Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 sierpnia 2017 r.
9:18

Lublin hucznie świętuje swoje 700-lecie. Jarmark, muzyka, widowisko i film

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Aż do wtorku potrwają oficjalne „urodziny Lublina” świętującego 700-lecie nadania praw miejskich. Goście mają do wyboru wiele atrakcji: coś dla oka, coś dla ucha, coś do tańca, coś na ząb... Można świętować na wesoło, poważnie, ludowo... I wszystko za darmo. Poza towarami na straganach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aż cztery dni potrwa z tej okazji Jarmark Jagielloński. Zacznie się w sobotę, a zwinie we wtorek. Wystawcy przywiozą na Stare Miasto różne wyroby rzemieślnicze i smakołyki. Będą to również goście zagraniczni, jak choćby Ferenc Fazekas, który 200 km od Budapesztu tworzy swoją ceramikę, z nożami własnej produkcji przyjedzie Luboš Majan zajmujący się także wyrabianiem... biczów.

Przyjadą też goście z różnych stron Polski. Wśród nich Jarosław Rodak trudniący się garncarstwem od czasów Gierka, ale nie tylko garncarstwem, bo wyrabia także figury świętych, za które zdobył niejedną nagrodę. Na zabawki można się wybrać na przykład na stoisko Wiesławy i Mariana Łobzów, którzy malują zabawki w bardzo stare wzory, więc na postacie z kreskówek nie ma co się nastawiać. Opisując dostawców moglibyśmy zapisać całą gazetę, bo gości będzie ponad 250. Przyjadą nie tylko z towarami, ale też wiedzą. Na przykład o tym, jak zrobić prawdziwy ser.

Jarmarczne zabawy

Jarmark to także atrakcje muzyczne. Od soboty do poniedziałku koncerty będą się odbywać na placu przed dawną siedzibą Teatru Andersena (Dominikańska 1). Już w sobotę (godz. 19) wystąpi tu Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego, a po nich scenę przejmie (o godz. 20.30) rumuńska kapela Taraf de Haïdouks. Największą z koncertowych atrakcji jarmarku ma być niedzielny koncert re:tradycja, czyli spotkanie gwiazd polskiej sceny muzycznej z artystami muzyki tradycyjnej. Będzie tu Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Kayah, Antoni Gralak, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Butrynów, Janina Chmiel i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Początek o godz. 20, koncert potrwa dwie godziny.

W poniedziałek zagrają dwa zespoły: polskie Odpoczno (19.30) i galicyjskie Radio Cos (20.30). We wtorek koncerty będą w innych miejscach. O 15.30 w Warsztatach Kultury (Grodzka 5a) posłuchać będzie można pieśni tradycyjnych Lubelszczyzny i Kurpi, zaś o 20 Sefardix Trio zaczarować ma połączeniem muzyki żydowskiej, jazzu, czy też wokaliz, a czarowanie ułatwi kameralna przestrzeń wirydarzu dominikanów.
Oczywiście Jarmark Jagielloński to również spektakle, projekcje filmowe (niedziela, poniedziałek, wtorek, Warsztaty Kultury, godz. 20) i nie mogłoby się obyć bez wieczornych potańcówek do drugiej w nocy (sobota, niedziela, poniedziałek, ul. Dominikańska 1).

Sen o mieście

Urodziny Lublina to nie tylko Jarmark Jagielloński. W sobotę, niedzielę i poniedziałek na dziedzińcu Zamku wystawiony będzie spektakl „Sen o mieście”, który już dwukrotnie przyciągnął tu tłumy. Przedstawienie trwa 45 minut i jest atrakcyjną wizualnie opowieścią o historii Lublina, spacerem po najważniejszych momentach z historii miasta. Widowisko zaczyna się o godz. 21.

Wielki koncert

Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów oraz Natalia Wilk, lubelskie chóry i orkiestry wystąpią we wtorek na pl. Zamkowym w wielkim widowisku muzycznym „Zakochani w Lublinie” (początek o godz. 20). Ta jazzrockowa kantata Tomasza Momota miała swoją premierę w styczniu w Centrum Spotkania Kultur. Nagrania obejrzało w internecie już 800 tys. ludzi. Po koncercie na al. Tysiąclecia po stronie Zamku i dworca będą podstawione dodatkowe autobusy.

Może film?

Od soboty do poniedziałku wyświetlane będą w Teatrze Starym filmy o Lublinie. Projekcje są darmowe, trzeba tylko odebrać w kasie teatru bezpłatną wejściówkę. Projekcje będą się zaczynać o godz. 13.
Na sobotę zaplanowano filmy dokumentalne „Magiczne miasto”, „Tajemnica śmierci wojewody” i „Na wolność to wszystko zamienisz”. Dokumenty zobaczymy także w niedzielę, gdy w repertuarze są filmy „Przed sierpniem był lipiec”, „Historia pewnego sumienia”, „Hakerzy „Solidarności” i „Zwierzę na papierze”. W poniedziałek można się wybrać na „Voltę” i „Carte Blanche”.

Z bliska

Ten, kto zechce z bardzo bliska popatrzeć na historię miasta, może zobaczyć oryginał aktu lokacyjnego, którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie 15 sierpnia 1317 r. Dokładnie w 700. rocznicę tego wydarzenia dokument będzie pokazany zwiedzającym w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Trąbimy!

W programie obchodów 700-lecia jest też: * XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (wtorek, godz. 16, Rynek) z udziałem 40 hejnalistów. Będą również * pokazy multimedialne fontanny na pl. Litewskim (12, 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 22), zaś * Wystawę wizerunków Lublina w malarstwie, grafice i rysunku można do 15 sierpnia oglądać w muzeum na Zamku od godz. 10 do 18. A już całkiem na dokładkę, 17 sierpnia będzie można obejrzeć przed Trybunałem Koronnym * spektakl o sądzie diabelskim, czyli znaną lubelską legendę. Początek o godz. 19.09.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty