Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 stycznia 2017 r.
13:56

Piknik "Bezpieczna Polska" w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

7 0 A A
14 stycznia 2017 12:00
Pojazd GMC (fot. Maciej Szymczak)
Pojazd GMC (fot. Maciej Szymczak)

Koncert orkiestry wojskowej, pokazy uzbrojenia i wojskowa grochówka – to atrakcje sobotniego pikniku „Bezpieczna Polska”, który odbędzie się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W najbliższą sobotę 14 stycznia odbędzie się piknik pn. „Bezpieczna Polska”, z okazji inauguracji stacjonowania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Wydarzenie w Lublinie zaplanowano w godz. 12-17 w trzech miejscach równocześnie w: Sali Błękitnej, Sali Kolumnowej i na dziedzińcu wewnętrznym Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (ul. Spokojna 4).

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia poprzedzi o godz. 12 powitanie przez Wojewodę Lubelskiego przed budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Dowódcy Garnizonu Lublin, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie i dowódców jednostek wojskowych stacjonujących na terenie województwa lubelskiego, a także wspólne oglądanie stanowisk promocyjnych Wojska Polskiego, nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz umundurowania, uzbrojenia i pojazdów historycznych.

Program:

Sala Błękitna LUW

12.45 oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, przemówienie Wojewody Lubelskiego, Dowódcy Garnizonu Lublin i Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie

13.00 – koncert orkiestry wojskowej

13.50 przerwa techniczna

14.00-15.00 – transmisja powitania wojsk amerykańskich w Polsce

15.00-17.00 – występy artystyczne - program patriotyczno- rozrywkowy:

  • Chór Ziemi Zamojskiej ,,CONTRA''- działający w klubie 3bz
  • Solistki-uczennice koła wokalnego - Aleksandra Bełz, Natalia Kolano
  • Zespół wokalny OHP - Ochotniczy Hufiec Piosenki - działający w klubie 3bz
  • Zespół ludowy ,,Andrzejkowe Nutki''- współpracujący z klubem 3bz
  • Zespół wokalny ,,BLICZ''- działający w klubie 4 SLSz w Dęblinie
  • Zespół ludowy ,,Drewutnia''- współpracujący z klubem WB w Lublinie

Sala Kolumnowa LUW

12.00-17.00 - stanowiska promocyjne wojska i organizacji proobronnych

         - animacje i konkursy z nagrodami przygotowane przez kluby  garnizonowe

14.00-15.00 - transmisja powitania wojsk amerykańskich w Polsce
 
Dziedziniec wewnętrzny LUW

– wystawa nowoczesnego uzbrojenia, sprzętu i pojazdów wojskowych

– wystawa uzbrojenia i pojazdów historycznych

– od godz. 15.00 – wydawanie grochówki wojskowej

Fundacja Niepodległości zaprezentuje historyczne amerykańskie pojazdy wojskowe, na których w latach II wojny światowej walczyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Uczestnicy plenerowego festynu będą mogli obejrzeć i z bliska zapoznać się z następującymi zabytkowymi pojazdami:

# M3 A16 „Half-Track” półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm – w barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka

# Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, (w której służył słynny Miś Wojtek) z 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa

Żołnierze z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zaprezentują w Lublinie również współczesny amerykański wielozadaniowy pojazd terenowy Humvee.

Na pikniku przygotowane zostały również atrakcje dla najmłodszych. Obecna będzie m.in. postać Misia Wojtka, przygotowana na podstawie archiwalnych fotografii.

Miś Wojtek to mały niedźwiadek – ocalony w czasach II wojny światowej z rąk irańskich tubylców. Znalazł się w Persji wśród polskich żołnierzy. Przemycony, odkarmiony i wychowany przez Polaków, miś – nazwany Wojtkiem – stał się jednym z nich. Na wniosek żołnierzy generał Władysław Anders mianował go kapralem i przydzielił do 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Dzięki temu miś otrzymywał brytyjskie konserwy. Miś Wojtek uwielbiał zapasy, kąpiele, jazdę ciężarówką, dodatkowe racje żywnościowe, piwo i papierosy, które … zjadał. Młodzi żołnierze, którym wojna i sowiecka niewola zabrały dzieciństwo, przepadali za towarzystwem misia Wojtka. W czasie walk korpusu pod Monte Cassino silny niedźwiedź pomagał przenosić skrzynki z amunicją. Po wojnie wrócił z polskimi żołnierzami do Szkocji. Po rozwiązaniu polskich sił zbrojnych trafił do ZOO w Edynburgu, gdzie w roku 1963 zakończył życie. Był prawdziwym polskim żołnierzem – misiem, który bardzo chciał być człowiekiem. W stolicy Szkocji stanął jego pomnik. Upamiętniono go także pomnikiem w Krakowie.

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30