Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

14 sierpnia 2012 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2012 (program)

0 0 A A

Na Błoniach Pod Zamkiem nie będzie słychać szczęku zbroi i strzałów z armat. Ale i tak w programie tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego (17-19.08) na pewno każdy znajdzie coś dla siebie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ci, co na Jarmarku już byli (to już 6. edycja festiwalu), nie będą zaskoczeni. Tradycyjnie na Placu po Farze stanie scena muzyczna, a uliczki Starego Miasta szczelnie wypełnią się straganami (Z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy przyjedzie 240 wystawców). Nie będzie za to turnieju rycerskiego i miasteczka zabaw dawnych dla dzieci.

– W tym roku nie dostaliśmy pieniędzy z ministerstwa, dlatego musieliśmy z czegoś zrezygnować – tłumaczy Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury. – Okroiliśmy więc program z wydarzeń, które w poprzednich latach działy się na błoniach pod Zamkiem.

Pojawiły się za to nowe wydarzenia i nowe miejsca: jarmarkowe kino na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów, scena teatralna na placu przed Teatrem Andersena, czy nocne potańcówki z muzyką na żywo.

– Jarmark to nie tylko powrót do źródeł i kultura ludowa. Nie zabraknie też wątków współczesnych , jak np. etno design. W przyszłym roku chcemy jeszcze bardziej pójść w tym kierunku – dodaje Zieniuk.
Jarmark Jagielloński 2012 na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.



Na zakupy

Na staromiejskich uliczkach swoje stragany rozstawi 240 twórców ludowych i producentów produktów regionalnych. Będzie można kupić m.in. gliniane naczynia, drewniane rzeźby i zabawki, szmaciane chodniki, pająki, ozdoby choinkowe ze słomy, kwiaty z bibuły, plecionki z siana, wikliny i słomy, bębny, grzechotki, poduchy z gryki.

– Od trzech lat sami zapraszamy twórców. Ci wybitni pojawią się na jarmarku po raz kolejny – tłumaczy Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury.

Nie zabraknie też swojskiego jedzenia. Na stoiskach pojawią się: wędliny i ryby z tradycyjnych wędzarni, miody, piernik lubelski, sękacze z Podlasia, ciasta z Suwalszczyzny, kwas chlebowy, suszone mięso i ryby z Litwy i wyroby z koziego mleka.

Zakupy będzie można zrobić od piątku do niedzieli w godz. 10-18.

Na koncert i na tańce

W piątek o godz. 19 na jarmarkowej scenie na Placu Po Farze pojawi się Čači Vorba. A o godz. 20.30 koncert, którego nie można przegapić – "Nowe ścieżki tradycji”. Wystąpią m.in.: Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic.

– Na jednej scenie spotkają się mistrzowie i ich uczniowie. Ten projekt pokazuje jak muzyka potrafi scalić ludzi z miasta z mieszkańcami wiosek – mówi Karolina Waszczuk.

W sobotę wystąpi Janusz Prusinowski Trio (o godz. 19.30) i Besh o droM (godz. 21) z Węgier.
Natomiast na koncert XVII-wiecznych pieśni monogłosowych (Monodia Polska "Pieśni o rzeczach ostatecznych”) organizatorzy zapraszają w niedzielę o godz. 14.00 do Bazyliki oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9.

Codziennie po godz. 22 na placu przed Teatrem Andersena (ul. Dominikańska 1) będą odbywać się potańcówki z muzyką na żywo. Oberki, mazurki, czy podróżniaki będzie można tańczyć do 1 w nocy.

Po wiedzę

Lubelski jarmark to nie tylko miejsce gdzie można zrobić oryginalne zakupy, czy posłuchać muzyki. To też świetna okazja, by nauczyć się czegoś nowego.

– Co roku zapraszamy na jarmark najwybitniejszych twórców z Polski, którzy potrafią przekazać swoją wiedzę. Oni wręcz biją się o to, by do nas przyjechać. Co roku mamy nadkomplet – mówi Andrzej Ciota, dyr. Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Nowe umiejętności można nabyć na warsztatach śpiewu, gry na suce biłgorajskiej, tańców ludowych, wypieku sękacza, czy wyrobu fujarek. – Na te zajęcia, gdzie liczba miejsc jest ograniczona zapisy ruszyły w piatek – tłumaczy Karolina Waszczuk.

Zapisywać się nie trzeba na: warsztaty tańców wielkopolskich (piątek i sobota, godz. 16-18, plac przed Teatrem Andersena), pokaz wypiekania sękacza (sobota, godz. 16, ul. Archidiakońska/Plac po Farze), czy otwarte pokazy rzemiosła na Rynku.

Na spacer z przewodnikiem

Codziennie (od piątku do niedzieli) wszystkich zainteresowanych historią Lublina po mieście będzie oprowadzać pięciu miejskich przewodników. By załapać się na wycieczkę trzeba o pełnej godzinie (w godz. 11-18) stawić się przed punktem informacyjny jarmarku. – Przewodnicy będą opowiadać o Lublinie po polsku i angielsku – mówi Piotr Zieniuk.

W piątek, sobotę i niedzielę Stowarzyszenie Studnia Pamięci zabierze też wszystkich chętnych na spacer po nieistniejącym Mieście "Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie”. Zbiórka o godz. 17 przy schodach na Placu Zamkowym.

Tylko w sobotę spacer po lubelskich świątyniach. "Noc świątyń” rozpocznie się o godz. 19 przy Bramie Krakowskiej. A w niedzielę o godz. 11 przejazd rowerowy "Zachód – Wschód”. Rowerzyści spotykają się na starym moście na Bystrzycy (na przedłużeniu ulicy Kalinowszczyzna).

Na film i spektakl

Na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów (ul. Dominikańska 1) rozstawi się jarmarkowe kino. W piątek zobaczymy tu filmy Janusza Kidawy (godz. 20 "Sprawa się rypła”, godz. 21.30 "Żeniac”) , a w sobotę Andrzeja Kondratiuka ( godz. 20 "Pełnia”, godz. 21.30 "Big Bang”).

Z kolei w niedzielę Teatr Remiza z Bożechowa zaprasza na wirydarz klasztoru oo. Dominikanów na spektakl "Spowiedź w drewnie” w reż. Michała Zgieta. Początek o godz. 21.

– Spektakl warto zobaczyć z kilku powodów. Autorem scenografii jest Robert Kuśmirowski, a muzyki Borys Somerschaf. A gwara podhalańska dramatu Jana Wilkowskiego została przełożona na gwarę borzechowską – zachęca Karolina Waszczuk.

Także w niedzielę, o godz. 18, na placu przy Dominikańskiej 1 rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Żytomirską autorką książki "Opowieści Roztoczańskie”.


Na wystawę

Letniej Szkole Plecionkarstwa towarzyszy wystawa "Niech się plecie!”. W Krużgankach Klasztoru oo. Dominikanów zobaczymy fotografie – sceny z codziennego życia twórców ludowych, a także tradycyjne i współczesne wyroby plecionkarskie oraz film "Co ty pleciesz?” zrealizowany podczas terenowych badań etnograficznych. Wernisaż w piątek o godz. 16.

Z kolei w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5A) wystawa "…z wikliny”. Wernisaż w piątek, o godz. 18. Obie ekspozycje można oglądać do niedzieli w godz. 13-19.

W programie jarmarku też dwie wystawy fotografii. Na placu przed Teatrem Andersena zdjęcia Norberta Roztockiego "A śpiewak zawsze był sam” poświęcona niedawno zmarłemu Stanisławowi Fijałkowskiemu, muzykowi z Chrzanowa.

A na Placu po Farze wystawa fotografii ze zbiorów Remka Mazura Hanaja, Ireny Krawiec, Daniela de Latoura, Mateusza Niwińskiego "Młodość i muzyka 1930-1960” .






Pozostałe informacje

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30