Już po raz trzeci w Kazimierzu Dolnym zorganizowany zostanie WpółDrogi Festival, czyli wyjątkowa inicjatywa kulturalna łącząca różne gatunki i stylistyki artystyczne. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 27 kwietnia - 4 maja w Dawnej Synagodze (ul. Lubelska 4). Wśród gwiazd imprezy m.in. Jan Kondrak, Izabela Szafrańska i Marcin Król.
WpółDrogi Festival to pięć wyjątkowych występów z udziałem uzdolnionych artystów. - Wspomnimy pieśni najsłynniejszych bardów, usłyszymy muzykę żydowską, a także klasykę w nowym, nieoczywistym wykonaniu. Jak zwykle nie zabraknie także spektaklu teatralnego – przekonują organizatorzy wydarzenia.
Festiwal rozpocznie się 27 kwietnia. Tadeusz Kwinta z Piwnicy pod Baranami zaprezentuje monodram teatralny "Mały Książę", czyli sceniczną adaptację uwielbianej przez odbiorców powieści Antoine'a de Saint-Exupery'ego.
"Mały książę" to baśń o potrzebie przyjaźni i miłości; o poczuciu obowiązku i o samotności; o odpowiedzialności za bliskich i o ludzkiej śmieszności; przekonująca nas, że "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…dobrze widzi się tylko sercem".
Kolejne wydarzenia festiwalowe odbędą się w dniach 1-4 maja. Na początek koncert "W skrzypcowym świecie" ROK duo, tworzonego przez Marcina Davida Króla i Lucjana Szalińskiego-Bałwasa. Instrumentaliści zaprezentują przygotowane specjalnie na tę okazję utwory mieszczące się w różnych gatunkach i estetykach - od klasyki, poprzez muzykę etno, musical aż do rocka.
ROK duo w swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, muzyki etno, a także utwory inspirowane musicalem oraz ostrzejszym, rockowym brzmieniem.
2 maja z koncertem "Ogród Wiszący" w Dawnej Synagodze wystąpi Jan Kondrak. Uważany jest od dziesięcioleci za jeden z największych głosów polskiej estrady artysta związany jest z Lubelską Federacją Bardów. W Kazimierzu zaprezentuje autorski wybór mistrzów piosenki z całego świata - w większości specjalnie tłumaczone utwory Dylana, Cohena, Stinga, Okudżawy, Wysockiego, Brela, Stachury.
W piątek organizatorzy zapraszają na koncert Jacka i Michała Musiatowiczów "Tak bym chciał". Wydarzenie podzielone zostanie na dwie części. W pierwszej artyści wystąpią w hołdzie tym, którzy walczyli o wolność, prezentując utwory bardów solidarności: Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Pietrzyka. W drugiej odsłonie usłyszymy autorskie kompozycje Jacka Musiatowicza oraz jego syna - Michała.
Jacek Musiatowicz to to przedstawiciel "pokolenia bardów" wokalista, gitarzysta, autor tekstów, poeta i kompozytor. Ma w swoim dorobku kilkanaście albumów w tym m.in. "Obraz niepokojący", "Wróżyczka", "Live" oraz czterech tomików poezji i najnowszego rockowo-bluesowego wydawnictwa – płyty "Tak bym chciał". Michał, syn Jacka, to młody artysta, który dał się już poznać szerszej publiczności w telewizyjnym show "Must Be The Music".
Tegoroczna edycja WpółDrogi Festivalu zakończy się w sobotę, 4 maja. Tego dnia w Dawnej Synagodze usłyszymy muzykę żydowską w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki Izabeli Szafrańskiej. "Żydowska ulica" to projekt, na który składają się oryginalne wokalizy i aranżacje tradycyjnych utworów. Na koncert składają się inne utwory nie wprost kojarzone z nurtem muzyki żydowskiej jak np. "Hallejuah". W koncercie towarzyszyć Izabeli będą Przemysław Zalewski (pianino) i Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon i duduk).
Izabela Szafrańska - wokalistka i osobowość sceniczna. Artystyczny rodowód Szafrańskiej to niecodzienny kolaż wielokulturowej muzyki pogranicza splecionej z muzyką sefardyjską – połączenia muzyki żydowskiej i hiszpańskiego flamenco.
Festiwal WpółDrogi organizuje Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz, której celem jest połączenie w ramach festiwalu różnorodnych artystów oraz danie szansy młodym, mniej znanym wykonawcom na prezentację swojego talentu i dorobku szerszej publiczności.
Wszystkie występy w ramach festiwalu będą odbywać się o godz. 19. Bilety i karnety do nabycia: na portalach KupBilecik.pl, PanBilet.pl, eWejsciowki.pl oraz stacjonarnie w Synagodze. Ceny wejściówek, w zależności od koncertu, od 25 do 50 zł.