Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

8 sierpnia 2021 r.
8:15

Oberki, sztajerki, oktawki, okaryny. Na Jarmarku Jagiellońskim zbudujesz własny instrument

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A

Niedziela jest ostatnią okazją, by zapisać się na warsztaty budowania tradycyjnych instrumentów. Będzie to jedna z atrakcji Jarmarku Jagiellońskiego. Jarmarkową muzykę już słychać w Lublinie. W weekend swoją wiedzą dzielili się muzycy z Kapeli Wojciechowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczny Jarmark Jagielloński będzie bardzo muzyczny, tematem przewodnim będą instrumenty tradycyjne, ich twórcy i użytkownicy. W sobotę oberki, sztajerki i walce słychać już było w kamienicy przy ul. Grodzkiej 5a, gdzie trwały warsztaty dla muzyków grających na instrumentach tradycyjnych. Zajęcia prowadzili członkowie Kapeli Wojciechowskiej – Leszek Iwaniak, który gra na harmonii trzyrzędowej i Andrzej Kędzierski, grający na trąbce.

– Jestem już na emeryturze i mogę tak spędzać sobotnie popołudnie. Całe życie zawodowe było związane z muzyką i teraz też poświęcam jej dużo czasu. Takie warsztaty są dobre, zawsze można jakiś utwór podchwycić – mówi Eliasz Kuśmierz, jeden z uczestników zajęć, który jest związany z kapelą Swojacy z Niedrzwicy Kościelnej oraz gra w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego.

Choć się w ogóle nie umawiali i zobaczyli dopiero na sali, to wszyscy uczestnicy warsztatów są aktualnie lub byli w poprzednich latach, związani z jarmarkową orkiestrą.

– Każdemu utworowi towarzyszy jakaś opowieść, czasami prowadzący grają coś,co znamy, ale okazuje się, że robią to zupełnie inaczej niż my. Zawsze się można nauczyć czegoś nowego – mówi Edyta Piekarczyk, która z wykształcenia jest plastykiem, ale w czasie studiów zainteresowała się muzyką. Słyszała ćwiczącego Bogdana Brachę, tak trafiła do Orkiestry pod wezwaniem św. Mikołaja, a potem do kolejnych kapel i muzycznych projektów.

Opowieści faktycznie było sporo. Leszek Iwaniak i Andrzej Kędzierski przytaczali historie poszczególnych utworów, wspominali ich wykonawców lub twórców. Nie obyło się bez anegdot o trębaczach czy muzykach grających na tubie, którzy walczyli z instrumentem by stwierdzić, że koledzy z kapeli włożyli do środka czapkę, która uniemożliwiała wydobycie dźwięków.

Obaj wykładowcy są kolejnym pokoleniem muzyków grających w Kapeli Wojciechowskiej, której początki sięgają międzywojnia. – Żeby zachować dawne brzmienie kapeli, gram na trąbce, którą mam po Stefanie Bednarczyku, ale jego sposobu grania nie jestem w stanie dokładnie odtworzyć, miał specyficzną technikę. Instrument jest czeski, to prezent, jaki Stefan Bednarczyk dostał od chłopaka, którego uczył grać. Uczeń po wyzwoleniu wyjechał na Ziemie Odzyskane i stamtąd przysłał trąbkę. Mam w domu inne, ale gram na niej – opowiadał  Andrzej Kędzierski.

Niedziela to kolejny dzień warsztatów organizowanych przez Warsztaty Kultury. Zajęcia będzie prowadził też Stanisław Mirosław, kolejny „wojciechowski” muzyk, który gra na bębnie.  

Uczestników warsztatów można będzie usłyszeć w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego 20 sierpnia (piątek), godz. 19.30 na Dziedzińcu Zamku. Wstęp wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Zapisy tylko dziś

Jak co roku, podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział w Letniej Szkole Tradycji, którą przygotowuje Fundacja Kultura Enter. To cykl warsztatów dla osób zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Tegoroczną tematyką Letniej Szkoły jest budowa instrumentów ludowych. Tych przeznaczonych do grania melodii, jak oktawki, piszczałki czy okaryny, jak i służących zabawie jednym dźwiękiem i rytmem – gwizdków oraz bębenków. Poznamy tajniki tworzenia instrumentów z drewna, gliny i metalu.

Mistrzami będą Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego, Katarzyna Zedel z Pawłowa, Grzegorz Romańczyk z Piotrkowic oraz Marcin Blachura z Żywca i Przemysław Ficek z Jeleśni.

Na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (TUTAJ) jest więcej informacji o warsztatach, terminach i zasadach uczestnictwa – niektóre wymagają podstawowej umiejętność obsługi dłut, młotka, wyrzynarki, szlifierki kątowej i innych narzędzi stolarskich.

Zapisy tylko do 8 sierpnia przy pomocy formularza. Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób pełnoletnich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30