Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 kwietnia 2009 r.
14:53
Edytuj ten wpis

Znamy zwycięzców konkursów Rozstajów Europy

Yishai Orian za film "Garbus”, Tomas Tamosaitis za film "Hiszpański dla dorosłych” i Jan Sosiński za film "Uśmiech na ustach, a w oczach łzy” dostali główne nagrody na kończącym się w niedzielę 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Rozstaje Europy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym roku do organizatorów wpłynęło 250 konkursowych zgłoszeń z 42 krajów z całego świata. Najwięcej otrzymali filmów europejskich m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Estonii, Grecji, Portugalii, Turcji, Włoch, Rosji, Bułgarii, Czech, Holandii oraz Polski. Były też obrazy spoza Europy - głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Komisja selekcyjna do finału zakwalifikowała łącznie 34 filmy dokumentalne z różnych krajów - 24 krótkometrażowe i 10 pełnometrażowych. Spośród nich międzynarodowe jurorzy wyłonili najlepsze dzieła.

W Konkursie Pełnometrażowym jury w składzie Marcel Łoziński - przewodniczący oraz Peter Dubecký i Yuri Shevchuk przyznało Grand Prix w wysokości Yishaiowi Orianowi za film "Garbus” "za dowcipne połączenie dwóch najważniejszych wartości: miłości i pasji”.

Bohaterem tego dokumentu jest samochód - 40-letni Volkswagen Garbus, którego właścicielami są mieszkający w Jerozolimie młodzi małżonkowie. Wiekowy samochód wiecznie się psuje, jest ciasny i niewygodny, ale Yishai tak się do niego przywiązał, że ani myśli go sprzedawać, a tym bardziej oddawać na złom, do czego namawia go żona.

Buszując w archiwach dociera do historii auta zaprojektowanego przez Ferdinanda Porsche'a z inspiracji Hitlera, który każdemu obywatelowi III Rzeszy chciał zapewnić tani środek lokomocji.

Yishai odnajduje poprzednich właścicieli samochodu, docierając do fascynujących opowieści z nim związanych, a poznając historie prywatne co i rusz potyka się o fakty z trudnej historii swego kraju uwikłanego w konflikty z sąsiadami.

W Konkursie Krótkometrażowym jury w składzie Michał Dudziewicz - przewodniczący oraz István Krasztel i Peter Michalovič przyznało Grand Prix Tomasowi Tamosaitisowi za film "Hiszpański dla dorosłych” - "obraz, który w najwyższym stopniu spełnia założenia programowe festiwalu Rozstaje Europy”.

Film przedstawia imigrantów, którzy napędzani przez "europejski sen” przybyli do Hiszpanii zacząć nowe życie. Przyniesieni przez los do małego hiszpańskiego miasta, zrażeni do rzeczywistości, stęsknieni za ojczyznami i rodzinami ludzie oswajają strach z pomocą lekcji hiszpańskiego prowadzonych przez nadzwyczajną nauczycielkę Marię Antonię.

48-letnia kobieta inspiracje dla żywych lekcji czerpie z własnych marzeń o zostaniu aktorką. Momentami wydaje się, że klasa zamienia się w scenę, z Antonią jako pierwszoplanową gwiazdą.

Nietypowa, rozwichrzona forma balansująca między rejestracją a kreacją przynosi zaskakujący efekt - nostalgiczny, ciepły, zabawny i pogodny portret ludzi, którzy natchnieni przez charyzmatyczną nauczycielkę zaczynają wierzyć, że cokolwiek się zdarzy, najważniejsze to nie przestać śnić o lepszym losie i lepszym świecie.

Nagrodę specjalną Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dla Najlepszego Filmu Polskiego otrzymał Jan Sosiński za film "Uśmiech na ustach, a w oczach łzy” "za ukazanie magicznego świata wschodniego zakątka Europy”.

Dokument pokazuje wyprawę zespołu Perkałaba, grającego energetycznego punk-rocka zakorzenionego w huculskim folklorze, do kraju dzieciństwa, aby zobaczyć na własne oczy, jak dziś wygląda miejscowość Perkałaba.

Perkałaba to prawie koniec świata. Kiedyś był tutaj wiejski klub, poczta, teraz wszystko popadło w ruinę. W urokliwej wiosce zostało jedynie kilkadziesiąt osób. O świetności Perkałaby przypomina wielki gmach szpitala psychiatrycznego z garstką pacjentów.

Reżyser filmu, śledzi spotkania muzyków z mieszkańcami, przysłuchuje rozmowom, przygląda wspólnym zabawom. Miejscowi z życzliwością podchodzą do artystów, a oni odwdzięczają się im grając.

Muzyka, czasem smutna i nostalgiczna, czasem radosna i skoczna, współtworzy klimat magicznej opowieści o świecie, którego już prawie nie ma i w którym czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Zwycięzcy otrzymali statuetki św. Cyryla i Metodego oraz nagrody pieniężne. Wręczono je podczas sobotniej wieczornej gali zamknięcia.


Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia