Co warto zobaczyć podczas Nocy Kultury w Lublinie podpowiadają Anna Gładysz i Magdalena Ujma, które wspólnie przygotowały zdarzenia z sekcji "sztuki wizualne”.
W szczególności polecamy dwa neony: pierwszy z nich to Kosmos, który zostanie zainstalowany i uruchomiony specjalnie na Noc Kultury.
Jest to obiekt zabytkowy, pochodzący z nieistniejącego już kina Kosmos. Konstrukcja neonu, po rozbiórce budynku, ocalała. Neon Kosmos zawiśnie na nowej siedzibie Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5.
Kolejnym neonem będzie Nowe Życie Elżbiety Jabłońskiej. Został on odnaleziony przez artystkę na budynku PGR w centralnej Polsce. Pochodzi z lat 70., staraniem artystki neon rzeczywiście zyskał "nowe życie” – stał się obiektem artystycznym, który od 2011 roku odbywa podróż po kraju (m.in. w BWA w Olsztynie, w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, w Galeriach Arsenał w Poznaniu i Białymstoku, w Bunkrze Sztuki w Krakowie).
W Lublinie zawiśnie na budynku Centrum Spotkania Kultur (potocznie zwanym Teatrem w Budowie) i będzie symbolizował "nowe życie” tej instytucji.
Mamy nadzieję, że uda się stworzyć nową tradycję: by każdego roku, w Noc Kultury, odsłaniać kolejny zabytkowy neon w przestrzeni Lublina. Bogaty świetlny wystrój miasta, z którego Lublin znany był w latach 60. i 70., został zapomniany, aktywiści z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej pragną go odkrywać na nowo.
Warto naszym zdaniem w Noc Kultury odwiedzić plac im. Lecha Kaczyńskiego, który zamieni w artystyczne miejsce, będzie tu realizowany projekt "Interwencje” Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS i prawdopodobnie "Kokony kultury” Pracowni Igły Cztery Słonie.
Wszystko o Nocy Kultury 2013 (program, autobusy, atrakcje)