Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny ulicami miasta przejdzie barwny korowód upamiętniający wydarzenia sprzed 299 lat – pożar miasta Lublina, uwieczniony na obrazie z kościoła ojców Dominikanów. Ze względu na tegoroczną Noc Kultury happening odbędzie się wyjątkowo nie 2 a 3 czerwca.
– Pożar miasta z 1719 roku to jedno z najlepiej ikonograficznie udokumentowanych wydarzeń w historii Lublina – zaznacza Grzegorz Jędrek z Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”. – Miejscem, gdzie pożoga się rozpoczęła a zarazem obszarem najbardziej dotkniętym przez destrukcyjną moc żywiołu, była dzielnica żydowska na Podzamczu. Brak istotnych zniszczeń na terenie miasta wewnątrz murów Lublin zawdzięczać miał interwencji boskiej za pośrednictwem Relikwii Krzyża Świętego, będących w posiadaniu oo. Dominikanów. Według źródeł zakonnicy ruszyli z procesją naprzeciw pożarowi – tak też zostało to uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele oo. Dominikanów.
Podobnie jak to miało miejsce przed blisko trzema wiekami tak i teraz w kolejną rocznicę ocalenia miasta, Lubelska Trasa Podziemna wspólnie z klasztorem ojców Dominikanów zaprasza na korowód z pochodniami.
– Na ulicach Lublina zostanie odtworzona – w formie teatralizowanej opowieści – procesja dominikańska, a towarzyszyć jej będzie narracja o dziejach miasta – zapowiada Jędrek. – Nie zabraknie atrakcji w postaci ognia, tańca i muzyki, oddającej dramatyczny charakter procesji.
Organizatorzy zachęcają do przebrania się w stroje oddające klimat epoki. Jeśli ktoś nie będzie mieć czasu aby je przygotować będzie można je wypożyczyć w dniu happeningu – w biurze Lubelskiej Trasy Podziemnej (w Trybunale Koronnym).
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.30 w bazylice ojców Dominikanów przy ul. Złotej.
„Pożar miasta Lublina”
Na początku maja z rzeszowskiej pracowni konserwatorskiej wróciły do bazyliki dominikanów obrazy, w większości wielkoformatowe płótna, wśród nich także XVII-wieczny „Pożar miasta Lublina”. Obraz już wrócił na swoje miejsce w bazylice. Poprzednio płótno poddano gruntownej renowacji w latach pięć dziesiątych XX wieku. Teraz, podobnie jak w przypadku innych obrazów z bazyliki dominikanów „Pożar miasta Lublina” został zdublowany, czyli do starego płótna zostało podklejone nowe, aby obraz wzmocnić. Obraz był również czyszczony. Uzupełnione zostały też brakujące fragmenty. Konserwacja obrazów, ale też i bocznych ołtarzy odbywa się w ramach kończącego się już remontu bazyliki przy ul. Złotej.