Już po raz osiemnasty Lublin na kilka dni zamienia się w polską stolicę fantastyki. Ponownie Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) wypełnią się miłośnikami szeroko pojętej popkultury. Falkon pod hasłem „Join The Federation” zaczyna się w piątek, a kończy w niedzielę.
W poprzedniej edycji imprezy udział wzięło ponad 9500 uczestników. Organizatorzy liczą, że tym razem chętnych odwiedzić konwent będzie jeszcze więcej. Tym bardziej, że przygotowano ponad 600 punktów programu. Na Falkonie nie zabraknie więc ciekawych spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami, prelekcji i paneli dyskusyjnych, konkursów, warsztatów i wystaw, stoisk handlowych, gier, konkursów...
Gry i goście
Jedną z atrakcji konwentu będzie blok e-sportu, który zapowiadany jest jako największe gamingowe wydarzenie na Lubelszczyźnie od wielu lat. Organizatorzy zaplanowali turnieje w następujących grach:
• Counter Strike: Global Offensive
• Hearthstone
• FIFA 18
• Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana
• Turniej League of Legends
• Overwatch
• DOTA 2
Będą też turnieje niespodzianki i kilka innych tytułów dla chętnych.
A skoro już o grach wideo mowa: nie zabraknie również gości. To między innymi Tomasz Marchewka, scenarzysta w studiu CD Projekt RED, gdzie pracował nad grą Wiedźmin 3: Dziki Gon i dodatkiem Krew i Wino. Przy tych samych tytułach pracował Błażej Augustynek, quest designer w CD Projekt RED.
Będzie też Adrian Kostrzębski, organizator Intel Extreme Masters 2017 i rzecznik prasowy ESL Polska. Będzie Dawid “Noxy” Danieluk, streamer związany głównie z League of Legends i Jakub “Lonely” Wójcik, streamer skupiający się na grze Counter-Strike.
Przez całą dobę
Nie tylko jednak miłośnicy gier wideo będą mogli aktywnie spędzić czas. Tradycyjnie będzie także strefa gier planszowych z olbrzymią biblioteką tytułów do wykorzystania oraz wsparciem ze strony instruktorów. Co ciekawe: Games Room otwarty będzie w tych dniach bez przerwy, 24 godziny na dobę.
Wśród gości konwentu nie zabraknie znakomitych autorów związanych z szeroko pojętą fantastyką.
To między innymi Andrzej Pilipiuk, twórca postaci Jakuba Wędrowycza i licznych opowiadań, który na swoim koncie ma Nagrodę im. Janusza A. Zajdla i cztery nagrody Nautilusa. To Kamil Muzyka, doktorant Polskiej Akademii Nauk, badacz stanu techniki, prawnik, szkoleniowiec, tłumacz i popularyzator nauki zaangażowany w projekty naukowe i legislacyjne w Polsce i na świecie.
Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, National Space Society i Haskiej Grupy Roboczej ds. Zarządzania Surowcami Kosmicznymi. Agnieszka Hałas, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, tłumaczka i autorka, która w swoim dorobku ma ponad dwadzieścia opowiadań. Będzie również Paweł Majka, autor takich powieści jak Pokój Światów czy Dzielnica obiecana; dwukrotny laureat Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.
Będą spotkania z pisarzami: Marcinem Przybyłkiem, Anetą Jadowską, Agnieszką Hałas, Jakubem Nowak czy Michał Cetnarowski.
Będą też ludzie związani z popkulturą: Klaudia Heintze, youtuber i autor komiksów Jakub „Dem” Dębski, blogerka Beata Smugaj, publicysta Kamil Śmiałkowski czy członkowie popularnej Grupy Filmowej Darwin.
RPG i LARPy
Do najciekawszych atrakcji Falkonu będzie należał konkurs KOSplay, w którym udział będą mogli wziąć wszyscy chętni cosplayerzy, czyli uczestnicy przebrani za swoje ulubionych bohaterów z gier, książek, filmów, anime i komiksów. Tradycyjnie Falkon wypełni się barwnymi postaciami oraz ich niezwykłymi strojami.
Przez cały okres trwania konwentu w Szkole Podstawowej nr 20, naprzeciwko Targów Lublin, organizowane będą sesje gier RPG i LARPy, które polegają na wcielaniu się w postaci, podobnie jak w improwizowanym teatrze oraz na wspólnym tworzeniu i przeżywaniu opowieści.
Uczestnicy będą mogli bawić się w ten sposób non stop. Będzie można wziąć udział w takich larpach, jak Czerwone słońce, Klub kawalerów czy Pewnego razu w Omberville. Szczegóły dotyczące poszczególnych gier interaktywnych można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej imprezy (falkon.co).
Zaplanowano również NeRd, czyli konkurs na najlepszego gracza RPG w Polsce (uczestnicy w trzech etapach będą rozgrywać po trzy sesje z Mistrzami Gry w różnych stylach i klimatach) oraz Drużynowe Mistrzostwa Gier Planszowych (DMGP)
Fantastyczny nurt
Hale targowe wypełnią się wystawcami, u których przybyli na imprezę będą mogli zaopatrzyć się w fanowskie akcesoria i gadżety: książki, komiksy, gry, koszulki, kubki i wiele innych.
Specjalne niespodzianki organizatorzy szykują dla młodszych uczestników, którzy będą mogli skorzystać z kącika Lego, malować twarze, wziąć udział w zabawie z bańkami mydlanymi, uczestniczyć w ciekawych warsztatach i wielu innych atrakcjach.
- Pragniemy zachęcić mieszkańców Lublina nie tylko do przybycia na Falkon, ale także do włączenia się w fantastyczny nurt, jaki widoczny jest w całej Polsce. To pod sztandarem Federacji będziemy przybliżać fantastykę uczestnikom, którzy w takiej formie doświadczają jej po raz pierwszy, a przed stałymi bywalcami festiwalu otworzymy liczne światy fantastyki - zachęca Mateusz Psiuk, koordynator główny Falkonu 2017.
Wchodzicie do lochów!
Falkon to także dziesiątki wykładów i paneli. W tym roku będą to między innymi:
• Teorie spiskowe w kreskówkach
• Co? To. Powieść S. Kinga i jej ekranizacje
• Ekonomiczne science fiction - czy będziemy kiedyś pracować dwie godziny dziennie?
• Cienie i blaski eksploracji Marsa
• Tych kilka prostych trików wystarczy, by zdenerwować fizyka. Bitwy kosmiczne w SF
• VR - czy żyjemy w cyfrowej symulacji?
• Moralność w świecie Harry’ego Pottera
• Plazma - elementy fantastyki w życiu codziennym
• Lechici-kosmici, czyli dlaczego kochamy klechdy o turbosłowianach
• Wchodzicie do lochów!, czyli o narracji w grach fabularnych
Bilety na Falkon 2017 do nabycia w kasach Targów Lublin. Na wszystkie dni - 60 zł (ulgowy - 40 zł); piątek - 25 zł/15 zł; sobota - 40 zł/30 zł; niedziela - 20 zł/10 zł.
• więcej na stronie falkon.co