Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

8 sierpnia 2021 r.
13:35

Podniebne akrobacje, kolorowe balony i joga na międzynarodowej imprezie w Nałęczowie

299 0 A A

Za nami 16. Międzynarodowe Zawody Balonowe, które w tym roku zorganizowano razem z Festiwalem Grawitacji. Goście, którzy w sobotę odwiedzili Park Zdrojowy, nie mogli narzekać. Na niebie, poza balonami, obejrzeli akrobacje zespołu Orlik, a także szkolne śmigłowce z Dęblina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W weekend Nałęczów stał się nieoficjalną, balonową stolicą Polski. Do Parku Zdrojowego przybyły tłumy turystów zainteresowanych trwającym od piątku Festiwalem Grawitacji oraz festynem podsumowującym balonowe zawody. Na miejscu, tytułową grawitację można było poczuć znacznie bardziej, niż na co dzień - a to za sprawą m.in. maszyny do ćwiczeń dla pilotów. Chętni, przypięci pasami, mogli pokręcić się w niej w pełnych 360 stopniach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa śmigłowców szkoleniowych. - Mamy tutaj dwa śmigłowce, francuskiego Gimbala Cabri oraz amerykańskiego A44 Robinson. W naszej akademii odbywa się na nich szkolenie podchorążych, którzy następnie przesiadają się na wojskowe Mi-2 oraz SW4 Puszczyk - opowiada szer. podch. Marcin z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. - Latanie śmigłowcem daje o wiele więcej satysfakcji, niż samolotem. Maszyna pozwala zawisnąć w powietrzu, szybko zawrócić, a nawet lecieć do tyłu - dodaje.

Tuż obok swój namiot otworzyło Muzeum Sił Powietrznych. - Mamy tutaj stanowisko edukacyjne dla młodzieży, gdzie pokazujemy podstawy konstrukcji lotniczych. Dzieci konstruują swoje pierwsze samoloty, uczymy ich podstaw modelarstwa, ale pokazujemy także, jak wykonać bransoletę przetrwania. Dzięki niej, w sytuacji zagrożenia, po rozplątaniu mamy do dyspozycji ponad dwa metry linki - mówi Jacek Zagożdżon z dęblińskiego MSP. Podczas festynu można było obejrzeć także duży model odrzutowca F16 oraz plansze pokazujące rozwój polskiego lotnictwa od 1918 roku.

Festiwal Grawitacji i pokazy balonów w Nałęczowie

W innej części parku swój namiot otworzyli mistrzowie jogi. Instruktorzy pokazywali chętnym ćwiczenia pozwalające wzmocnić kręgosłup, zrelaksować się i poprawić przepływ energii. Z tej formy spędzania czasu korzystały głównie panie. W samym parku nie brakowało także straganów, muzyków, artystów, stoisk z lodami itp. Na scenie znane przeboje sprzed lat grał zespół Janusza Szroma.

Gdy jednak nad nałęczowskim niebem pojawiły się samoloty Orlik z Radomia, większość zgromadzonych udała się pobliskie błonia, by obejrzeć zapowiadany pokaz akrobatyczny. Grupa samolotów turbośmigłowych rozpędzała się do ponad 400 km/h wykonując nad głowami uczestników festiwalu karkołomne ewolucje. Te najbardziej widowiskowe, jak narysowanie podniebnego serca, wpatrzeni w niebo widzowie, nagradzali brawami. W roli konferansjera wystąpił por. pilot Eryk Parzyszek.

Gdy Orliki odleciały do bazy, niebo zostało przejęte przez balony. Zgromadzeni mogli z bliska przyjrzeć się napełnianiu ich ciepłym powietrzem i startom tych ogromnych, a jednocześnie lekkich konstrukcji. Wieczorem na nałęczowskim niebem pojawiło się ich kilkadziesiąt. Tradycyjny "nocny pokaz" balonów oficjalnie zakończył tegoroczne zawody. Następne - najpewniej dopiero za rok.

===

Wyniki zawodów balonowych:

1. Arkadiusz Iwański - 6972 punkty

2. Tomasz Filus - 6356 punktów

3. Jakub Dziedziak - 6302 punkty

4. Laurynas Komza - 6254 punkty

5. Mateusz Rękas - 6213 punktów

6. Mirosław Kowalski - 6151 punktów

7. Damian Nyczka - 5634 punkty

8. Bartosz Nowakowski - 5535 punktów

9. Roman Bauta - 5521 punktów

10. Daria Dudkiewicz-Goławska - 5166 punktów

15. Rita Becz - 4308 punktów - druga wśród kobiet

25. Joanna Biedermann - 3034 punkty - trzecia wśród kobiet

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30