W niedzielę (25 sierpnia) w godz. 14.00 – 17.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się dożynki dworskie przywołujące tradycyjne zwyczaje w dwóch majątkach Lubelszczyzny.
O godz. 14.00 podczas mszy świętej w kościele z Matczyna poświęcony zostanie wieniec i bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.
Później uroczysty korowód dożynkowy przejdzie pod dwór z Żyrzyna i tam nastąpi prezentacja widowiska teatralno-muzycznego. Pokazany zostanie sposób pozyskiwania zboża w czasach pradawnych, wypiekania podpłomyków, a później jak to się odbywało w II Rzeczpospolitej.
Na ganku dworu, gdzie zawsze czekał gospodarz, przekazywano mu wieniec. A to może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszy nawiązuje do tradycji dawnych właścicieli Sławina – rodziny Krychowskich.
Wieniec z wszystkich gatunków zbóż miał kształt korony i niesiony był na drążkach. Przystrajano go kwiatami z ogrodu, jagodami kaliny, tylko czasem wstążkami. Drugi sposób utrwalony został na fotografii z czasów okupacji z majątku Guzówka (pow. Biłgoraj) należącego do Kiełczewskich. Wianki żniwne; każdy z innego rodzaju zbóż, przenosiły na głowach żniwiarki. Dziewczęta podchodziły do dziedziczki, zdejmowały je z głowy i przekazywały. Wianki do następnych zbiorów wisiały w dworskiej sieni. Kmo.