Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

8 sierpnia 2021 r.
8:15

Oberki, sztajerki, oktawki, okaryny. Na Jarmarku Jagiellońskim zbudujesz własny instrument

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A

Niedziela jest ostatnią okazją, by zapisać się na warsztaty budowania tradycyjnych instrumentów. Będzie to jedna z atrakcji Jarmarku Jagiellońskiego. Jarmarkową muzykę już słychać w Lublinie. W weekend swoją wiedzą dzielili się muzycy z Kapeli Wojciechowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczny Jarmark Jagielloński będzie bardzo muzyczny, tematem przewodnim będą instrumenty tradycyjne, ich twórcy i użytkownicy. W sobotę oberki, sztajerki i walce słychać już było w kamienicy przy ul. Grodzkiej 5a, gdzie trwały warsztaty dla muzyków grających na instrumentach tradycyjnych. Zajęcia prowadzili członkowie Kapeli Wojciechowskiej – Leszek Iwaniak, który gra na harmonii trzyrzędowej i Andrzej Kędzierski, grający na trąbce.

– Jestem już na emeryturze i mogę tak spędzać sobotnie popołudnie. Całe życie zawodowe było związane z muzyką i teraz też poświęcam jej dużo czasu. Takie warsztaty są dobre, zawsze można jakiś utwór podchwycić – mówi Eliasz Kuśmierz, jeden z uczestników zajęć, który jest związany z kapelą Swojacy z Niedrzwicy Kościelnej oraz gra w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego.

Choć się w ogóle nie umawiali i zobaczyli dopiero na sali, to wszyscy uczestnicy warsztatów są aktualnie lub byli w poprzednich latach, związani z jarmarkową orkiestrą.

– Każdemu utworowi towarzyszy jakaś opowieść, czasami prowadzący grają coś,co znamy, ale okazuje się, że robią to zupełnie inaczej niż my. Zawsze się można nauczyć czegoś nowego – mówi Edyta Piekarczyk, która z wykształcenia jest plastykiem, ale w czasie studiów zainteresowała się muzyką. Słyszała ćwiczącego Bogdana Brachę, tak trafiła do Orkiestry pod wezwaniem św. Mikołaja, a potem do kolejnych kapel i muzycznych projektów.

Opowieści faktycznie było sporo. Leszek Iwaniak i Andrzej Kędzierski przytaczali historie poszczególnych utworów, wspominali ich wykonawców lub twórców. Nie obyło się bez anegdot o trębaczach czy muzykach grających na tubie, którzy walczyli z instrumentem by stwierdzić, że koledzy z kapeli włożyli do środka czapkę, która uniemożliwiała wydobycie dźwięków.

Obaj wykładowcy są kolejnym pokoleniem muzyków grających w Kapeli Wojciechowskiej, której początki sięgają międzywojnia. – Żeby zachować dawne brzmienie kapeli, gram na trąbce, którą mam po Stefanie Bednarczyku, ale jego sposobu grania nie jestem w stanie dokładnie odtworzyć, miał specyficzną technikę. Instrument jest czeski, to prezent, jaki Stefan Bednarczyk dostał od chłopaka, którego uczył grać. Uczeń po wyzwoleniu wyjechał na Ziemie Odzyskane i stamtąd przysłał trąbkę. Mam w domu inne, ale gram na niej – opowiadał  Andrzej Kędzierski.

Niedziela to kolejny dzień warsztatów organizowanych przez Warsztaty Kultury. Zajęcia będzie prowadził też Stanisław Mirosław, kolejny „wojciechowski” muzyk, który gra na bębnie.  

Uczestników warsztatów można będzie usłyszeć w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego 20 sierpnia (piątek), godz. 19.30 na Dziedzińcu Zamku. Wstęp wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Zapisy tylko dziś

Jak co roku, podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział w Letniej Szkole Tradycji, którą przygotowuje Fundacja Kultura Enter. To cykl warsztatów dla osób zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Tegoroczną tematyką Letniej Szkoły jest budowa instrumentów ludowych. Tych przeznaczonych do grania melodii, jak oktawki, piszczałki czy okaryny, jak i służących zabawie jednym dźwiękiem i rytmem – gwizdków oraz bębenków. Poznamy tajniki tworzenia instrumentów z drewna, gliny i metalu.

Mistrzami będą Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego, Katarzyna Zedel z Pawłowa, Grzegorz Romańczyk z Piotrkowic oraz Marcin Blachura z Żywca i Przemysław Ficek z Jeleśni.

Na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (TUTAJ) jest więcej informacji o warsztatach, terminach i zasadach uczestnictwa – niektóre wymagają podstawowej umiejętność obsługi dłut, młotka, wyrzynarki, szlifierki kątowej i innych narzędzi stolarskich.

Zapisy tylko do 8 sierpnia przy pomocy formularza. Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób pełnoletnich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna