Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 października 2014 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Konfrontacje Teatralne 2014: Eksperyment na scenie

Przed nami ostatnie trzy dni festiwalu. A na deser teatralnej uczty: kabaret nowojorskiej drag queen, nagradzany na całym świecie, "Testament żeńskiego kolektywu z Berlina She She Pop i lubelska premiera lubelsko-wałbrzyskiej produkcji "…nie czekajcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Prawdopodobnie najwyższa i najbardziej owłosiona drag queen, jaką znacie”, "świetny kabaret drag i doskonały koncert po raz pierwszy w Polsce” - po takich zapowiedziach bilety na Martha Graham Cracker Kabaret rozeszły się błyskawicznie. Organizatorzy zdecydowali się więc powiększyć widownię i w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) pojawiło się dodatkowe 60 miejsc. Jedno z najgłośniejszych wydarzeń festiwalu dziś o godz. 22 w Sali Widowiskowej CK.

Dwie godziny wcześniej - jedno z największych wydarzeń tegorocznych Konfrontacji - "Testament" berlińskiego kolektywu She She Pop. To teatr, w którym nie ma reżysera, nie ma dramatopisarza, nie ma też aktorów. "Testament” nawiązuje do szekspirowskiego "Króla Leara”, ale jak na teatr eksperymentalny przystało, na scenie kobietom z She She Pop towarzyszą ich ojcowie.

- Teatr staje się stołem, przy którym toczą się negocjacje, których celem jest utopijny kompromis między pokoleniami - tak twórcy tłumaczą przesłanie spektaklu. - To być może najważniejszy w ostatnich latach spektakl o relacjach międzypokoleniowych opowiedziany językiem nowego teatru.

Takiej owacji, ją lubelska lubelska publiczność nagrodziła wczorajsze przedstawienie, Chatka Żaka dawno nie widziała. A żadna debata, czy spotkanie z artystami w ramach festiwalu nie cieszyła się tak wielką frekwencją jak ta po piątkowym spektaklu. Kto nie widział "Testamentu" wczoraj - dziś ma ostatnią szansę. ACK UMCS "Chatka Żaka” - godz.20.

Także w piątek lubelska premiera spektaklu "…nie czekajcie”. Koprodukcję Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Centrum Kultury w Lublinie wyreżyserował Robert Zawadzki. Temat? "Długotrwała tymczasowość”.

- Punktem wyjścia był tekst rumuńskiej dramatopisarki Gianiny Cărbunariu pt. "Kebab” opowiadający o losach trójki Rumunów mieszkających w Dublinie. Dramat ten posłużył za bazę do opowiedzenia historii o zjawisku polskiej emigracji ekonomicznej XXI wieku. Opierając się na rozmowach z emigrantami oraz odnosząc się do polskich tradycji emigracyjnych, podejmujemy próbę zdefiniowania siebie samych w miejscach i czasach, w których przyszło nam żyć - mówi o spektaklu reżyser.

"…nie czekajcie” w Sali Czarnej CK także w sobotę o godz. 20.

Najciekawsza sobotnia propozycja to "Typografic Majuscul” (na zdjęciu) Gianiny Cărbunariu (godz. 19, Sala Widowiskowa CK). W 2013 roku artyści z krajów byłego bloku socjalistycznego stworzyli sześć produkcji teatralnych na podstawie materiałów z archiwów służb specjalnych, które działały w ich krajach w czasie komunizmu. Prawdziwe historie przeplatają się z rozmowami z ludźmi żyjącymi w tamtych czasach - agentami, ich ofiarami oraz tymi, na których losach zaważyła działalność służby bezpieczeństwa.

Gianina Cărbunariu pracowała w oparciu o historię Mugura Călinescu, ucznia liceum ściganego przez służby Securitate za wypisywanie na murach haseł podżegających do buntu przeciw łamaniu praw człowieka i fatalnemu stanowi rumuńskiej gospodarki.

W niedzielę kolejna propozycja z Rumunii. "Paralel” to prowokacyjne przedstawienie, poruszające takie tematy jak: ciało, tożsamość seksualna, odrzucenie i akceptacja (Sala Widowiskowa, godz. 19).

W tym roku organizatorzy festiwalu pomyśleli też o dzieciach widzów (w "poCeKalni Konfrontacji” od godz. 17 do 22 zajmują się nimi doświadczeni animatorzy) i o koneserach ambitnego kina. Bilety na seanse filmowe w ramach Kina Konfrontacji kosztują tylko 5 zł. Blok filmowy jest ściśle powiązany z tematyką poruszaną na scenie. W weekend pora więc na kino rumuńskie.

W piątek o godz. 20 na dużym ekranie "Za wzgórzami” - rumuński kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. W sobotę o 20 "Wszyscy w mojej rodzinie” w reż. Radu Jude, a w niedzielę - także o 20 - nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie "Pozycja dziecka”.

Pozostałe informacje

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia