Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 października 2014 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Konfrontacje Teatralne 2014: Eksperyment na scenie

Przed nami ostatnie trzy dni festiwalu. A na deser teatralnej uczty: kabaret nowojorskiej drag queen, nagradzany na całym świecie, "Testament żeńskiego kolektywu z Berlina She She Pop i lubelska premiera lubelsko-wałbrzyskiej produkcji "…nie czekajcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Prawdopodobnie najwyższa i najbardziej owłosiona drag queen, jaką znacie”, "świetny kabaret drag i doskonały koncert po raz pierwszy w Polsce” - po takich zapowiedziach bilety na Martha Graham Cracker Kabaret rozeszły się błyskawicznie. Organizatorzy zdecydowali się więc powiększyć widownię i w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) pojawiło się dodatkowe 60 miejsc. Jedno z najgłośniejszych wydarzeń festiwalu dziś o godz. 22 w Sali Widowiskowej CK.

Dwie godziny wcześniej - jedno z największych wydarzeń tegorocznych Konfrontacji - "Testament" berlińskiego kolektywu She She Pop. To teatr, w którym nie ma reżysera, nie ma dramatopisarza, nie ma też aktorów. "Testament” nawiązuje do szekspirowskiego "Króla Leara”, ale jak na teatr eksperymentalny przystało, na scenie kobietom z She She Pop towarzyszą ich ojcowie.

- Teatr staje się stołem, przy którym toczą się negocjacje, których celem jest utopijny kompromis między pokoleniami - tak twórcy tłumaczą przesłanie spektaklu. - To być może najważniejszy w ostatnich latach spektakl o relacjach międzypokoleniowych opowiedziany językiem nowego teatru.

Takiej owacji, ją lubelska lubelska publiczność nagrodziła wczorajsze przedstawienie, Chatka Żaka dawno nie widziała. A żadna debata, czy spotkanie z artystami w ramach festiwalu nie cieszyła się tak wielką frekwencją jak ta po piątkowym spektaklu. Kto nie widział "Testamentu" wczoraj - dziś ma ostatnią szansę. ACK UMCS "Chatka Żaka” - godz.20.

Także w piątek lubelska premiera spektaklu "…nie czekajcie”. Koprodukcję Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Centrum Kultury w Lublinie wyreżyserował Robert Zawadzki. Temat? "Długotrwała tymczasowość”.

- Punktem wyjścia był tekst rumuńskiej dramatopisarki Gianiny Cărbunariu pt. "Kebab” opowiadający o losach trójki Rumunów mieszkających w Dublinie. Dramat ten posłużył za bazę do opowiedzenia historii o zjawisku polskiej emigracji ekonomicznej XXI wieku. Opierając się na rozmowach z emigrantami oraz odnosząc się do polskich tradycji emigracyjnych, podejmujemy próbę zdefiniowania siebie samych w miejscach i czasach, w których przyszło nam żyć - mówi o spektaklu reżyser.

"…nie czekajcie” w Sali Czarnej CK także w sobotę o godz. 20.

Najciekawsza sobotnia propozycja to "Typografic Majuscul” (na zdjęciu) Gianiny Cărbunariu (godz. 19, Sala Widowiskowa CK). W 2013 roku artyści z krajów byłego bloku socjalistycznego stworzyli sześć produkcji teatralnych na podstawie materiałów z archiwów służb specjalnych, które działały w ich krajach w czasie komunizmu. Prawdziwe historie przeplatają się z rozmowami z ludźmi żyjącymi w tamtych czasach - agentami, ich ofiarami oraz tymi, na których losach zaważyła działalność służby bezpieczeństwa.

Gianina Cărbunariu pracowała w oparciu o historię Mugura Călinescu, ucznia liceum ściganego przez służby Securitate za wypisywanie na murach haseł podżegających do buntu przeciw łamaniu praw człowieka i fatalnemu stanowi rumuńskiej gospodarki.

W niedzielę kolejna propozycja z Rumunii. "Paralel” to prowokacyjne przedstawienie, poruszające takie tematy jak: ciało, tożsamość seksualna, odrzucenie i akceptacja (Sala Widowiskowa, godz. 19).

W tym roku organizatorzy festiwalu pomyśleli też o dzieciach widzów (w "poCeKalni Konfrontacji” od godz. 17 do 22 zajmują się nimi doświadczeni animatorzy) i o koneserach ambitnego kina. Bilety na seanse filmowe w ramach Kina Konfrontacji kosztują tylko 5 zł. Blok filmowy jest ściśle powiązany z tematyką poruszaną na scenie. W weekend pora więc na kino rumuńskie.

W piątek o godz. 20 na dużym ekranie "Za wzgórzami” - rumuński kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. W sobotę o 20 "Wszyscy w mojej rodzinie” w reż. Radu Jude, a w niedzielę - także o 20 - nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie "Pozycja dziecka”.

Pozostałe informacje

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30