Nowa kulturalna propozycja na mapie Nałęczowa to projekt kierowany do wielbicieli literatury, ale nie tylko. W ten weekend startuje Festiwal Literacki "Lalka".
- Idea stworzenia festiwalu literackiego w Nałęczowie związana jest z historią oraz tradycjami literackimi tego miejsca, gdzie w przeszłości gościli i rezydowali czołowi twórcy literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Ewa Szelburg –Zarębina, Stefan Żeromski. Tytuł festiwalu wprost nawiązuje do jednej z najsłynniejszych dzieł literatury polskiej autorstwa Bolesława Prusa, którego muzeum znajduje się w Nałęczowie - opowiadają organizatorzy inicjatywy z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.
W programie znajdzie się moc atrakcji, m.in. spotkania z cenionymi pisarzami i innymi ludźmi kultury. W Nałęczowie pojawi się chociażby autor "Stramera", Mikołaj Łoziński, czy autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne" - Monika Piątkowska. Miasto odwiedzą także Anna Seniuk, Krystyna Czubówna i Krzysztof Wakuliński, którzy wraz z publicznością przeczytają "Lalkę".
Na program złożą się także dyskusje wokół literatury, spektakle teatralne i warsztaty dla dzieci. Wydarzenie zainauguruje w piątek o godz. 16 pokaz autorskiego spektaklu Joanny Szczepkowskiej "Goła baba" (Nałęczowski Ośrodek Kultury).
W sobotę i niedzielę organizatorzy będą zapraszać od godz. 12 do Parku Zdrojowego, natomiast o godz. 16 festiwal będzie przenosił się do Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program:
Piątek, 11 czerwca:
16:00
Goła Baba – autorski spektakl w wykonaniu i reżyserii Joanny Szczepkowskiej. Scena teatralna NOK, ul. Lipowa 6.
Sobota, 12 czerwca:
10:00
Śladami Prusa – literacki spacer po Nałęczowie z przewodnikiem, Bogumiłą Wartacz. Zbiórka przy ławeczce Bolesława Prusa w Parku Zdrojowym.
12:00
Park Zdrojowy, scena przy ławeczce Bolesława Prusa. Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem Burmistrza Nałęczowa, pana Wiesława Pardyki oraz dyrektora Nałęczowskiego Ośrodka Kultury, pana Łukasza Króla.
Nietypowa baba jestem – spotkanie wokół książki z Anną Seniuk.
13:30
60 lat temu w Nałęczowie… – o historii i działalności Muzeum Bolesława Prusa opowiadają prof. Monika Gabryś-Sławińska, kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie i dr Joanna Wiśniewska-Krupa, koordynator Muzeum Bolesława Prusa.
14:00
Odczytać Prusa na nowo – spotkanie z drem hab. prof. UŚ Wacławem Forajterem, literaturoznawcą, prowadzi Bogumiła Wartacz.
Festiwal Literacki LALKA dla najmłodszych – na warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci zapraszają pracownicy Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
15:00
Pierwsze zdania – autorska gra literacka wokół twórczości Bolesława Prusa i klasyków literatury polskiej z udziałem gości i publiczności.
16:00
Czytamy Lalkę – z udziałem Anny Seniuk, Krystyny Czubówny i publiczności.
Scena teatralna NOK, ul. Lipowa 6
Dopokąd idę… – Cyprian Kamil Norwid w interpretacji Jerzego Zelnika / oprawa muzyczna: Wojciech Konikiewicz, projekcja multimedialna: Adam Rosołowski / wydarzenie towarzyszące
Niedziela, 13 czerwca:
10:00
Śladami Prusa – literacki spacer po Nałęczowie z przewodnikiem, Bogumiłą Wartacz. Zbiórka przy ławeczce Bolesława Prusa w Parku Zdrojowym.
12:00
Park Zdrojowy, scena przy ławeczce Bolesława Prusa.
Prus. Śledztwo biograficzne Moniki Piątkowskiej – spotkanie z autorką prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.
13:30
Stramer Mikołaja Łozińskiego – spotkanie z autorem prowadzi Ewa Hadrian.
15:00
Czytamy Lalkę – z udziałem Krzysztofa Wakulińskiego i publiczności.
16:00
Ścieżka obok drogi Kazimiery Iłłakowiczówny czyta Ewa Dałkowska / wydarzenie towarzyszące
A ponad ziemią z kulami latały diamenty – Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim , reżyseria: Przemysław Tejkowski, występują: Adrianna Kieś, Przemysław Tejkowski / wydarzenie towarzyszące
Scena teatralna NOK, ul. Lipowa 6