, Soyka. Festiwal "Dwa Brzegi” będzie miejscem premierowego wykonania zbioru pieśni powstałych do wierszy Bolesława Leśmiana. Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizatorzy nie zapomnieli o młodych widzach. Seanse pełnometrażowych kreskówek oraz filmów fabularnych dla dzieci i młodzieży zaplanowano w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz po drugiej stronie Wisły w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu.

Festiwal "Dwa Brzegi” będzie trwał do następnej soboty (9 sierpnia). Bilety na filmy w Dużym Namiocie kosztują 17 zł. Do kupienia są m.in. na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl oraz w kasach w Kazimierzu Dolnym. Na stronie festiwalu również pełny program seansów, spotkań, koncertów i innych wydarzeń artystycznych.
Literatura

Już w sobotę (2 sierpnia) o godz. 14 w Salonie Empik spotkanie bardzo na czasie - z Anną Herbich, autorką znakomitej książki "Dziewczyny z powstania”, która w przejmujący sposób pokazuje jak naprawdę wyglądało życie w czasie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy. To obraz Powstania Warszawskiego widziany oczami kobiet.

O godz. 16 spotkanie z Karoliną Korwin-Piotrowską, która twierdzi, że "ma ego jak Pałac Kultury albo Wawel”. I z osobistej perspektywy opowiada o tej ćwiartce stulecia, która upłynęła w kraju nad Wisłą. Znana z małego ekranu, z silnych, nie raz niewygodnych opinii i zjadliwej, acz celnej krytyki.
W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 14 spotkanie z fantastyczną aktorką Ewą Kasprzyk znaną z wielu znakomitych ról, silną osobowością, a także osobą, która świetnie nawiązuje kontakt z publicznością.
W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 17 w Salonie Empik będzie Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza” o cygańskiej poetce odkrytej przez Jerzego Ficowskiego i wyróżnianej przez Juliana Tuwima. Książka była inspiracją dla niedawno emitowanego filmu "Papusza”.

Wystawy

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 18 w galerii sztuki "Jacek P. Jarosz” (ul. Senatorska 1/3) wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i ceramiki Alexa Johnsona. Artysta jest od lat zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce.

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 13 w Domu Michalaków - Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Nadrzeczna 24) wystawa Jana Michalaka "Starożytności etruskie”.

W niedzielę (3 sierpnia) o godz. 15 w Galerii na Płocie w Mięćmierzu wystawa przygotowana z okazji "Dwóch Brzegów”. Będą to prace Tomka Sikory "Kiedy wieś zasypia...”, a o godz. 15.30 w galerii "Klimaty” projekcja jego autorskiego filmu "Aix en Provence 2014”. W "Klimatach” jeszcze wiele innych wydarzeń: o godz. 16.30 wystawa malarstwa Dariusza Milińskiego, o godz. 17.30 koncert "Strug. Leśmian. Soyka” - premierowe wykonanie najnowszego albumu i projekcja wideoklipu promującego ten album autorstwa Tomka Sikory.

Koncerty

W sobotę (2 sierpnia) o godz. 19.30 w kościele Farnym z cyklu Letnie Koncerty Organowe recital Dana Lönnqvista (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie Urszula Mizia - wiolonczela. Prowadzenie: Paweł Kasjan.
W niedzielę (3 sierpnia) w o godz. 20 w klubojadalni "Przystanek Korzeniowa” (ul. Doły 43) koncert grupy Tymon&The Transistors. Zespół zainauguruje swoim koncertem "Dwubrzegową” scenę Korzeniowego Domu Cooltury. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. ubiegłego wieku i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. Podczas koncertu w Przystanku Korzeniowa zespół zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Bigos Heart” oraz wcześniejszych płyt.

W poniedziałek (4 sierpnia) o godz. 21 na Dużym Rynku wystąpi grupa "Polonezy”. To 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy autorstwa Marcina Maseckiego. O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, XIX-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich. Będą też nawiązania do rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu.

Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30