Lubelska Noc Muzeów (14/15 maja) przeważnie trwać będzie do godziny 24. W sobotę po południu i wieczorem placówki muzealne zaprezentują wiele nowości i program przygotowany specjalnie na tę okazję.
Do północy będzie jeszcze wiele ciekawych prezentacji i wydarzeń, czynna będzie Kaplica Trójcy Świętej, Galeria Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.
W Oddziale Literackim im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) od godz. 19.00 będą trzy prelekcje dotyczące życia i twórczości Czesława Miłosza i zwiedzanie wystawy poświęconej nobliście. Przygotowano projekcje filmów, odtwarzanie nagrań z pobytu Czesława Miłosza w Lublinie w 1981 roku. W Oddziale Historii Miasta Lublina można się będzie dowiedzieć o historii cechów lubelskich i o Konstytucji 3 maja. Od godz. 19 czynne też będzie Muzeum Martyrologii Pod Zegarem.
W Instytucie Pamięci Narodowej prezentacja materiałów dotyczących pierwszych procesów sądowych na Zamku w Lublinie w 1944 roku (wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce w 1979 r. i 1987 r., wykonania kary śmierci na legendarnym partyzancie mjr. Hieronimie Dekutowskim "Zaporze", stanu wojennego na Lubelszczyźnie i działalności jednego z funkcjonariuszy UB, zabójcy m.in. por. Jana Leonowicza.) W programie także projekcje filmów archiwalnych.
W Nałęczowie o godz. 16.00 Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na spacer śladami Stefana Żeromskiego. O godz. 19.00 w Chacie pisarza wieczerza i czytanie listów miłosnych (i nie tylko). Później plenerowe pokazy filmowe. W Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie w godz. 18.00 – 20.00 czynne wystawy poświęcone życiu i twórczości autora "Lalki” i spacer po Nałęczowie z Bolesławem Prusem
W Muzeum Czartoryskich w Puławach będzie można zobaczyć unikatowy rysunek Jana Matejki, a placówka czynna będzie w godz. 19.00–01.00. Wiele galerii będzie otwartych dłużej, choć te zapowiadają bogaty program na zbliżająca się Noc Kultury.
Z kolei Muzeum Zamek w Janowcu zaplanowało Noc z Czarną Damą - zwiedzanie zamku. Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym