Ponad dwadzieścia różnych okazji, by nauczyć się czegoś od mistrzów. Jarmark Jagielloński zaczyna się w Lublinie 20 sierpnia jednak już trwają zapisy na warsztaty. Wszystko gratis.
Do wyboru są rzemieślnicze, śpiewacze i instrumentalne. Tematyka bardzo różnorodna i różne wymagania stawiane uczestnikom. Czasami to kwestia wieku a czasami stosownego przygotowania – np. włożenia ubrania, które można zabrudzić podczas pracy. Wszystkie zajęcia w obrębie Starego Miasta w Lublinie.
Żeby się zapisać, trzeba wypełnic formularz online. Są na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (TUTAJ).
Program warsztatów
Kim jestem? Jesteś MUZYKĄ! Wdech… Wydech… Powietrze!
Weźmiemy pod lupę oddech i to, w jaki sposób może „grać” powietrze. Dowiemy się, gdzie trafia to powietrze i jak to jest, że oddech sprawia, że coś gra! Dzięki Filipowi – kapelmistrzowi i znawcy muzyki tradycyjnych orkiestr dętych z Roztocza Lubelskiego – będziemy mogli dotknąć, posłuchać i tym samym oswoić się z całą grupą instrumentów, które grają dzięki temu, że dmuchamy w nie z różną siłą. Będziemy mieli dosyć niezwykłą możliwość bawić się wspólnie przy dźwiękach sekcji „ciężkiej blachy”, jak mówią muzycy o puzonie i tubie. Usłyszymy też inne instrumenty dęte blaszane i drewniane: klarnet, trąbkę, sakshorn. Zbudujemy swój własny instrument, a przy okazji dowiemy się, jak to się dzieje, że na instrumentach dętych możemy wydobywać różne dźwięki. Stworzymy oranżadową orkiestrę butelkową! W miarę możliwości czasowych będziemy też malować techniką pouringu, gdzie kluczowe jest powietrze i dmuchanie.
Ważne, aby na ten dzień założyć ubrania, które można zniszczyć przy malowaniu!
Podczas warsztatu będzie nas wspierać Urodzinowa Orkiestra Rodzinna: Gabriela Burdalska (klarnet), Filip Burdalski (trąbka), Adam i Robert Burdalscy (baraban, bęben obręczowy).
Koncepcja merytoryczna i opracowanie całości: Marta Urban-Burdalska
Prowadzenie: Prowadzący: Marta Urban-Burdalska, Filip Majerowski
Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 11.00 (pierwsza grupa) godz. 13.00 (druga grupa)
Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami
Kim jesteś? Jestem MUZYKĄ! Raz, dwa, trzy, rytm masz w sobie Ty!
Sobota to dzień, podczas którego będziemy szukać rytmów naszego ciała, naszego głosu, naszych kroków i codziennych czynności, w tym tych związanych z pracą. Będziemy też przyglądać się rytmom, które towarzyszyły kiedyś dzieciom na wsi, ich otoczeniu. Zastanowimy się, co z tego wynikało dla śpiewania i granej przez dzieci muzyki. Przyjrzymy się praktycznie wyliczankom, stworzymy także własne przyśpiewki o tematyce instrumentów, Jarmarkowego Podwórka oraz wartości spotkania i wspólnej zabawy.
Nie zabraknie starych zabaw z towarzyszeniem muzyki granej na żywo oraz twórczego poznawania różnych rytmów. Dzieci będą miały okazję zagrać na instrumentach perkusyjnych. Stworzymy plastyczną kompozycję rytmiczną.
W melodiach z Lubelszczyzny i Łemkowszczyzny będą nam towarzyszy bęben, baraban, tara i inne instrumenty perkusyjne własnego pomysłu oraz oczywiście skrzypce i basy.
Prowadzenie: Marta Urban-Burdalska, Marta Graban-Butryn, Krzysztof Butryn
Wsparcie: Gabriela, Filip, Robert i Adam Burdalscy
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 12.00 (druga grupa)
Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami
Kim jesteś? Jestem MUZYKĄ! Jak struna!
Struny głosowe są pierwszym instrumentem, z którym mamy do czynienia w swoim życiu. Gramy na nich od urodzenia, a nawet wcześniej, już w brzuchu mamy! Podczas warsztatu poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że mamy głos? Skąd się biorą te dźwięki, które wydajemy z siebie? Jak to się dzieje, że przy głośnym śpiewaniu czujemy, jak wibrują różne części naszego ciała? Czy to tylko struny głosowe? A może coś więcej? No właśnie! To bardzo ciekawe. Będziemy eksperymentować z głosem, badać różne związane z tym zjawiska.
Poznamy tradycyjne instrumenty strunowe: sukę biłgorajską, skrzypce i basy. Sami staniemy się wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną orkiestrą, grającą głosem muzykę z Łemkowszczyzny i Roztocza. Na koniec każdy z uczestników ozdobi ceramikę rysunkiem ulubionego przez siebie instrumentu tradycyjnego.
Prowadzenie: Marta Urban-Burdalska, Marta Graban-Butryn, Krzysztof Butryn
Współpraca: Gabriela, Filip, Robert i Adam Burdalscy
Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 12.00 (druga grupa)
Gdzie: Lublin, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dzieci w wieku 7-10 wraz z dorosłymi opiekunami
Recyklingowe dźwięki
Warsztaty dla dzieci z budowy instrumentów z tego, co mamy w domu. Dzieci wykonają instrumenty perkusyjne – bębenki, grzechotki i tzw. przeszkadzajki.
Prowadzenie: Katarzyna Bednarz
Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 10.00 (pierwsza grupa), godz. 11.00 (druga grupa)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 7, patio
Dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat wraz z dorosłymi opiekunami
Diabelskie skrzypce
Pan Tadeusz Makowski to kaszubski budowniczy instrumentów. Uczestnicy podczas spotkania z mistrzem nie tylko usłyszą barwne opowieści o szczególnym instrumencie, jakim są tzw. diabelskie skrzypce, ale także zbudują własne instrumenty.
Prowadzenie: Tadeusz Makowski
Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 11.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dzieci w wieku 6-12 lat wraz z dorosłymi opiekunami
Lepienie gwizdawek z gliny
Glina może służyć nie tylko do wyrobu naczyń, ale także instrumentów. Przekonamy się o tym dzięki warsztatom, które przeprowadzi dla nas rodzina Kicmanów – doświadczonych ceramików z podgarwolińskiej Leokadii. W czasie zajęć uczestnicy będą mogli zmierzyć się z gliną, z której stworzą oryginalne gwizdawki.
Prowadzenie: Anna i Rajmund Kicman
Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 12.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 7, patio
Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami
Wycinanka świętokrzyska
Wycinanka z papieru to ozdoba, bez której kiedyś nie wyobrażano sobie świątecznego wystroju chaty. Choć w Polsce znamy naprawdę wiele regionalnych odmian wycinanek, tym razem skupimy się na tradycji świętokrzyskiej, po której przewodniczką będzie nam pani Lucyna Kozłowska. Dzięki spotkaniu z twórczynią dowiemy się, jak wykonać to małe dzieło sztuki oraz jakie wzory i formy są właściwe dla tego regionu.
Prowadzenie: Lucyna Kozłowska
Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 15.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami
Czarne i białe kozły na kolorowo
Na warsztatach zamienimy czarno-białych koźlarzy z XIX-wiecznych szklanych negatywów z kolekcji Fundacji TRES w ozdobnych trójwymiarowych muzykantów. Przekształcimy fotograficzne archiwa w barwne płaskorzeźby.
Prowadzenie: Anna Kaźmierak
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, ul. Grodzka 5a, Sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: dorośli oraz dzieci 8+ wraz z dorosłymi opiekunami
Zabawki Szczypawki
Zabawki Szczypawki to propozycja dla najmłodszych. Spotkanie połączone z warsztatami, na których poznamy barwne życie Heleny Szczypawki-Ptaszyńskiej – jednej z najbardziej oryginalnych artystek nieprofesjonalnych. Dowiemy się, dlaczego świnie lubią landrynki, jak można mówić po angielsku bez znajomości języka obcego i wreszcie, dlaczego serce kobiety jest jaśniejsze. Wędrując ścieżkami jej twórczości, sami spróbujemy wykonać z drewna zwierzęta, które nie tylko zamieszkiwały wiejskie podwórko, ale także świat wyobraźni tej utalentowanej artystki.
Prowadzenie: Łukasz Ciemiński
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 10.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dzieci w wieku 8+ wraz z dorosłymi opiekunami
Koronka iglicowa – podstawy wykonania
Koronka siatkowa wiązana przy pomocy iglicy, to tajemnicza i wymagająca sztuka, której tradycję kontynuuje pani Anna Karwacka-Kosińska. Przekazana jej niegdyś przez sąsiadkę wiedza i umiejętności, to skarby, którymi twórczyni będzie chciała podzielić się z uczestnikami kameralnych warsztatów podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Dzięki temu wypełnionemu pracą spotkaniu dowiemy się, jakie koronki odnaleźć można było kiedyś na Południowym Podlasiu.
Prowadzenie: Anna Karwacka-Kosińska
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 12.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dorośli
Warsztaty pieśni tradycyjnych
Mistrzyni, Maria Bienias, wybrała ze swojego szerokiego repertuaru różnorodne pieśni, z którymi zapozna uczestniczki jarmarkowych warsztatów. Usłyszymy i nauczymy się kołysanek, pieśni panieńskich, o miłości czy śpiewaczych opowieści o muzykantach.
Prowadzenie: Maria Bienias
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro
Dla kogo: uczestniczki 16+ (grupa żeńska)
Łowicki haft koralikowy
Choć w tradycji regionu łowickiego najbardziej zakorzeniony jest cieniowany haft płaski, to jednak w latach ‘20 XX wieku dołączył do niego także haft koralikowy, który szybko zyskał popularność. Mistrzyni haftu, pani Marianna Madanowska podczas zajęć nauczy adeptów tej sztuki, jak posługiwać się nicią i drobnymi koralikami, by tworzyć z nich wzory właściwe dla tradycji Księżaków Łowickich.
Prowadzenie: Marianna Madanowska
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 14.30
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dorośli oraz dzieci 10+ wraz z dorosłymi opiekunami
Rzeźba w drewnie – podstawy wykonania
Łuków leżący w województwie lubelskim to znany ośrodek rzeźby ludowej. Jednym z mistrzów od wielu tworzących na tym terenie jest pan Tadeusz Adamski. Podczas Jarmarku uczestnicy zajęć będą mieli okazję do tego, by pod okiem doświadczonego rzeźbiarza spróbować swoich sił w pracy z drewnem. Efekt końcowy spotkania zależeć będzie od samych uczniów, ale ważniejsze niż wykonanie gotowej rzeźby będą tutaj proces twórczy, spotkanie z materiałem, narzędziami oraz oczywiście postacią mistrza. Pan Tadeusz nie tylko przedstawi podstawy wykonywania rzeźb, ale także, jeśli uczestnicy będą tego ciekawi, opowie o własnej historii i doświadczeniach z kontynuowania tej dziedziny sztuki ludowej.
Prowadzenie: Tadeusz Adamski
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 14.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Sala Unii
Dla kogo: dorośli
Samoróbka
Samoróbkowe warsztaty z Małymi Instrumentami to okazja, by sprawdzić własne manualne umiejętności w podstawowych pracach technicznych. Celem naszego warsztatu jest zbudowanie własnego melodycznego instrumentu muzycznego, nawiązującego brzmieniowo do grającego obiektu-instalacji przygotowanej w tym roku specjalnie dla Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Każdy uczestnik będzie mógł ułożyć dowolny zestaw wysokości dźwięków i oczywiście zachować zbudowany przez siebie instrument.
Prowadzenie: Paweł Romańczuk
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 15.00
Gdzie: Jarmarkowe Podwórko, Lublin, Błonia pod Zamkiem
Dla kogo: dzieci w wieku 10-14 lat wraz z dorosłymi opiekunami
Warsztaty tradycyjnych pieśni weselnych
Pani Maria Bienias to śpiewaczka, gawędziarka i prawdziwa skarbnica tradycji swojego regionu. Dzięki warsztatom uczestniczki dowiedzą się, ile śpiewu wypełniało niegdyś tradycyjne wesela oraz jaki repertuar był wykonywany podczas kolejnych etapów tego rozbudowanego obrzędu.
Prowadzenie: Maria Bienias
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 15.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro
Dla kogo: uczestniczki 16+ (grupa żeńska)
Gra na bębenku obręczowym i barabanie (warsztat dwudniowy)
Muzyka to nie tylko melodia, ale także rytm, który z jednej strony ją porządkuje, a z drugiej pozwala na przesunięcia i akcenty, nadające jej lekkości i wyjątkowego stylu. W muzyce tradycyjnej ważnymi instrumentami rytmicznymi są bębny obręczowe i barabany, a tajniki gry na nich od wielu lat zgłębia Piotr Piszczatowski. Bazując na swoim doświadczeniu, przekaże uczestnikom swoją wiedzę i spostrzeżenia dot. gry na tych instrumentach.
UWAGA! Uczestnicy muszą posiadać własne instrumenty!
Prowadzenie: Piotr Piszczatowski
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 16.00, 22 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 (warsztaty dwudniowe)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Widowiskowa, II piętro
Dla kogo: uczestnicy 16+
Gra na suce biłgorajskiej
Pan Zbigniew Butryn to wyjątkowa postać, która przywróciła do istnienia i żywej praktyki wykonawczej sukę biłgorajską. Dzięki spotkaniu z rekonstruktorem tego instrumentu, uczestnicy będą mogli poznać brzmienie suki, technikę gry na niej oraz roztoczański repertuar, którego kontynuatorem jest pan Zbigniew i jego rodzina.
Prowadzenie: Zbigniew Butryn
Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz.17.30, 22 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 (warsztaty dwudniowe)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Lublin, Grodzka 5, Sala Medialabowa, I piętro
Dla kogo: uczestnicy 16+
Heklowanie – podstawy wykonywania koronki koniakowskiej
Heklowanie, czyli wykonywanie koronki koniakowskiej to trudna sztuka, która wymaga wiele cierpliwości i precyzji. Ponieważ nie sposób nabyć tych umiejętności podczas jednego spotkania, dlatego warsztaty w czasie Jarmarku skupią się podstawach pracy z szydełkiem. Pani Beata Legierska pokaże uczestnikom, jak rozpocząć przygodę z koronką koniakowską. Mamy nadzieję, że stanie się to impulsem do samodzielnego zgłębiania kolejnych poziomów rzemieślniczego wtajemniczenia.
Prowadzenie: Beata Legierska
Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 9.30
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: młodzież 12+
Kierce – kurpiowskie ozdoby żyrandolowe z grochu i bibuły
Niektóre ozdoby wieszane niegdyś u powały wiejskich chat przypominały przedmioty, które zobaczyć można było w dworskich i pałacowych wnętrzach. Nie sposób bowiem uniknąć porównania kształtu pająków do formy wymyślnych żyrandoli. Podobnie jest także w przypadku tradycji kurpiowskich, gdzie pod sufitem wieszano kierce z grochu i bibuły. Zainteresowanych sposobem tworzenia tych żyrandolowych ozdób zapraszamy na jarmarkowe warsztaty z panią Grażyną Dziekońską z Ostrołęki.
Prowadzenie: Grażyna Dziekońska
Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 12.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dorośli
ABC Lutnika
Warsztaty dla dzieci, podczas których opowiemy o zawodzie lutnika. Dzieci wykonają instrumenty o konstrukcji prostej małej harfy/liry ze strunami czy kij deszczowy. Podczas warsztatu będziemy używać różnych narzędzi, więc dźwięki wydobywać będziemy m.in z wiertarki, wkrętarki czy młotka.
Prowadzenie: Katarzyna Bednarz
Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 14.30
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dzieci w wieku 10-13 lat wraz z dorosłymi opiekunami
Budowa bębenków
30 lat doświadczenia w budowie instrumentów to zaplecze, którym może się pochwalić pan Marek Mołodecki. W czasie Jarmarku pokaże najmłodszym, jak przy pomocy prostych materiałów wykonać i nastroić bębenek, który będzie nie tylko ozdobą, ale prawdziwym instrumentem!
Prowadzenie: Marek Mołodecki
Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 15.30 (pierwsza grupa), godz. 16.30 (druga grupa)
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, Lublin, ul. Złota 9, Aula
Dla kogo: dzieci w wieku 7+ wraz z dorosłymi opiekunami
Informacje praktyczne: Bezpieczeństwo
Decyzje programowe i logistyczne uzależnione są od obostrzeń i ogólnej sytuacji panującej w kraju.
Na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl oraz portalu Facebook będą na bieżąco zamieszczane informacje dotyczące formy, w jakiej będzie możliwe spotkanie i realizacja tegorocznych wydarzeń.