II Międzynarodowy Festiwal w Lublinie od 9 do 20 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Środa 9 maja
Wydarzenie odbywające się symultanicznie we wszystkich czternastu miastach, w których odbywa się Festiwal Transeuropa. Działanie ma na celu pokazanie wielokulturowości, a dzięki łączności z innymi miastami ma wzmocnić poczucie szacunku i tolerancji wobec innych grup społecznych i narodowościowych.
Piątek 18 maja
z udziałem Aleksandry Chrzanowskiej ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Yusupa Kedieva - asystenta kulturowego w jednej z warszawskich szkół podstawowych, Katarzyny Kubin z Fundacji Forum na Rzecz Różnorodności Społecznej.
Kawiarnia "Kawka", ul. Okopowa 9 i 1/2.
19.00 Wernisaż: Dorota Podlaska, Agata Borowa "Wolne tłumaczenie”.
Wystawa jest efektem dwóch wieloletnich projektów artystyczno-socjologicznych - "Alfabeth Doroty Podlaskiej oraz "Whateverh Agaty Borowej, realizowanych we współpracy z cudzoziemcami. Tematem obu projektów jest komunikacja i próby porozumienia osób mówiących w różnych językach oraz przenikanie się kultur.
Galeria Labirynt, Ul. Grodzka 5a.
20:00 ArtLabel spektakl MATRIOSZKA
Występuje: Paulina Połowniak
Scenariusz i reżyseria: Karol Rębisz
Pomysł scenografii: Paulina Połowniak, Paweł Korbus
Wizualizacje: Karol Rębisz
Dramat społeczny, oparty na tekście Marty Dzido, opowiadający historię młodej kobiety, której dorastanie przebiegało w cieniu patologii rodzinnej. Tematem przedstawienia jest sposób percepcji świata widzianego przez pryzmat alkoholizmu, przemocy rodzinnej, miejsca współczesnej kobiety w patriarchalnym społeczeństwie.
Warsztaty Kultury, Ul. Popiełuszki 5.
Sobota 19 maja
Każdy z nas posługuje się stereotypami, to naturalna predyspozycja ludzkiego umysłu do kategoryzowania, swoisty filtr poznawczy pozwalający nam na odnajdywanie się w zastałej rzeczywistości.
Prowadzenie: Asia Orzeł, Łukasz Mikołajuk
Galeria Labirynt, Grodzka 5a
12:00-15:00 Warsztat pt "Uczestnik nie konsument"
Warsztaty dotyczące świadomego uczestnictwa w życiu społecznym.
Jednym z najpoważniejszych skutków, a zarazem przyczyną obecnego Kryzysu (społ.-ekonomicznego) jest degradacja więzi społecznych i drastyczny spadek zaufania. Niezależnie więc od przyjętej perspektywy ideowej, najważniejszym wyzwaniem stojącym przed nami jest odbudowanie tych fundamentalnych wartości.
Kawiarnio-księgarnia "Spółdzielnia”, Peowiaków 11
16:00 -18:00 Debata: "Kultura wobec kryzysu”
Prowadzenie: Agnieszka Ziętek, Rafał Czekaj.
Debata z udziałem czołowych publicystów, dotycząca stanu kultury w warunkach globalnego kryzysu ekonomicznego. Czy kryzys dotknął również tej sfery, jeśli tak, to w jaki sposób się przejawia. Czy dotyczy głównie sposobów jej finansowania (braku wystarczających środków na kulturę)?
Galeria Labirynt, Ul. Grodzka 5a
20:00 wernisaż Emraha Gökdemira "Menistan"
Emrah Gökdemir jest tureckim artystą, arabskiego pochodzenia. Eksploruje tajny świat społecznych zależności ukryty na dziedzińcach wewnętrznych tureckich domów. Artysta w swoim malarstwie dokumentuje relacje międzyludzkie i niezaspokojone potrzeby bliskości, potrzeby swobodnej ekspresji, potrzeby wspólnoty w kontekście praw i nakazów tradycyjnej społeczności muzułmańskiej.
Kurator wystawy: Paweł Korbus.
21:00 Paweł Korbus performance "NAJN”
O wątpliwościach, o niechęci, autopogardzie, byciu miłośnikiem i wstrząsach metafizycznych w biedzie
21:30 Maria Porzyc performance "Podróż do wnętrza ciała"
“Śniło mi się, że w bramie obok urodził się święty Jerzy. I wszyscy o tym wiedzieli. Rano udałam się pod jego drzwi, przedarłam przez tłum koczujących tam sąsiadów, aby również złożyć mu kwiaty.” Opowieść o ciemności, o tym, co niedostępne, o pozostawaniu w rozsądnych granicach.
22:00 Szymon Pietrasiewicz, performance "Gięcie”
Wypowiedź o Tobie i sobie. Badanie właściwych proporcji. Badanie czasu, Badanie miejsca. Badanie może być sztuką?
22:30 Piotr Strobel działanie pt. "ZMIANA”
Tematem działania jest "zmiana” jako jedyny stały przejaw życia i funkcjonowania natury. Człowiek jako jej element. Relacje człowiek-natura, człowiek-miejsce, człowiek-człowiek.
23:00 Tomasz Foltyn, film oraz działanie performance "Przestrzenie intymne"
Projekt powstał podczas pobytu Tomasza Foltyna w USA w 2011 roku. Ma charakter wciąż otwartego procesu, który oparty jest na osobistym doświadczeniu wyrażanym poprzez ciało i ruch.
Oficyna w Podwórku Sztuki Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32
Niedziela 20 maja
Prowadzenie: Agnieszka Ziętek
Warsztaty skierowane są do kobiet, czyli grupy, która w znacznie większym stopniu niż mężczyźni narażona jest na negatywne skutki globalnego kryzysu, takie jak chociażby brak stałego zatrudnienia, utrudniony dostęp do edukacji, dyskryminacja na rynku pracy.
Galeria Labirynt, Grodzka 5a.
14:00 Wydarzenie pt. "Reclaim the city - Odzyskać miasto”
Piknik w przestrzeni miejskiej mający na celu zainteresowanie mieszkańców aktywnym wypoczynkiem pośród zieleni, jak również uświadomienie szerszej społeczności konieczności wywierania wpływu na władze miasta w przypadku podejmowania kluczowych decyzji dotyczących wyglądu miejsc służących lublinianom do wypoczynku i rekreacji.
Park Ludowy., Al. Zygmuntowskie
19:00 Teatr Realistyczny spektakl "Jestem”
Cztery kobiety dryfują miedzy sztywną formułą spektaklu teatralnego a performensem, zacierając różnicę pomiędzy rolą a realną wypowiedzią. Na scenie zostaje spreparowany esej o kobiecie ukrytej za kuluarem swoich przywar i pragnień, między wyuzdaniem a naturalnością.
Warsztaty Kultury, Ul. Popiełuszki 5.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.