We wtorek zaczynają się zapisy uczestników projektu w czasie którego, specjaliści z „Res Publica” będą pytać o życie kulturalne w naszym mieście. Będą pytać seniorów!
Jak zaplanować ofertę kulturalną miast, aby żyło się w nich lepiej osobom starszym? Pytanie to rzadko zadaje się samym zainteresowanym. W tym miesiącu i w październiku badacze – specjaliści od rozwoju miejskiego, przestrzeni publicznej, partycypacji, aktywizacji społecznej i lokalni działacze miejscy organizują spotkania z seniorami trzech miast Polski. Jednym z nich jest Lublin.
Efektem będzie raport mówiący o oczekiwaniach starszych mieszkańców i możliwościach działań w konkretnych miastach skierowany do pracowników urzędów, samorządów, instytucji i organizacji kultury, ale także samych zainteresowanych, czyli seniorów.
– Oferta kulturalna skierowana do seniorów w różnych ośrodkach miejskich często odbiega od ich potrzeb, a informacje o wydarzeniach kulturalnych najzwyczajniej nie docierają do seniorów – mówi Marta Żakowska z Res Publica, redaktorka naczelna Magazynu Miasta, szefowa programu „Starsze Miasta”. Jak podkreśla Marta Żakowska, w Polsce brakuje pogłębionej refleksji na temat potrzeb i możliwości seniorów w kontekście uczestnictwa w kulturze.– Dlatego warto przyjrzeć się zjawisku bliżej i zastanowić się wraz z seniorami, czym może być dla nich „kultura jako narzędzie zmiany społecznej” – argumentuje Żakowska z Res Publica. W grudniowym numerze pisma opublikowane zostanie podsumowanie warsztatów.
Warsztaty skierowane są do bardziej i mniej aktywnych osób po 60 roku życia, rad seniorów oraz mieszkańców miast mających regularny kontakt z lokalnymi seniorami, znających ich potrzeby i możliwości. W warsztatach w każdym mieście może wziąć udział 25 osób, dlatego obowiązują zapisy. W Lublinie prowadzi je fundacja tu obok (al. Racławickie 22, w siedzibie Rady Dzielnicy Wieniawa). Zapisywać się można we wtorki i czwartki w godz. 10–16 (tel. 660 199 423)
Warsztaty zaplanowano na 29 września między godz. 9 a 14 w Centrum Kultury. Są bezpłatne.