Już po raz czwarty w Puławach zostanie zorganizowany IV Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Impreza łącząca muzykę i historię jest już stałym punktem na festiwalowej mapie Puław. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 18 maja - 15 czerwca.
Wincenty Ferdynand Lessel i jego syn Franciszek Lessel to dwaj kompozytorzy związani z Puławami. Pierwszy urodził się w XVIII wieku w Czechach, ale w 1780 roku przybył na dwór Czartoryskich, gdzie pełnił rolę muzyka; drugi - pobierając nauki u samego Józefa Haydna - już w XIX wieku często koncertował w Puławach.
Festiwal od kilku lat organizowany jest przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów w hołdzie kompozytorom. Jego celem jest również nawiązanie ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie.
- Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami - przekonują organizatorzy wydarzenia.
W tym roku Festiwal Lesslów zainauguruje 18 maja o godz. 21 spektakl muzyczny "Walka Tankreda z Kloryndą" oparty na poemacie Torquato Tasso "Jerozolima wyzwolona" z 1581 roku. W wydarzeniu udział wezmą studenci Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. To wydarzenie odbędzie się na placu przed Domem Gotyckim.
W niedzielę, 19 maja o godz. 18 w Kościele pw. św. Brata Alberta zorganizowana zostanie msza święta w intencji środowisk artystycznych Puław i regionu. O oprawę muzyczną zadbają artyści (Puławskia Orkiestra Dęta, chór Albertinum, uczniowie PSM w Puławach i inni). Po mszy z recitalem artystycznym wystąpi Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach - Jerzy Kukla.
24 maja o godz. 18 w Sali Balowej Pałacu Czartoryskich wystąpi Jacek Kortus, laureat XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W programie: kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Lessla.
Kolejny odsłona festiwalu będzie miała miejsce 30 maja o godz. 17. W Pałacu Czartoryskich wystąpią tym razem uczniowie i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach.
- Ideą koncertu jest popularyzowanie polskiej muzyki klasycznej wśród odbiorców ale także uczniów i nauczycieli szkół muzycznych, których program nauczania często nie uwzględnia niestety wielu znakomitych polskich twórców i oparty jest na dorobku jedynie kilku wybitnych polskich kompozytorów - zachęcają organizatorzy.
Z kolei 7 czerwca o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich odbędzie się Koncert Kameralny, którego program w całości poświęcony jest Franciszkowi Lesslowi. Na scenie wystąpią przedstawiciele Poznańskiego Zespołu Kameralnego.
Tegoroczna edycja Festiwalu Lesslów zakończy się 15 czerwca o godz. 20.30. Na dziedzińcu Pałacu Marynki zaprezentowana zostanie opera Stanisława Moniuszki "Straszny dwór". Będzie to plenerowa realizacja arcydzieła polskiej muzyki operowej z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" i Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Program:
18 maja, godz. 21 - Dom Gotycki - spektakl "Walka Tankreda z Kloryndą"
19 maja, godz. 18 - Kościół Brata Alberta - msza św. i recital Jerzego Kukli
24 maja, godz. 18 - Pałac Czartoryskich - recital Jacka Kortusa
30 maja, godz. 17 - Pałac Czartoryskich - W muzycznym saloniku III
7 czerwca, godz. 18 - Pałac Czartoryskich - Koncert Kameralny
15 czerwca, godz. 20.30 - Pałac Marynki - Straszny Dwór