Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

11 września 2019 r.
15:27

Rusza festiwal Open City 2019. Czego artystom nie wolno pokazywać w Lublinie?

Do kogo należy przestrzeń publiczna jeśli nie do mieszkańców? – pytają organizatorzy festiwalu Open City - Otwarte Miasto, którym zgody na ekspozycję dwóch prac artystów odmówili właściciele budynków i bilbordów reklamowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 11. edycja festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej organizowanej przez Ośrodek Rozdroża. I zarazem jedna z najtrudniejszych w realizacji.

Najpierw na wywieszenie pracy Pauliny Piórkowskiej nie zgodził się właściciel billboardów. Na nośnikach reklamowych miały pojawić się hasła, które powstały wspólnie z organizatorami lubelskiego Marszu Równości (ulicami Lublina przejdzie 28 września).

– Miejsca pod nie zostały zarezerwowane już w marcu – opowiada Paweł Leszkowicz, jeden z kuratorów Open City 2019. – Ale po przesłaniu projektu firma się z tych uzgodnień wycofała. Zaproponowała nam nośniki na obrzeżach miasta.

Wolnościowe postulaty („Nie chcemy oznaczać ludzi różowymi trójkątami”, „O tożsamości decyduje głowa i serducho”) pojawią się jednak w centrum Lublina - na placu przed budynkiem Centrum Kultury na specjalnej zbudowanej do tego celu konstrukcji.

W ostatniej chwili swoją wstępną zgodę na użyczenie fasady swojego budynku na placu Litewskim na projekcję wideo cofnęła też Poczta Polska.

– To przykre i zdumiewające. Jestem nie tyle oburzony co zadziwiony – komentuje Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża. – Może „Guernicę” Picassa Poczta Polska też ocenzuruje?

Chodzi o pracę jednego z największych polskich artystów, wykładowcę sztuki na Harvardzie – Krzysztofa Wodiczko. Swój projekt „Projekcja weteranów wojennych” rozpoczął ponad 10 lat temu w Denver. Praca oparta na wspomnieniach polskich żołnierzy, którzy wrócili z wojny w Iraku i Afganistanie, była pokazywana już m.in. w Warszawie i Krakowie.

W Lublinie pojazd wojskowy Honker Skorpion 3 z projektorem w miejscu stanowiska strzelniczego miał stanąć na placu Litewskim. Cytaty z wypowiedzi wojennych weteranów („Jak warzywo”, „Strach śmierdzi”) miały być wyświetlane na fasadzie budynku poczty. Zgodził się na to Miejski Konserwator Zabytków. Początkowo zgodziła się też Poczta Polska.

– Dyrektor Dariusz Puchała nawet zadeklarował pomoc przy realizacji projektu, w tym wygaszenia stałego oświetlenia fasady, by efekt wizualny był jak najlepszy – opowiada dyr. Haponiuk.

Po przesłaniu pliku z próbnej projekcji do Poczty Polskiej centrala państwowej spółki zdecydowała inaczej. – Nie wyrażam zgody na skorzystanie z naszego obiektu – poinformowała organizatorów festiwalu Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

Udostępnienia ściany budynku odmówił też mieszczący się na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. 3 Maja Santander Bank Polska.

– To skandal, by w 80. rocznicę wojny światowej nie można było pokazać pracy antymilitarnej – komentuje Haponiuk.

– To praca w kontrze do oficjalnej promilitarnej polityki państwa. Ale czy to powód, by odmawiać szacunku polskim żołnierzom? I do kogo należą te ściany? – pyta Leszkowicz. – Aż dwa projekty spotkały się z niegościnnością Lublina jeszcze przed wernisażem. Zobaczymy co będzie dalej.

Tytuł tegorocznej edycji Open City to właśnie „gość-inność”. Organizatorzy i kuratorzy (Paweł Leszkowicz, Tomasz Kitliński) zapraszają na wernisażowy spacer już w piątek, 13 września. Start o godz. 17 spod lubelskiego zamku. Prace artystów w przestrzeni miasta tradycyjnie zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28