Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 lipca 2009 r.
15:23
Edytuj ten wpis

Inne Brzmienia 2009: Skolimowski, Pszoniak, Nosowska, Kulka i Tinariwen

Niebanalna muzyka na żywo i oryginalna plastyka zapanują na Starym Mieście przez sześć najbliższych dni dzięki imprezie organizowanej przez Mirosława Olszówkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaistnieje też teatr najwyższej próby artystycznej, będzie ciekawie zapowiadająca się debata i pożyteczne dla nowicjuszy warsztaty muzyczne.

Mimo że krótsze (to skutek kryzysu i wynikających z niego trudności ze znalezieniem sponsorów), tegoroczne wydanie festiwalu będzie chyba atrakcyjniejsze od pierwszego. A to za sprawą większej porcji wydarzeń pozamuzycznych. Stąd zresztą zmiana nazwy imprezy - z Festiwal Muzyki "Strefa Inne Brzmienia” na "Inne Brzmienia - Art'n'Music Festiwal”.

Mirosław Olszówka, dyrektor przedsięwzięcia, zaplanował aż sześć wystaw: Andrzeja Dudzińskiego - fotokompozycje, Andrzeja Fogtta - malarstwo, Jerzego Skolimowskiego - malarstwo, Janusza Foglera - fotografie, Wojciecha Prażmowskiego - fotografie i Tomasza Sikory - fotografie.

Fogler, Prażmowski, Sikora, Fogtt i Skolimowski wezmą też udział w debacie zatytułowanej "Granice Europy”. Otworzy ona festiwal 10 lipca o godz. 18 na dziedzińcu oo. dominikanów. Poprowadzi ją o. Tomasz Dostatni OP.

W tym samym miejscu 14 lipca dojdzie do dużego wydarzenia teatralnego. Wystąpi Wojciech Pszoniak. Znakomity aktor zagra w monodramie "Belfer”. To inscenizacja sztuki belgijskiego dramaturga Jean-Pierre'a Dopagne'a w przekładzie Bogusławy Frosztęgi i w reżyserii Michała Kwiecińskiego, będącej historią nauczyciela uczącego literatury w szkole dla tzw. trudnej młodzieży.

Jednak "Inne Brzmienia” to przede wszystkim atrakcje muzyczne. Olszówka zaplanował 12 występów artystów z kraju i z zagranicy. Koncerty będą na Rynku oraz w bazylice oo. Dominikanów i w dominikańskim wirydarzu.

Zaczną Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek tworzący Motion Trio. Akordeoniści zaprezentują 10 lipca w dominikańskiej bazylice kompozycje Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Michaela Nymana we własnych aranżacjach.

Na koniec wystąpi Kasia Nosowska. Wokalistka, znana z bardzo oryginalnego, cierpkiego brzmienia głosu i z wyjątkowego smaku literackiego, przedstawi 15 lipca na Rynku przegląd swoich najważniejszych solowych dokonań.

Największym wydarzeniem muzycznym ma być koncert zespołu Tinariwen (12 lipca, Rynek). To świetna tuareska grupa z Mali wykonująca afrykańskiego bluesa. W jej muzyce słychać czarny puls, antyfonalne wokale, saharyjską melancholię i zachodnie dźwięki elektrycznej gitary.

Oprócz Afrykańczyków z zagranicy przyjadą do Lublina Peyoti For President (Wielka Brytania, anarcho-folk-punk), The Ark (USA/Izrael/Ukraina, etno-jazz-blues-klezmer), Gorgisheli (Ukraina, art rock), Adlibitum (Ukraina, etno-jazz-blues) i SchockolaD (Ukraina, etno-jazz).

Z polskich muzyków poza Motion Trio i Kasią Nosowską na "Innych Brzmieniach” wystąpią Gaba Kulka, Pola i Maria Peszek oraz Voo Voo, które zagra z Haydamakami (zamiast planowanego wcześniej koncertu O.S.T.R. + Sofa).

Bilety na Motion Trio i na Kasię Nosowską są po 30 zł, na Wojciecha Pszoniaka po 60 zł. Na pozostałe punkty festiwalu wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia