Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

29 czerwca 2018 r.
13:20

Inne Brzmienia rozpoczęte. Program na weekend [zdjęcia z pierwszego dnia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Duża funkowa orkiestra zza oceanu? Legenda polskiej sceny alternatywnej? Świeża zimna fala zza Buga? To niektóre ze smakołyków podsuwanych nam przez lubelski festiwal Inne Brzmienia, który co rok jest okazją do zwiedzenia ciekawych zakamarków muzyki. W menu jest jeszcze więcej atrakcji, wszystkie są bezpłatne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inne Brzmienia to specyficzny festiwal, bo większość widzów nie kojarzy większości artystów. Ale w tym cały urok. Trzeba się zdać na wyczucie tych, którzy układają program i dobierają muzyczne atrakcje. Szukają, szperają, wynajdują różnych zjawiskowych artystów, których być może nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie ten festiwal.

Oczywiście nie wszystko musi nam przypaść do gustu, ale jest wielce prawdopodobne, że niektórzy wykonawcy zostaną w naszych głowach na dłużej. Że nie raz i nie dwa powrócimy do ich muzyki. A skoro wszystko jest za darmo, czemu nie spróbować?
Koncerty odbywają się na Błoniach pod Zamkiem.

Program

Piątek, 29 czerwca

18.00 (scena pod namiotem): Sinoptik. Ukraińskie trio z Kijowa przywiezie rocka, którego zrobiło się ostatnio jakby trochę mało. Chłopaki mają grać przede wszystkim materiał ze swojej najnowszej, jeszcze ciepłej płyty. Nie są to z całą pewnością najcięższe zakamarki rocka, daleko też zespołowi do bardzo radiowych kawałków indie rocka. Na pewno nie jest to muzyka, której spodziewalibyście się w popularnych stacjach radiowych między reklamą kawy rozpuszczalnej i szamponu przeciwłupieżowego.

19.00 (scena na Błoniach): Baba zula. To bardzo mocno zwariowana ekipa z Turcji. Zwariowana zarówno pod względem scenicznego wizerunku (bo takich ludzi raczej nie spotkacie w kolejce po bułki), jak też pod względem muzycznym. To, co może się wydawać z początku żartem i wygłupem, okaże się po chwili psychodelą prowadzącą w trans z odległego równoleżnika. Zespół ma w tym wprawę. Działa już 22 lata.

20.45 (scena na Błoniach): Lech Janerka. W zasadzie wystarczyłoby samo nazwisko. Fani i sympatycy na wieść o koncercie legendy zakrzykną zapewne „Jezu, jak się cieszę”. Jeżeli jednak komuś trzeba Janerkę przedstawiać, to wypadałoby napisać, że na scenie jest już jakieś 40 lat i że należy z nim kojarzyć kapelę Klaus Mitffoch. Jeżeli ktoś nadal nie kojarzy, to powinien przyjść na koncert i nadrobić zaległości z wiedzy o polskiej muzyce. Warto.

22.30 (scena na Błoniach): George Clinton & Parliament Funkadelic. Nie każdy słyszał o tym panu, ale hasło „muzyka funk” zapewne każdy kojarzy. A jeśli napiszemy, że George Clinton (zdjęcie na okładce Magazynu) to jeden z ojców tego gatunku, to zrozumiałe stanie się, że to jeden z koncertów, które żal przegapić. No, chyba że ktoś ma uczulenie na funk. Kto uczulenia nie ma, niech już zaciera ręce. Clinton to prawdziwy weteran sceny, którego do współpracy zapraszał m.in. Carlos Santana, Red Hot Chilli Peppers, Tupac Shakur, czy Ice Cube. Wielu widzów nie było jeszcze na świecie, gdy George Clinton wydawał złote płyty.

0.30 (scena pod namiotem): OY Sound System. Elektroniczna muzyka prosto z Kijowa przedstawiana przez organizatorów festiwalu jako „wypadkowa ambitnej muzyki tanecznej, dubu, hip-hopu, trip-hopu, ambientu oraz synth wave”. Wokal na żywo. Zapowiada się ciekawe afterparty.

Sobota, 30 czerwca

15.00 (Próba Cafe, Grodzka 5a): Plug&Play. Zrodzony w Lublinie zespół specjalizujący się w brzmieniach indie rockowych i indie popowych. Muzyka lekka, energetyczna, łatwo wpadająca w ucho i często chwalona. Nie bez powodu, bo nie odstaje od innych kapel z tych rejonów muzycznych.

16.00 (Próba Cafe, Grodzka 5a): Naczynia. Tak, oni wciąż grają, już 20 lat. Nie jest to może wybitnie znana kapela, za to nasza, tutejsza, z poczuciem humoru zauważalnym w tekstach i całkiem ciekawa muzycznie. Kojarzycie „Nie ma rewersów”?. No właśnie, to oni.

18.30 (scena pod namiotem): Alinda. Kolejna ekipa z Kijowa, działająca już dziesięć lat, której post-rockowa muzyka po Innych Brzmieniach na pewno częściej będzie odwiedzać głośniki i słuchawki w Lublinie. Muzyka w sam raz do zasłuchania się po ciężkim dniu i naładowania akumulatorów, ale potrafiąca błysnąć spod aksamitnej elektroniki ostrzejszym, gitarowym pazurem.

19.30 (scena na Błoniach): Afenginn & Bastarda. Dwie grupy ze wspólnym, specjalnym koncertem. Afenginn to ekipa z Danii poruszająca się na pograniczu folku, rocka i klasyki, ale z wycieczkami do muzyki barokowej. Z kolei Bastarda to polska ekipa bazująca na kompozycjach XV-wiecznych. Z całą pewnością będą to „inne brzmienia”.

21.15 (scena na Błoniach): Songs of Protest – Follow The Rabbit Orchestra. To koncert przygotowany specjalnie na ten festiwal. Na tę okoliczność zawiązała się też autorska orkiestra z udziałem Gaby Kulki, Natalii Pikuły oraz Marsiji Loco, muzyków z grup 100nka, Graal, dowodzona przez Olę Rzepkę. Ze sceny usłyszymy protest songi z różnych stron świata i różnych epok. Skąd taki pomysł? Bo w tym roku przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a na całym świecie z wyzwalaniem się spod jarzma zwykle wiązały się jakieś pieśni, piosenki i melodie będące wyrazem buntu.

23.00 (scena na Błoniach): Atari Teenage Riot. Niemiecka grupa założona w czasach transformacji, tuż po upadku muru berlińskiego. Muzyka bardzo, bardzo energetyczna, mająca wielu zwolenników, choć na pewno nie dla każdego przystępna w większej, festiwalowej dawce. Pewne jest jedno: zanosi się na ostrzejsze tańce przed sceną, którym nawet deszcz nie będzie w stanie przeszkodzić.

0.30 (scena pod namiotem): Super Besse. Kolejny ciekawy skład wyszperany przez twórców festiwalu, tym razem białoruski. Zimna fala podszyta post punkiem. Bardzo pozytywnie zaskakuje ciekawymi kompozycjami, brzmieniem oraz dojrzałością. Zdecydowanie jedno z największych odkryć tegorocznej edycji Innych Brzmień. Oczywiście nie wszystko musi brzmieć na scenie tak dobrze, jak na nagraniu, ale chłopaki najwyraźniej sprawdzają się także na żywo, skoro zapraszani są na różne europejskie festiwale. Jeśli ktoś lubi zimną falę, nie powinien ich przegapić.

Niedziela, 1 lipca

14.30 (Próba Cafe, Grodzka 5a): Mikroelementy. To lubelscy muzycy, dziewięcioosobowa orkiestra „powołana do działania w celu uzdrawiania za pomocą dźwięku”, skłonna do spontanicznych improwizacji

15.45 (Próba Cafe, Grodzka 5a): Pasożyty. Lubelski duet tworzony przez Jacka Steinbricha i Sławomira Księżniaka. Minimalizm, proste syntezatory, klubowe brzmienia.

16.20 (Próba Cafe, Grodzka 5a): We Are Polarized. To będzie koncertowy debiut nowej lubelskiej grupy, która nazywa swój styl „black art wave” łącząc neoklasykę, elektronikę i metal.

20.00 (scena pod namiotem): Igor Krutogolov’s Toy Orchestra. Okazuje się, że dziecięce gitarki, dziecięce cymbałki, grzechotki, pianinka i inne niepoważne instrumenciątka nadają się nawet do tego, by zagrać takie hity jak „Roots” Sepultury albo „Over” Portishead. Sceniczny, niezobowiązujący żart w sam raz na niedzielny wieczór zamiast kolejnych kabaretów na ekranie telewizora.

21.30 (scena pod namiotem): Saul Williams. Gość ze Stanów, który w drugiej połowie lat 90, był legendą poetyckich slamów i mogliście go widzieć w filmie „Slam” z 1998 r. Tworzy zaangażowane społecznie teksty, ma na koncie współpracę z The Fugeees, czy Eryką Badu. W Lublinie wystąpi solo.

22.40 (scena pod namiotem): Rito. Muzycy mający za sobą doświadczenia w takich zespołach jak Kury, Łoskot, Kaszebe, Apteka, Bielizna, Lonker See czy Oczi Cziorne. Lubią romansować z brzmieniami etnicznymi.

0.15 (scena pod namiotem): Wczasy. Młody zespół z Poznania, łączy elektro, synth pop, disco, punk, new romantic i kilka innych stylów. Automat perkusyjny, analogowe syntezatory, a do tego przemycony gdzieniegdzie klimat lat 80. i 90.

A oprócz koncertów…

• Unikalne zdjęcia XIX-wiecznej Gruzji można oglądać na plenerowej wystawie w Zaułku Hartwigów (schody od pl. Rybnego do ul. Kowalskiej), są to fotografie Dmitrija Jermakowa. Można tu zajść o dowolnej porze dnia i nocy.

• Wielkie mozaiki tworzone na murach ukraińskich miast w czasach Związku Radzieckiego są tematem wystawy fotograficznej czynnej przez cały czas trwania festiwalu w Galerii „Gardzienice” przy Grodzkiej 5a. Lokalne dzieła sztuki monumentalnej fotografował Yevgen Nikiforow. Zdjęcia można oglądać od godz. 11 do 19, a po festiwalu jeszcze do końca lipca między godz. 11 a 16…

• Ukraińskie filmy animowane będzie można oglądać w sali widowiskowej Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 5a. Pokaz dla dzieci zacznie się w sobotę o godz. 11.30 i potrwa godzinę. Seans dla starszej widowni rozpocznie się o godz. 13, będzie trwać dwie godziny.

• Na spotkanie z autorek książki o legendarnym zespole The Smiths można się wybrać w sobotę do Warsztatów Kultury. To pierwsza polska monografia tej grupy opracowana przez Macieja Koprowicza, który zawita na patio kamienicy przy Grodzkiej 7. Początek spotkania o godz. 17.30.

• Ukrainę opowiedzianą językiem plakatu można oglądać na parterze kamienicy przy Grodzkiej 7. Wystawa jest dostępna do końca festiwalu między godz. 11 a 19, zaś po festiwalu do końca lipca w dni powszednie od godz. 9 do 17.

• Historii protest songów i ich współczesnej roli poświęcone będzie piątkowe spotkanie z dziennikarzami muzycznymi: Jędrzejem Słodkowskim, Jarosławem Szubrychtem oraz Rafałem Księżykiem, dyrektorami artystycznymi Innych Brzmień: Agnieszką Wojciechowską i Rafałem Chwałą oraz Olą Rzepką dowodzącą koncertem „Songs of Protest”. Początek spotkania o godz. 16.45 na patio Warsztatów Kultury przy Grodzkiej 7., które są organizatorem całego festiwalu.

 

Pozostałe informacje

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wyścigi na wodzie. Pływali o puchar rektora Politechniki Lubelskiej

Słońce świeciło, a wiatr nieźle wiał. To były znakomite warunki do pływania z żaglem. Na Zalewie Zemborzyckim odbyły się w sobotę regaty. Do wygrania był puchar rektora Politechniki Lubelskiej.

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

W sobotę w Warszawie odbyła się kolejna edycja Orlen FIM Speedway Grand Prix. Tłumnie zgromadzona na trybunach Stadionu Narodowego publiczność czekała na wygraną Polaka, ale musiała zadowolić się „jedynie” drugim miejscem Bartosza Zmarzlika. W sumie na torze zaprezentowało się aż pięciu zawodników mistrza Polski – Orlen Oil Motoru Lublin.

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Po wyjazdowym zwycięstwie w Stężycy Wisła Grupa Azoty Puławy dopisała na swoje konto cenny punkt po meczu w Lubinie. Podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego przegrywali w gościach z rezerwami Zagłębia dwoma golami, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu

Majówka w 30-tce
foto
galeria

Majówka w 30-tce

Klub 30, to jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie. W każdy weekend klub przeżywa oblężenie. Zobaczcie, jak szalał Lublin na ostatniej imprezie.

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Przełamania w Radzyniu Podlaskim nie było. Orlęta Spomlek przegrały piąty mecz z rzędu. Tym razem biało-zieloni musieli uznać wyższość Czarnych Połaniec. Goście wygrali 3:0. Efekt? Drużyna Tomasza Złomańczuka jedną nogą jest już w IV lidze. Obecnie do bezpiecznej strefy tabeli traci osiem punktów, a do rozegrania zostało tylko pięć meczów.

Majówka w Pięknej Pszczole
foto
galeria

Majówka w Pięknej Pszczole

"Dzisiaj Cię znajdę" to wasz ulubiony cykl. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pięknej Pszczoły. Zobaczcie, kto kogo znalazł. Tak się bawi Lublin!

Rodzinny piknik historyczny w skansenie
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinny piknik historyczny w skansenie

W sobotę rozpoczął się dwudniowy Piknik Militarny „Lubelszczyzna 44”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Poszukiwaczy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]
galeria

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]

Tylko 12 punktów jesienią i już 25 wiosną. Lublinianka w rundzie rewanżowej spisuje się zdecydowanie lepiej. Kolejny krok w kierunku utrzymania drużyna Marcina Zająca zrobiła w sobotę, kiedy pokonała u siebie Grom Kąkolewnica 3:1.

Trwa święto miłośników militariów!
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Trwa święto miłośników militariów!

Raj dla miłośników historii, pasjonatów strzelectwa i kolekcjonerów, wielbicieli survivalu oraz wszystkich ciekawskich. Na lubelskich targach, odbywa się zlot miłośników strzelectwa i survivalu "Militaria". Pasjonaci mogli odkryć najnowsze produkty firm specjalizujących się w odzieży militarnej, optyce, sprzęcie specjalistycznym, czy usługach szkoleniowych.

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Dziewięć porażek z rzędu na rozpoczęcie rundy wiosennej, a do tego bilans bramkowy 2-35. Ogniwo Wierzbica w niespodziewanym momencie przełamało jednak fatalną passę. Najpierw drużyna Karola Bujaka zatrzymała lidera, z którym zremisowała w Lubartowie 0:0. A w sobotę beniaminek zgarnął trzy punkty po wyjazdowej wygranej z Motorem II Lublin 1:0.

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna