Dobiega końca tegoroczna edycja Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Na finał wydarzenia będzie można zobaczyć wyjątkową, plenerową realizację słynnej opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, prezentowaną w ramach projektu Opera na Prowincji. Widowisko będzie można zobaczyć 15 czerwca o godz. 20.30 na Dziecińcu Pałacu Marynki.
"Opera na Prowincji" to projekt, którego nadrzędnym celem jest popularyzowanie muzyki operowej w tym dorobku St. Moniuszki a także odnalezienie nowej grupy odbiorców - wrażliwej na sztukę, jednak nie zawsze korzystającej z oferty gatunku opery.
- Założenia przedsięwzięcia opieramy na kooperacji orkiestry i chóru Teatru Muzycznego w Lublinie, zespołu solistów, którego trzon stanowić będą artyści związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu a także zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" - opowiadają organizatorzy wydarzenia.
"Straszny dwór" to komediowe dzieło o silnym zabarwieniu patriotycznym, uznawane za najdoskonalszą operę w twórczości Moniuszki i jedną z najlepszych oper polskich.
W charakter kończącego się Festiwalu "Opera na Prowincji" będzie wpisywać się za sprawą postaci Wincentego Lessla, który w drugiej połowie XVIII wieku na dworze Czartoryskich w Puławach tworzył kameralne dzieła operowe oparte na tekstach między innymi Juliana Ursyna Niemcewicza, Franciszka Dionizego Kniaźnina czy Izabeli Czartoryskiej.
Twórcy projektu "Opera na Prowincji" pragną popularyzować w naszym regionie muzykę operową. Widowisko "Straszny Dwóch" będzie można zobaczyć jeszcze raz 15 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Docelowo wydarzenie będzie realizowane w następnych latach.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.