Browar Restauracja "Grodzka 15” zaprasza na wtorek i środę (6–7.04) wszystkich zainteresowanych procesem warzenia piwa.
Pils to jasne pełne piwo dolnej fermentacji ze słodu pilzneńskiego, charakteryzujące się puszystą pianą i szlachetną goryczką lubelskiego chmielu,
Pszeniczne to piwo górnej fermentacji, zwane również białym, ze słodu pszenicznego, w smaku lekko kwaskowe, delikatnie chmielone o charakterystycznym bananowo-goździkowym aromacie),
Dunkel to piwo ciemne dolnej fermentacji ze słodu monachijskiego oraz pilzneńskiego z charakterystyczną karmelową nutą oraz ciemną, gęstą i puszystą pianą).
Cały proces warzenia odbywa się na oczach gości zgromadzonych w lokalu. W przeszklonej sali można napić się piwa obserwując jednocześnie proces leżakowania następnej partii trunku.
A oto etapy powstawania piwa:
Zacieranie
Do warzelni dostarczana jest odpowiednia ilość rozdrobnionego słodu jęczmiennego lub pszenicznego zwanego śrutą słodową. Słód mieszany jest z wodą w kotle zaciernym w ściśle określonych proporcjach. W wyniku zmieszania ww. surowców powstaje zacier, który stopniowo podgrzewa się. W tym momencie zaczyna się proces warzenia piwa.
Filtracja zacieru
Powstały zacier przepompowywany jest do kadzi filtracyjnej, gdzie na sitach filtracyjnych następuje oddzielenie cząstek stałych z zacieru. W wyniku tego procesu powstaje klarowna ciecz o bursztynowej barwie zwaną brzeczką oraz młóto.
Gotowanie brzeczki
W kadzi warzelnej brzeczka jest gotowana przez 90–120 minut. W trakcie tego procesu w określonych odstępach czasu do brzeczki dodawane są specjalnie wyselekcjonowane odmiany chmielu, aby nadać piwu charakterystyczną goryczkę i niepowtarzalny aromat chmielowy. Po procesie gotowania brzeczka jest przepompowywana do kadzi z zawirowaniem zwanej whirpool, gdzie następuje oddzielenie tzw. "osadów gorących”.
Chłodzenie brzeczki
Z whirpoola brzeczka kierowana jest przez dwustopniowy, płytowy wymiennik ciepła do jednego z trzech fermentorów. W trakcie chłodzenia temperatura brzeczki obniża się ze 100 stopni C do temperatury nastawu, tj. ok. 6–7 stopni C dla piw dolnej fermentacji i 14–16 stopni C dla piw górnej fermentacji.
Fermentacja główna – otrzymywanie piwa
Schłodzona do temperatury nastawu brzeczka jest napowietrzana sterylnym powietrzem, które umożliwia rozwój drożdży Saccharomces uvarum lub Saccharomyces carlsbergensis. W chwili zadania drożdży do brzeczki zaczyna się proces fermentacji, który trwa od 3 do 4 dni dla piw górnej fermentacji i od 7 do 9 dla piw fermentacji dolnej. W trakcie fermentacji następuje intensywne wydzielanie się dwutlenku węgla, a z zawartego w brzeczce cukru powstaje alkohol.
Leżakowanie, dojrzewanie
Po fermentacji głównej, gdy większość cukrów zawartych w brzeczce zostanie zużyta do produkcji alkoholu etylowego i dwutlenku węgla, drożdże opadają na dno fermentora (Saccharomces carlsbergensis – drożdże fermentacji dolnej) lub zbierają się na powierzchni piwa (Saccharomces uvarum – drożdże fermentacji górnej).
Otrzymana po fermentacji brzeczki ciecz zawierająca alkohol i dwutlenek węgla nazywa się piwem zielonym lub młodym i kierowana jest do leżakowni, gdzie w temperaturach bliskich O stopni C następuje dalsze powolne dojrzewanie piwa. Proces leżakowania trwa zazwyczaj 3–5 tygodni, w trakcie których następuje dalsze wysycanie się piwa dwutlenkiem węgla i zaokrąglanie bukietu smakowo zapachowego.
Browar Restauracja "Grodzka 15” jest czynny w zwykłe dni w godz. 11–24. Piwo jest serwowane w szklankach i kuflach lub jest rozlewane do 5- i 10-litrowych beczek, które można nabyć w lokalu.
Adres: ul. Grodzka 15.
Wstęp wolny.