6 lipca o godz. 19.30 w Kazimierskiej Farze zostanie zainaugurowana 47. edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. To prawdziwa gratka dla melomanów - wybitni organiści z kraju i ze świata przez dwa letnie miesiące będą grać na zabytkowych, blisko 400-letnich kazimierskich organach.
Ten historyczny instrument po raz pierwszy zabrzmiał w Kazimierskiej Farze 399 lat temu. Na przestrzeni wieków organy skonstruowane przez Szymona Liliusa bywały niszczone i odtwarzane. W 2012 roku miała miejsce ostatnia konserwacja. - Dzięki temu można dziś podziwiać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim piękno i majestat jego renesansowego kolorytu dźwiękowego. Mimo kilku remontów i również przebudowy, w organach Kazimierskiej Fary zachowało się wiele autentycznych elementów, jak mechaniczna traktura, klapowe wiatrownice, większość głosów, stół gry - opowiada muzykolog Jan Popis, który poprowadzi koncerty w Farze.
To właśnie na tych organach zagrają podczas tegorocznej edycji kazimierskiego festiwalu tacy artyści, jak: Bogdan Narloch, Johannes Fiedler (Niemcy), Piotr Rojek, Pavel Svoboda (Czechy) czy Marek Stefański. W programie dominować będzie muzyka baroku, nie zabraknie kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Georga Bohma, Girolamo Frescobaldiego czy Jana z Lublina. - Program naszego Festiwalu jest więc rodzajem muzycznej wędrówki do miejsc, w których powstawała i rozbrzmiewała muzyka organowa - dodaje Popis.
Zaczniemy już 6 lipca koncertem z udziałem Bogdana Narlocha i Romana Grynia. Narloch to ceniony organista, który studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie.
Roman Gryń to z kolei absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1983 na wydziale instrumentalnym – specjalność trąbka. Jest współtwórcą zespołu kameralnego „Poznań Brass Quintet", wielokrotnie koncertował z zespołem "Tutti e Solo", z którym nagrał CD "Polski Barok".
W programie koncertu utwory m.in.: Jeremiaha Clarke'a, Johna Stanleya, J.S. Bacha, Jana z Lublina, Oskara Lindberga czy Fryderyka Chopina.
Bilety na koncerty kosztują 10 zł. Kolejne odsłony festiwalu będą miały miejsce w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.30.
Program:
6 lipca - Bogdan Narloch; Roman Gryń
13 lipca - Johannes Fiedler
20 lipca - Piotr Rojek; Monika Piechaczek
27 lipca - Pavel Svoboda
3 sierpnia - Josef Ewdin Miltschitzky; Susanne Jutr-Miltschitzky
10 sierpnia - Roman Perucki; Maria Perucka
17 sierpnia - Marek Stefański; Jacek Ozimkowski
24 sierpnia - Wacław Golonka; Aleksandra Hofman