Wystawa, tematyczne spacery i warsztaty. Dla uczniów, dorosłych i całych rodzin. „100 lat polskiej architektury” to pięć wystaw (i innych wydarzeń) w pięciu miastach Polski. Każda dotyczy innego okresu historii i ma inny wątek przewodni. W Lublinie przyglądamy się „Społeczeństwu”.
Wystawę „100 lat polskiej architektury” w Centrum Spotkania Kultur możemy oglądać od piątku. Ekspozycja przygotowana przez lubelskich architektów: Marcina Semeniuka i Karola Krupę przypomina o ideach, jakie w latach 50. przyświecały projektantom rozwijającego się miasta. To czas gdy zespół Romualda Dylewskiego kreślił plan urbanistyczny Lublina. Wyznaczone wówczas kierunki rozwoju miasta obowiązują do dziś.
Wystawie towarzyszy seria spacerów po mieście (zapisy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki) oraz cykl warsztatów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Warsztaty dla szkół
Uczniowie do wyboru mają sześć różnych warsztatów (po dwa w każdej grupie wiekowej).
Klasy 0-III: Nieoczywiste place zabaw i Architektura jako obraz świata; Klasy III-V: Jak powstawały osiedla? I Mozaika – czy ograniczenia budzą kreatywność?; Klasy VI-VIII i szkoły ponadpodstawowe: Warsztat młodego urbanisty i Trudna sztuka planowania.
Terminy do wyboru: wtorki godz. 10 -11.30 i 12 -13.30. 90-minutowa zajęcia prowadzą Paulina Paga i Paulina Furtak-Grabiec. Zapisy przez formularz na http://niaiu.pl
Dla dorosłych
29 października w godz. 17-20 architekci Karol Krupa i Marcin Semeniuk zapraszają na „Projektowanie Lublina. Krok w tył, dwa kroki w przód”.
– Korzystając ze starych map (krok w tył) zaprojektujemy Lublin na nowo (dwa kroki w przód) – zapowiadają. – Nabyta wiedza pomoże nam w przyszłości, gdy będziemy brać udział w konsultacjach społecznych projektów planów miejscowych zagospodarowania terenu.
Miejsce: Mediateka CSK. Zapisy: edukacja@niaiu.pl
Drugi warsztat dla dorosłych to ćwiczenia z wykorzystaniem heliodoru - linijki słońca. Zajęcia „Słońce w architekturze” 19 października w godz. 17-20. Miejsce: Mediateka, CSK. Zapisy: edukacja@niaiu.pl