Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 maja 2019 r.
7:34

IV Festiwal Lesslów w Puławach [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
18 maja 2019 21:00
(fot. materiały promocyjne)

Już po raz czwarty w Puławach zostanie zorganizowany IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Impreza łącząca muzykę i historię jest już stałym punktem na festiwalowej mapie Puław. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 18 maja - 15 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wincenty Ferdynand Lessel i jego syn Franciszek Lessel to dwaj kompozytorzy związani z Puławami. Pierwszy urodził się w XVIII wieku w Czechach, ale w 1780 roku przybył na dwór Czartoryskich, gdzie pełnił rolę muzyka; drugi - pobierając nauki u samego Józefa Haydna - już w XIX wieku często koncertował w Puławach.

Festiwal od kilku lat organizowany jest przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów w hołdzie kompozytorom. Jego celem jest również nawiązanie ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie.

- Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami - przekonują organizatorzy wydarzenia.

W tym roku Festiwal Lesslów zainauguruje 18 maja o godz. 21 spektakl muzyczny "Walka Tankreda z Kloryndą" oparty na poemacie Torquato Tasso "Jerozolima wyzwolona" z 1581 roku. W wydarzeniu udział wezmą studenci Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. To wydarzenie odbędzie się na placu przed Domem Gotyckim.

W niedzielę, 19 maja o godz. 18 w Kościele pw. św. Brata Alberta zorganizowana zostanie msza święta w intencji środowisk artystycznych Puław i regionu. O oprawę muzyczną zadbają artyści (Puławskia Orkiestra Dęta, chór Albertinum, uczniowie PSM w Puławach i inni). Po mszy z recitalem artystycznym wystąpi Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach - Jerzy Kukla.

24 maja o godz. 18 w Sali Balowej Pałacu Czartoryskich wystąpi Jacek Kortus, laureat XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W programie: kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Lessla.

Kolejny odsłona festiwalu będzie miała miejsce 30 maja o godz. 17. W Pałacu Czartoryskich wystąpią tym razem uczniowie i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach.

- Ideą koncertu jest popularyzowanie polskiej muzyki klasycznej wśród odbiorców ale także uczniów i nauczycieli szkół muzycznych, których program nauczania często nie uwzględnia niestety wielu znakomitych polskich twórców i oparty jest na dorobku jedynie kilku wybitnych polskich kompozytorów - zachęcają organizatorzy.

Z kolei 7 czerwca o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich odbędzie się Koncert Kameralny, którego program w całości poświęcony jest Franciszkowi Lesslowi. Na scenie wystąpią przedstawiciele Poznańskiego Zespołu Kameralnego.

Tegoroczna edycja Festiwalu Lesslów zakończy się 15 czerwca o godz. 20.30. Na dziedzińcu Pałacu Marynki zaprezentowana zostanie opera Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Będzie to plenerowa realizacja arcydzieła polskiej muzyki operowej z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" i Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Program:

18 maja, godz. 21 - Dom Gotycki - spektakl "Walka Tankreda z Kloryndą"

19 maja, godz. 18 - Kościół Brata Alberta - msza św. i recital Jerzego Kukli

24 maja, godz. 18 - Pałac Czartoryskich - recital Jacka Kortusa

30 maja, godz. 17 - Pałac Czartoryskich - W muzycznym saloniku III

7 czerwca, godz. 18 - Pałac Czartoryskich - Koncert Kameralny

15 czerwca, godz. 20.30 - Pałac Marynki - Straszny Dwór

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edukacja zawodowa i rola cechu
Dzień Wschodzi
film

Edukacja zawodowa i rola cechu

W kolejnym odcinku Dzień Wschodzi rozmawiamy z Podstarszym Cechu Metalowego w Lublinie Sławomirem Kulą o ginących zawodach. Zapytaliśmy jakie są różnice w kształceniu zawodowym, a normalnym oraz co daje nauka w cechu.

Rywalizacja pomiędzy obiema ekipami była już w niedzielę bardzo zacięta

MKS FunFloor w niedzielę zagra rewanż z Super Amara Bera Bera o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej

W niedzielę MKS FunFloor rozegra decydujący mecz o awans do fazy grupowej. Po pierwszym spotkaniu rozegranym w hali Globus lubelski klub ma cztery bramki zapasu.

Prawie 3 tysiące ludzi musi opuścić swoje mieszkania. Trwa ewakuacja
Lublin

Prawie 3 tysiące ludzi musi opuścić swoje mieszkania. Trwa ewakuacja

Rozpoczęła się ewakuacja 2800 mieszkańców Lublina w związku znalezieniem niewybuchu z czasów II wojny światowej. Ludzie powoli opuszczają swoje mieszkania.

Jarmark Świąteczny przed Bożym Narodzeniem to w Zamościu tradycja z 10-letnią historią
14 grudnia 2024, 10:00

Coraz bliżej święta. I bożonarodzeniowy jarmark

To będzie jubileuszowy, już 10. Jarmark Świąteczny w Zamościu. Odbędzie się niedługo przed Bożym narodzeniem, ale już można się zgłaszać do udziału.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
recital
20 listopada 2024, 19:00

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim, który wystąpi 20 listopada (środa) w ramach cyklu "Dźwiękospełnia Osterwy".

Kacper Urbański zapowiada, że wraz z kolegami powalczy w Porto o zwycięstwo

Liga Narodów. Dziś mecz Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra przedostatni mecz w ramach fazy grupowej obecnej edycji Ligi Narodów. Targani problemami kadrowymi i bez Roberta Lewandowskiego Biało-Czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią. Początek meczu w Porto zaplanowano na godzinę 20.45

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Ewakuacja w Lublinie. Znaleziono niewybuch na terenie budowy
PILNE
galeria

Ewakuacja w Lublinie. Znaleziono niewybuch na terenie budowy

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30